Mətbuat şərhi 19 aprel 2017
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin rektoru ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti xanım Mehriban Əliyeva aprelin 18-də İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin rektoru Pyotr Qlıboçko ilə görüşüb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Pyotr Qlıboçkonu salamlayan Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universiteti ilə qurulan əməkdaşlıqdan, bu təhsil ocağının Bakıdakı filialının fəaliyyətindən danışdı, filialın yaradılması ilə bağlı layihənin çox uğurlu olduğunu dedi.
Son illərdə ölkəmizin səhiyyə sistemində mühüm işlərin görüldüyünü, bu sahədə böyük nailiyyətlərin əldə olunduğunu vurğulayan Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti bildirdi ki, indi əsas vəzifə səhiyyə sistemində çalışanların peşəkarlığını daha da artırmaqdır. Mehriban Əliyeva bu baxımdan İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Bakı filialının fəaliyyətinin əhəmiyyətinə toxundu və burada təhsil alan tələbələrin gələcəkdə Azərbaycanın səhiyyə sisteminə töhfələr verəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
“Təhsil və səhiyyə bütün ölkələrdə prioritet sahələrdir”, - deyən Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti ölkəmizdə bu sahələrə göstərilən dövlət qayğısını vurğuladı. Bu gün Azərbaycanda dünyanın aparıcı ali təhsil ocaqlarının filiallarının fəaliyyət göstərdiyini qeyd edən Mehriban Əliyeva İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universiteti ilə əməkdaşlığı genişləndirmək üçün yaxşı perspektivlərin olduğunu bildirdi.
Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin rektoru Pyotr Qlıboçko Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti ilə görüşməkdən məmnun olduğunu vurğuladı, bu ali təhsil ocağının Bakı filialının fəaliyyətinə verdiyi qiymətə görə minnətdarlığını bildirdi. Universitetin nüfuzlu professor və müəllim heyətinin Bakıdakı filialda tələbələrə dərs keçdiyini deyən Pyotr Qlıboçko filialda olduğunu, tələbələrlə görüşdüyünü və onların burada təhsil almaqdan məmnun qaldıqlarını diqqətə çatdırdı. Rektor bildirdi ki, İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Bakı filialının çox müasir maddi-texniki bazası var. Pyotr Qlıboçko filialda III kursdan VI kursadək təhsil alan tələbələrin universitetdə strukturlaşmış imtahan verəcəklərini və bunun tələbələrin peşəkarlığının artırılması üçün böyük əhəmiyyət daşıdığını qeyd etdi.

пресс-релиз 19 апреля 2017
Первый вице-президент Азербайджана Мехрибан Алиева встретилась с ректором Первого Московского государственного медицинского университета имени И.М.Сеченова
18 апреля Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева встретилась с ректором Первого Московского государственного медицинского университета имени И.М.Сеченова Петром Глыбочко.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, поприветствовав Петра Глыбочко, Первый вице-президент Азербайджана Мехрибан Алиева рассказала о сотрудничестве, налаженном с Первым Московским государственным медицинским университетом имени И.М.Сеченова, деятельности Бакинского филиала этого вуза, отметила, что проект по созданию филиала очень успешный.
Подчеркнув, что в последние годы в стране проделана важная работа в системе здравоохранения, в этой сфере достигнуты большие успехи, Первый вице-президент Азербайджана отметила, что сейчас главная задача - дальнейшее повышение профессионализма работающих в системе здравоохранения. В этом контексте Мехрибан Алиева коснулась деятельности Бакинского филиала Первого Московского государственного медицинского университета, выразила уверенность в том, что студенты, получающие здесь образование, в будущем внесут вклад в развитие системы здравоохранения Азербайджана.
«Образование и здравоохранение – приоритетные сферы во всех странах», - сказала Первый вице-президент Азербайджана. Она подчеркнула, что в нашей стране эти сферы окружены государственной заботой. Сообщив, что сегодня в Азербайджане действуют филиалы ведущих высших учебных заведений мира, Мехрибан Алиева отметила наличие хороших перспектив для расширения сотрудничества с Первым Московским государственным медицинским университетом имени И.М.Сеченова.
Ректор Первого Московского государственного медицинского университета Петр Глыбочко сказал, что рад встрече с Первым вице-президентом Азербайджана, выразил признательность за оценку, данную ею деятельности Бакинского филиала этого высшего учебного заведения. Отметив, что авторитетный профессорско-преподавательский состав университета проводит занятия со студентами Бакинского филиала, Петр Глыбочко сообщил, что побывал в филиале, встретился со студентами, которые довольны обучением здесь. Ректор отметил, что Бакинский филиал Первого Московского государственного медицинского университета обладает очень современной материально-технической базой. Петр Глыбочко сообщил, что обучающиеся в филиале студенты с III по VI курсы будут сдавать в университете структурированный экзамен, который имеет большое значение для повышения их профессионализма.