Mətbuat şərhi 17 yanvar 2024
2024-cü ilin 17 yanvar tarixində Baş Konsulluğun və Qazaxıstan Respublikasında fəaliyyət göstərən Azərbaycan Ticarət Evinin birgə təşkilatçılığı ilə Aktau şəhərində Holiday İnn mehmanxanasında “Azərbaycanın turizm imkanları” başlığı altında tədbir keçirilmişdir.
2024-cü ilin 17 yanvar tarixində Baş Konsulluğun  və Qazaxıstan Respublikasında fəaliyyət göstərən Azərbaycan Ticarət Evinin birgə təşkilatçılığı ilə Aktau şəhərində Holiday İnn mehmanxanasında “Azərbaycanın turizm imkanları” başlığı altında tədbir keçirilmişdir.Tədbirə ölkəmizdən “Aze Turizm şirkətinin və Naftalan Müalicə-Sağlamlıq Mərkəzinin, eləcə də Naftalan icra hakimiyyətinin nümayəndələri qatılmışlar. Bununla yanaşı, qonaqlar arasında Türkiyə Respublikasının Aktau şəhərindəki Baş Konsulluğunun nümayəndələri, Mangistau vilayət Akimliyinin (Qubernatorluğunun) Turizm, Səhiyyə, Sosial təminatlar departamentlərinin rəhbər şəxsləri, Mangistaumunayqaz neft şirkətinin, vilayət Həmkarlar İttifaqının, tanınmış yerli turizm şirkətlərinin nümayəndələri, KİV-lər olmuşdur.“Aze Turizm” şirkətinin və Naftalan Müalicə-Sağlamlıq Mərkəzinin nümayəndələrinin təqdimatında Azərbaycanın turizm imkanları barədə qonaqlara ətraflı məlumat verilmiş və ölkəmizdə fəaliyyət göstərən turizm obyektlərindən, müxtəlif  turizm infrastrukturlarından,  səyahət marşrutlarından, münasib nəqliyyat xidmətlərindən, bölgələrin turizm potensialından, mədəni - tarixi abidələrdən,  ölkəmizin ecazkar mənzərələrindən, eləcə də turistlər üçün yaradılan digər əlverişli xidmətlərdən danışmışlar. Sonra Naftalan şəhərində fəaliyyət göstərən müalicə-sağlamlıq mərkəzlərindən məlumat verilərək, müştərilər üçün göstərilən yüksək  xidmətlərdən, müalicə üsullarından, əldə edilən nəticələrdən, eləcə də əlverişli  şərtlərlə istirahət imkanlarından bəhs etmişlər.Tədbirdə həmçinin ölkəmizin turizm imkanlarına dair  təbliğat xarakterli videoçarxlar nümayiş etdirilmişdir.Sonda qonaqlara Azərbaycan mətbəxinin ləziz təamları və milli suvenirlər, təbliğat materialları təqdim edilmişdir.Tədbir qonaqlar tərəfindən yüksək qiymətləndirilmiş və Baş Konsulluğa, Azərbaycan Ticarət evinə təşəkkür edilmişdir.

пресс-релиз 17 января 2024
17января 2024 года при поддержке Генерального консульства Азербайджанской Республики в г. Актау и Торгового Дома Азербайджана, в отеле Holiday Inn в г.Актау состоялась презентация туристического потенциала Азербайджана.
Глава Генерального консульства Азербайджана в г. Актау Эльчин Мамедов рассказал о развитии туризма в Азербайджане, реализации государственных программ и различных проектов, а также сообщил, что среди граждан зарубежных стран, приезжающих в нашу страну за последнее время, по численности преобладают граждане Казахстана.
Сопредседатель Делового Совета Казахстан-Азербайджан Аббат Урисбаев отметил важность туризма, необходимость информировать жителей о преимуществах санаториев в Азербайджане, и что Деловой Совет будет платформой которая будет помогать в данном направлении.
На презентации руководитель компании «Aze Turizm» Анна Мамедова представила подробную информацию о туристических возможностях Азербайджана, туристическом потенциале регионов, памятниках культуры и истории, о медицинском (оздоровительном) туризме. Главный консультант Исполнительной Власти города Нафталан Тамара Гасанова, рассказала о городе- курорте Нафталан, и отметила, что казахстанцы находятся в первой тройке иностранных граждан посещающие курорт Нафталан. Основатель и директор санатория «Нафталан» Ильгар Гусейнов, представил подробную информацию о деятельности санатория, о лечебных процедурах.
Казахстанская сторона была представлена управлением здравохранения и культурой Мангистауской области, Территориальным обьединением профсоюзов «Профсоюзный Центр Мангистауской области» и отраслевыми профсоюзными организациями. От имени Исполнительной Власти города Нафталан, Генеральному консульству Азербайджана в г. Актау и Торговому Дому Азербайджана был вручен памятный подарок- ковер, посвященный 100 летию ощенационального лидера Гейдара Алиева.