Mətbuat şərhi 05 aprel 2017
Aprelin 3-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Nursultan Nazarbayev ilə geniş tərkibdə görüşü başa çatdıqdan sonra Azərbaycan-Qazaxıstan sənədləri imzalanıb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Nursultan Nazarbayev Prezidentlərin Birgə Bəyannaməsini imzaladılar.
“Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC ilə Qazaxıstan Dəmir Yolları Milli Şirkəti arasında logistika və dəmir yolu nəqliyyat maşınqayırması sahəsində strateji əməkdaşlıq haqqında Saziş”i “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin sədri Cavid Qurbanov və Qazaxıstan Dəmir Yolları Milli Şirkətinin prezidenti Kanat Alpısbayev imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Qazaxıstan Respublikası Hökuməti arasında ikiqat vergitutma sahəsində Sazişə əlavə və dəyişikliklərin edilməsi haqqında Protokol”u Azərbaycanın Qazaxıstandakı səfiri Rəşad Məmmədov və Qazaxıstanın Azərbaycandakı səfiri Beybit İsabayev imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Qazaxıstan Respublikası Hökuməti arasında beynəlxalq avtomobil əlaqələri haqqında Saziş”i Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev və Qazaxıstanın investisiya və inkişaf naziri Jenis Kasımbek imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə Qazaxıstan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi arasında 2017-2018-ci illər üzrə Əməkdaşlıq Proqramı”nı Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Qazaxıstanın xarici işlər naziri Kairat Abdraxmanov imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Qazaxıstan Respublikası Hökuməti arasında bitki karantini və mühafizəsi sahəsində əməkdaşlıq haqqında Saziş”i Azərbaycanın kənd təsərrüfatı naziri Heydər Əsədov və Qazaxıstanın Baş nazirinin birinci müavini Askar Mamin imzaladılar.

пресс-релиз 05 апреля 2017
3 апреля по завершении встречи Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и Президента Республики Казахстан Нурсултана Назарбаева в расширенном составе были подписаны азербайджано-казахстанские документы.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и Президент Республики Казахстан Нурсултан Назарбаев подписали Совместную декларацию президентов.
«Соглашение между ЗАО «Азербайджанские железные дороги» и Национальной компанией «Казахстанские железные дороги» о стратегическом сотрудничестве в области логистики и железнодорожного транспортного машиностроения подписали председатель ЗАО «Азербайджанские железные дороги» Джавид Гурбанов и президент Национальной компании «Казахстанские железные дороги» Канат Алпысбаев.
«Протокол о внесении дополнений и изменений в Соглашение между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Республики Казахстан в области двойного налогообложения» подписали посол Азербайджана в Казахстане Рашад Мамедов и посол Казахстана в Азербайджане Бейбит Исабаев.
«Соглашение между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Республики Казахстан о международном автомобильном сообщении» подписали министр экономики Азербайджана Шахин Мустафаев и министр по инвестициям и развитию Казахстана Женис Касымбек.
«Программу сотрудничества между Министерством иностранных дел Азербайджанской Республики и Министерством иностранных дел Республики Казахстан на 2017-2018 годы» подписали министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров и министр иностранных дел Казахстана Кайрат Абдрахманов.
«Соглашение между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Республики Казахстан о сотрудничестве в области карантина и защиты растений» подписали министр сельского хозяйства Азербайджана Гейдар Асадов и первый заместитель премьер-министра Казахстана Аскар Мамин.