Mətbuat şərhi 16 may 2017
“Bakı-2017”: Cüdo üzrə komanda yarışlarında Azərbaycanın kişi idmançıları qızıl, qadın atletləri gümüş medal qazanıblar Azərbaycan idmançılarına medalları Prezident İlham Əliyev təqdim edib
Mayın 15-də IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Heydər Əliyev adına İdman Sarayında keçirilən cüdo yarışlarının sonuncu günündə komandalar qələbə uğrunda mübarizə aparıblar.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Azərbaycanın kişilərdən ibarət milli komandası yarışı qızıl, qadın yığmamız isə gümüş medallarla başa vurublar.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım, IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva kişi cüdoçular arasında komanda yarışının final qarşılaşmasına baxıblar.
Milli komandamız gərgin idman mübarizəsi şəraitində keçən həlledici qarşılaşmada Əlcəzair yığmasına 3:2 hesabı ilə qalib gələrək qızıl medal qazanıb.
Yarışda Azərbaycanı Nicat Şıxəlizadə (66 kq), Rüstəm Orucov (73 kq), Rüfət İsmayılov (81 kq), Məmmədəli Mehdiyev (90 kq) və Uşanqi Kokauri (+90 kq) təmsil ediblər.
Bürünc medallara Türkiyə və Özbəkistan yığmaları layiq görülüblər.
Sonra idmançıların mükafatlandırılması mərasimi keçirilib.
Qalib komandaların üzvlərinə medalları dövlətimizin başçısı, Azərbaycan Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti İlham Əliyev təqdim edib.
Çempion cüdoçularımızın şərəfinə Azərbaycan Respublikasının dövlət himni səsləndirilib, dövlət bayrağı qaldırılıb.
Həmin gün Azərbaycanın qadın cüdoçulardan ibarət yığma komandası isə finalda Türkiyə millisinə məğlub olaraq (0:5) İslamiadada ikinci yeri tutub.
Komandamızın heyətində Purevseren Buyanxişiq (52 kq), İçinxorlu Munxtsedev (57 kq), Xanım Hüseynova (63 kq), Gülsədəf Kərimova (70 kq), İrina Kindzerska (+70 kq) yer alıblar.
Qadın cüdoçular arasında komanda yarışında bürünc medallara Özbəkistan layiq görülüb.
Sonra idmançıların mükafatlandırılması mərasimi olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım, IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva mükafatlandırma mərasiminə baxıblar.
Qalib komandaların üzvlərinə medalları Azərbaycan Milli Olimpiya Komitəsinin vitse-prezidenti, İslam Həmrəyliyi İdman Federasiyasının İcraiyyə Komitəsinin üzvü Çingiz Hüseynzadə təqdim edib.
Sonra Türkiyə Respublikasının dövlət himni səsləndirilib və dövlət bayrağı qaldırılıb.
Beləliklə, “Bakı-2017” IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının cüdo yarışlarında Azərbaycan idmançıları ümumilikdə 26 medal - 11 qızıl, 12 gümüş və 3 bürünc medal qazanıblar.

пресс-релиз 16 мая 2017
«Баку-2017»: В командных соревнованиях по дзюдо мужская сборная Азербайджана завоевала золотую, а женская - серебряную медали Президент Ильхам Алиев вручил медали азербайджанским спортсменам
15 мая - в последний день соревнований по дзюдо IV Игр исламской солидарности, проходящих во Дворце имени Гейдара Алиева, команды вели борьбу за победу.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, мужская сборная Азербайджана завершила соревнования с золотой, а женская – серебряной медалями.
Президент Азербайджанской Республики, президент Национального олимпийского комитета Ильхам Алиев и первая леди, председатель Организационного комитета IV Игр исламской солидарности Мехрибан Алиева наблюдали за финальным поединком командных соревнований дзюдоистов.
В решающей встрече, прошедшей в напряженной спортивной борьбе, наша национальная сборная одержала победу над командой Алжира 3:2 и завоевала золотую медаль.
Азербайджан на соревнованиях представляли Ниджат Шихализаде (66 кг), Рустам Оруджев (73 кг), Руфат Исмайлов (81 кг), Мамедали Мехтиев (90 кг) и Ушанги Кокаури (+90 кг).
Обладателями бронзовых медалей стали сборные Турции и Узбекистана.
Затем состоялась церемония награждения спортсменов.
Глава государства, президент Национального олимпийского комитета Азербайджана Ильхам Алиев вручил медали членам команд-победительниц.
В честь наших дзюдоистов-чемпионов прозвучал государственный гимн Азербайджанской Республики, был поднят государственный флаг страны.
В тот же день женская сборная Азербайджана по дзюдо, уступив в финале команде Турции (0:5), заняла второе место на Исламиаде.
В составе нашей команды выступали Пуревсерен Буянхишиг (52 кг), Ичинхорлу Мунхцедев (57 кг), Ханум Гусейнова (63 кг), Гюльседеф Керимова (70 кг), Ирина Киндзерска (+70 кг).
Бронзовых медалей в командных соревнованиях дзюдоисток были удостоены спортсменки Узбекистана.
Затем состоялась церемония награждения.
Президент Азербайджанской Республики, президент Национального олимпийского комитета Ильхам Алиев и первая леди, председатель Организационного комитета IV Игр исламской солидарности Мехрибан Алиева наблюдали за церемонией награждения.
Вице-президент Национального олимпийского комитета Азербайджана, член Исполнительного комитета Спортивной федерации исламской солидарности Чингиз Гусейнзаде вручил медали членам команд-победительниц.
Затем прозвучал государственный гимн Турецкой Республики, был поднят государственный флаг страны.
Таким образом, на соревнованиях по дзюдо IV Игр исламской солидарности азербайджанские спортсмены завоевали 26 медалей (11 – золотых, 12 серебряных и 3 – бронзовые).