Mətbuat şərhi 27 yanvar 2017
Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdə fəaliyyət göstərən səfirlik və konsulluqlarında ticarət nümayəndələrinin təyin edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanı
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, xarici ölkələrdə ölkəmizin və yerli ixracatçıların iqtisadi-ticarət maraqlarının daha dolğun qorunması və təmsil edilməsi, yerli məhsulların xarici ölkələrin bazarlarına çıxışının genişləndirilməsi, ixracın stimullaşdırılması ilə bağlı tədbirlərin tətbiqində səmərəliliyin və təsərrüfat subyektləri arasında işgüzar əlaqələrin qurulmasında çevikliyin artırılması məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat naziri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti ilə razılaşdırmaqla, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdə fəaliyyət göstərən səfirlik və konsulluqlarında ticarət nümayəndələri təyin etsin.
2. Müəyyən edilsin ki:
2.1. ticarət nümayəndəsi təyin olunduğu ölkə ilə Azərbaycan Respublikasının iqtisadi-ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi və iqtisadi maraqlarının qorunması, Azərbaycan mallarının və xidmətlərinin ixracının artırılması, ölkəmizin biznes mühitinin və investisiya imkanlarının təbliği istiqamətində tədbirlər görür;
2.2. ticarət nümayəndəsi öz funksiyalarını təyin olunduğu səfirlik və konsulluqların tərkibində həyata keçirir;
2.3. ticarət nümayəndəsi ona həvalə olunmuş vəzifələrin yerinə yetirilməsi üçün şəxsən məsuliyyət daşıyır və Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat nazirinə tabedir, konsulluğa təyin olunan ticarət nümayəndəsi Azərbaycan Respublikasının həmin ölkədəki səfirliyinə təyin olunmuş ticarət nümayəndəsinin ümumi rəhbərliyi altında fəaliyyət göstərir.
3. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti:
3.1. ticarət nümayəndələrinə ikinci dərəcəli Fövqəladə və Səlahiyyətli Elçi diplomatik rütbəsi verilməsi və diplomatik pasportla təmin olunması məqsədilə “Diplomatik xidmət haqqında” və “Pasportlar haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanunlarına müvafiq dəyişikliklər edilməsi ilə bağlı qanun layihələrini bir ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
3.2. ticarət nümayəndələrinin fəaliyyətinin dövlət büdcəsindən maliyyələşdirilməsi üçün tələb olunan vəsaitin Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyinə ayrılmasını təmin etsin;
3.3. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin aktlarının bu Fərmana uyğunlaşdırılmasına dair təkliflərini üç ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
3.4. Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin normativ hüquqi aktlarının bu Fərmana uyğunlaşdırılmasını üç ay müddətində təmin edib Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
3.5. mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının bu Fərmana uyğunlaşdırılmasını nəzarətdə saxlasın və bunun icrası barədə beş ay müddətində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin.
4. Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyi mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının və normativ xarakterli aktların bu Fərmana uyğunlaşdırılmasını təmin edib Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə məlumat versin.
5. Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi bu Fərmandan irəli gələn digər məsələləri həll etsinlər.

пресс-релиз 27 января 2017
Указ Президента Азербайджанской Республики о назначении торговых представителей в посольствах и консульствах Азербайджанской Республики в зарубежных странах
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях более полной защиты и представления торгово-экономических интересов нашей страны и местных экспортеров в зарубежных странах, расширения выхода местной продукции на рынки зарубежных стран, повышения эффективности в применении мер, связанных со стимулированием экспорта, и оперативности в налаживании деловых связей между хозяйственными субъектами постановляю:
1. Министру экономики Азербайджанской Республики по согласованию с Президентом Азербайджанской Республики назначить торговых представителей в посольствах и консульствах Азербайджанской Республики в зарубежных странах.
2. Установить, что:
2.1. торговый представитель принимает меры по расширению торгово-экономических связей Азербайджанской Республики со страной, в которую назначен, и защите ее экономических интересов, увеличению экспорта азербайджанских товаров и услуг, пропаганде бизнес-среды и инвестиционных возможностей нашей страны;
2.2. торговый представитель осуществляет свои функции в составе посольств и консульств, в которые назначен;
2.3. торговый представитель несет личную ответственность за выполнение порученных ему задач и подчиняется министру экономики Азербайджанской Республики, назначенный в консульство торговый представитель осуществляет деятельность под общим руководством торгового представителя, назначенного в посольство Азербайджанской Республики в данной стране.
3. Кабинету Министров Азербайджанской Республики:
3.1. в целях присвоения торговым представителям дипломатического ранга чрезвычайного и полномочного посланника второго класса и обеспечения их дипломатическим паспортом в месячный срок подготовить и представить Президенту Азербайджанской Республики законопроекты о внесении соответствующих изменений в законы Азербайджанской Республики «О дипломатической службе» и «О паспортах»;
3.2. для финансирования деятельности торговых представителей из государственного бюджета обеспечить выделение требуемых средств Министерству экономики Азербайджанской Республики;
3.3. в трехмесячный срок подготовить и представить Президенту Азербайджанской Республики предложения о приведении актов Президента Азербайджанской Республики в соответствие с настоящим Указом;
3.4. в трехмесячный срок обеспечить приведение нормативно-правовых актов Кабинета Министров Азербайджанской Республики в соответствие с настоящим Указом и проинформировать Президента Азербайджанской Республики;
3.5. проконтролировать приведение нормативно-правовых актов центральных органов исполнительной власти в соответствие с настоящим Указом и в пятимесячный срок проинформировать Президента Азербайджанской Республики об исполнении.
4. Министерству юстиции Азербайджанской Республики обеспечить приведение нормативно-правовых актов центральных органов исполнительной власти и актов нормативного характера в соответствие с настоящим Указом и проинформировать Кабинет Министров Азербайджанской Республики.
5. Министерству экономики Азербайджанской Республики и Министерству иностранных дел Азербайджанской Республики решить другие вопросы, вытекающие из настоящего Указа.