Mətbuat şərhi 26 avqust 2024
Avqustun 10-da Prezident İlham Əliyev 2024-cü ildə Bakı şəhərində keçiriləcək Formula 1 yarışı ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasına gələn əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər üçün viza prosedurlarının sadələşdirilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb.
Sərəncama əsasən, Bakıda keçiriləcək Formula 1 yarışı ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasına gələn və bu sənədin 2-ci hissəsində göstərilən sənədlərdən hər hansı birini təqdim edən əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər 2024-cü il avqustun 15-dən sentyabrın 30-dək Azərbaycanın beynəlxalq hava limanlarında viza ala bilərlər.
Formula 1 yarışlarının beynəlxalq təşkilatçıları olan “Formula One Management Limited” Şirkətinin və Beynəlxalq Avtomobil Federasiyasının müvafiq qaydalarına uyğun olaraq akkreditasiyadan keçməni təsdiqləyən akkreditasiya kartı və ya akkreditasiyadan keçməni təsdiq edən digər sənəd, Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkətində akkreditasiyadan keçməni təsdiqləyən akkreditasiya kartı, Bakıda keçiriləcək Formula 1 yarışına bilet, o cümlədən elektron bilet və ya biletin əldə olunmasını təsdiq edən sənədlərdən biri viza verilməsi üçün əsas hesab olunur.
Həmçinin Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinə Formula 1 yarışı ilə əlaqədar ölkəmizə gələn əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər üçün viza prosedurlarının sadələşdirilməsi barədə “Formula One Management Limited” Şirkətinə, Beynəlxalq Avtomobil Federasiyasına və xarici ölkələrin müvafiq orqanlarına məlumat vermək, yarışla əlaqədar ölkəmizə gələcək əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər üçün viza prosedurlarının sadələşdirilməsi, habelə əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin “ASAN Viza” sistemi vasitəsilə elektron viza almaq imkanı barədə məlumatın nazirliyin, eləcə də Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki səfirliklərinin və konsulluqlarının internet informasiya ehtiyatlarında yerləşdirilməsini təmin etmək barədə tapşırıq verilib.
Dövlət Miqrasiya Xidmətinə Azərbaycana uçuşlar həyata keçirən aviasiya şirkətlərinə Formula 1 yarışı ilə əlaqədar respublikamıza gələn əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər üçün viza prosedurlarının sadələşdirilməsi barədə məlumat vermək tapşırılıb.

пресс-релиз 26 августа 2024
Президент Ильхам Алиев подписал распоряжение об упрощении визовых процедур для иностранцев и лиц без гражданства, направляющихся в Азербайджанскую Республику на Гран-при Азербайджана Формулы-1 2024 года.
Согласно указу президента, с 15 августа по 30 сентября иностранные граждане и лица без гражданства, посещающие Азербайджан для участия в мероприятии, могут получить визу по прибытии в международные аэропорты страны.
Для получения визы по прибытии путешественникам необходимо предъявить один из следующих документов: подтверждение постоянной аккредитации Formula One Management Limited или Международной автомобильной федерации, подтверждение аккредитации Baku City Circuit Operations Company или билет на Гран-при Формулы-1 в Баку (или документ, подтверждающий покупку билета).
В приказе подчеркивается, что Министерство иностранных дел, Formula One Management Limited, Международная автомобильная федерация и соответствующие органы иностранных государств должны быть проинформированы об упрощенных процедурах выдачи виз.
Постановление также предписывает разместить информацию об упрощенной процедуре получения виз и возможности получения электронных виз через «ASAN Visa» на веб-сайтах Министерства иностранных дел, а также посольств и консульств Азербайджана за рубежом.
Государственной миграционной службе поручено информировать авиакомпании, выполняющие рейсы в Азербайджан, о процедурах получения виз для путешественников, направляющихся на Гран-при Азербайджана Формулы-1.