Aktau şəhərində 20 Yanvar faciəsi ilə bağlı tədbir keçirilmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Aktau şəhərindəki Baş konsulluğunda 20 Yanvar faciəsinin 36-cı ildönümü ilə bağlı tədbir keçirilmişdir.
Tədbirdə Baş konsulluğun əməkdaşları, Türkiyənin, İranın Aktaudakı baş konsulları və əməkdaşları, Azərbaycan diasporunun üzvləri iştirak etmişlər.
İştirakçılar öncə 20 Yanvar müsibətinin dəhşətlərini özündə əks etdirən fotosərgi ilə tanış olmuşlar.
Tədbirin əvvəlində 20 Yanvar faciəsi qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilmiş və baş konsul Ayxan Süleymanlı tədbiri açıq elan edərək çıxış etmişdir.
A.Süleymanlı çıxışında 20 Yanvar faciəsinin səbəbləri və o zaman hökm sürən ictimai-siyasi vəziyyətlə əlaqədar geniş məlumat vermiş, bildirmişdir ki, 1987-ci ildə Ümummilli lider Heydər Əliyev hakimiyyətdən uzaqlaşdırıldıqdan sonra yenidən ortaya atılmış qondarma Dağlıq Qarabağ problemi Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün pozulmasına, torpaqlarımızın işğalına, Ermənistanda və Qarabağda yaşayan yüz minlərlə azərbaycanlının öz doğma yurdlarından qovulmasına yönəlmişdir. Baş konsul hər bir insan qətlinin faciə olduğunu söyləyərək 20 Yanvar gününün azərbaycan xalqının tarixində qanlı fəlakət ilə yanaşı, həm də qəhrəmanlıq salnaməsi kimi iz buraxdığını, öz ölkəsinin azadlığı və müstəqilliyi yolunda canından keçən Azərbaycan övladları həlak olmaları ilə qəhrəmanlıq salnaməsinin mühüm bir səhifəsinə tarix yazdıqlarını bildirmişdir.
A.Süleymanlı iştirakçıların diqqətinə çatdırmışdır ki, Ulu Öndər Heydər Əliyev 20 Yanvar faciəsindən sonra dərhal Azərbaycanın Moskva şəhərindəki daimi nümayəndəliyinə gələrək qətliamı törədən şəxsləri kəskin şəkildə tənqid etmiş, bunun insan azadlığına, demokratiyaya yad, humanizmə və ölkədə elan olunmuş hüquqi dövlət quruculuğu prinsiplərinə zidd hesab etdiyini bildirmiş, faciəyə siyasi qiymət verilməsini və cinayətkarların cəzalandırılmasını tələb etmişdir. Baş konsul qeyd etmişdir ki, Ümummilli Liderin 1990-cı ilin 20 Yanvarında Bakıda baş vermiş qanlı hadisələrdə SSRİ rəhbərliyini pisləyən cəsarətli, kəskin bəyanatı dünya ictimaiyyətinin diqqətini Azərbaycana yönəltmişdir.
A.Süleymanlı ətraflı çıxışının sonunda azərbaycan xalqı öz milli ləyaqətini və müstəqil Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünü qorumaq yolunda canlarından keçmiş övladları ilə fəxr etdiyini qeyd etmiş, dünyanın heç bir guşəsində belə faciənin təkrarlanmaması üçün hadisəyə ədalətli qiymət verilməsinin zəruriliyini bildirmişdir.
Diasporumuzun nümayəndəsi, professor Yusif Quliyev öz çıxışında faciənin azərbaycan xalqının yaddaşında ölkənin müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizənin rəmzi kimi əbədi qalacağını qeyd etmişdir.

В городе Актау было проведено мероприятие, посвящённое трагедии 20 Января.
В Генеральном консульстве Азербайджанской Республики в городе Актау состоялось мероприятие, посвящённое 36-й годовщине трагедии 20 Января.
В мероприятии приняли участие сотрудники Генерального консульства, генеральные консулы и сотрудники Турции и Ирана в Актау, а также представители азербайджанской диаспоры.
Участники сначала ознакомились с фотовыставкой, отражающей ужасы трагедии 20 Января.
В начале мероприятия память жертв трагедии 20 Января была почтена минутой молчания, после чего генеральный консул Айхан Сулейманлы объявил мероприятие открытым и выступил с речью.
В своём выступлении А. Сулейманлы подробно проинформировал о причинах трагедии 20 Января и общественно-политической ситуации того периода, отметив, что после отстранения в 1987 году Общенационального лидера Гейдара Алиева от власти вновь был поднят надуманный вопрос Нагорного Карабаха, направленный на нарушение территориальной целостности Азербайджана, оккупацию наших земель и изгнание сотен тысяч азербайджанцев, проживавших в Армении и Карабахе, со своих родных мест. Генеральный консул подчеркнул, что каждая человеческая гибель является трагедией, и отметил, что 20 Января вошёл в историю азербайджанского народа не только как кровавая трагедия, но и как летопись героизма. Азербайджанские сыновья и дочери, отдавшие свои жизни за свободу и независимость страны, своей гибелью вписали важную страницу в историю героизма.
А. Сулейманлы довёл до сведения участников, что после трагедии 20 Января Общенациональный лидер Гейдар Алиев незамедлительно прибыл в постоянное представительство Азербайджана в Москве, где резко осудил лиц, совершивших расправу, заявив, что это противоречит свободе человека, демократии, гуманизму и принципам построения правового государства, провозглашённым в стране. Он потребовал дать политическую оценку трагедии и привлечь виновных к ответственности. Генеральный консул отметил, что смелое и решительное заявление Общенационального лидера, осуждающее руководство СССР за кровавые события, произошедшие 20 января 1990 года в Баку, привлекло внимание мировой общественности к Азербайджану.
В завершение своего выступления А. Сулейманлы подчеркнул, что азербайджанский народ гордится своими сыновьями и дочерьми, отдавшими жизни во имя сохранения национального достоинства и территориальной целостности независимой Азербайджанской Республики, а также отметил необходимость справедливой оценки этих событий, чтобы подобная трагедия никогда не повторилась ни в одном уголке мира.
Представитель нашей диаспоры, профессор Юсиф Гулиев, в своём выступлении отметил, что трагедия навсегда останется в памяти азербайджанского народа как символ борьбы за независимость и территориальную целостность страны.