Mətbuat şərhi 08 may 2019
Bakıda Türk Şurasının informasiya və media üzrə məsul nazirlərinin və yüksək vəzifəli rəsmilərinin II toplantısı keçirilib
Bakı, 7 may, AZƏRTAC
Mayın 7-də Bakıda Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının (Türk Şurası) informasiya və media üzrə məsul nazirlərinin və yüksək vəzifəli rəsmilərinin II toplantısı keçirilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Türk Şurasının baş katibi Bağdad Amreyev informasiya və media üzrə məsul nazirlərin və yüksək vəzifəli rəsmilərin ötən toplantısından sonra görülən işlər barədə məlumat verib. O, işçi qrupunun VII toplantısında müzakirə edilən məsələlərdən danışıb. Baş katib deyib ki, VII toplantıda Şuraya üzv dövlətlər üçün önəmli məsələlər müzakirə olunub.
Toplantıda çıxış edən Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ictimai-siyasi məsələlər üzrə köməkçisi Əli Həsənov deyib ki, on il bundan əvvəl Naxçıvanda yaradılan Türk Şurası üzv dövlətlərin maraqlarını ifadə edərək müxtəlif aspektlər üzrə fəaliyyət göstərir. Türk Şurasının informasiya və media üzrə məsul nazirlərinin və yüksək vəzifəli rəsmilərinin I toplantısı Qazaxıstanın Astana şəhərində keçirilib. Həmin toplantıda üzv dövlətlərin televiziya və informasiya qurumları arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi ilə bağlı mühüm qərarlar qəbul edilib və bu istiqamətdə xeyli iş görülüb. Bugünkü toplantıda da müzakirə olunan əsas məsələ dövlətlərimiz arasında mətbuat sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsidir. Bu əməkdaşlıq Avrasiya və dünya məkanında xalqlarımızın maraqlarının qorunmasına xidmət etməlidir.
Prezidentin köməkçisi qeyd edib ki, Şuraya üzv olan ölkələrin hər biri bərabərhüquqludur. Əməkdaşlıq mühiti Şuranın əldə etdiyi ən böyük nəticədir. Əməkdaşlıq istiqamətində bütün məsələlərə dəstək verməyə hazırıq.
Əli Həsənov vurğulayıb ki, televiziya sahəsində qarşılıqlı əlaqələr genişləndirilməli və dövlətlərin milli bayramları da efir vasitəsilə yayımlanmalıdır. Türk Şurasına üzv dövlətlərin aparıcı mətbuat orqanları, televiziyaları bir-biri ilə əlaqə qurub. Nəyə görə bizim televiziya kanallarının yerli kabel şəbəkələrində təmsilçiliyi təmin olunmur? Təəssüflər olsun ki, Azərbaycan televiziyalarının verilişlərinin nə Qazaxıstanda, nə də Qırğızıstanda yayımlanmasına rast gəlinmir. Təklif edirəm ki, Azərbaycanın dövlət və ictimai televiziyalarının verilişləri Türk Şurasına üzv dövlətlərdə yayımlansın. Eyni zamanda, həmin ölkələrin də dövlət və ictimai televiziyalarının verilişləri Azərbaycanda yayımlansın.
Prezidentin köməkçisi qeyd edib ki, vahid türkdilli televiziyanın yaradılması təşəbbüsü dörd ildir müzakirə olunur. Təəssüflər olsun ki, bu məsələ həllini tapmayıb. Mövcud televiziyalardan birinin türkdilli dövlətlərin vahid kanalına çevrilməsi, bu funksiyanın hansısa formada icra edilməsi gündəlikdədir. TRT AVAZ kanalı bu mənada müzakirə obyektidir.

пресс-релиз 08 мая 2019
В Баку прошло II заседание министров и высокопоставленных официальных лиц Тюркского совета, ответственных за информацию и медиа
Баку, 7 мая, АЗЕРТАДЖ
7 мая в Баку прошло II заседание министров и высокопоставленных официальных лиц Совета сотрудничества тюркоязычных государств (Тюркского совета), ответственных за информацию и медиа.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, генеральный секретарь Тюркского совета Багдад Амреев проинформировал о работе, проделанной после прошлого заседания министров и высокопоставленных официальных лиц, ответственных за информацию и медиа. Он рассказал о вопросах, которые были обсуждены на VII заседании рабочей группы. Генеральный секретарь отметил, что на VII заседании были обсуждены вопросы, представляющие важность для государств-членов.
Выступивший на заседании помощник Президента Азербайджанской Республики по общественно-политическим вопросам Али Гасанов отметил, что созданный десять лет назад в Нахчыване Тюркский совет, выражая интересы государств-членов, осуществляет деятельность по различным аспектам. I заседание министров и высокопоставленных официальных лиц Тюркского совета, ответственных за информацию и медиа, прошло в городе Астана. На том заседании были приняты важные решения, связанные с расширением сотрудничества между телевизионными и информационными структурами государств-членов, и в этом направлении проделана большая работа. Главным вопросом, обсуждаемым на нынешнем заседании, также является развитие сотрудничества между нашими государствами в сфере СМИ. Это сотрудничество должно служить защите интересов наших народов как в Евразии, так и во всем мире.
Помощник Президента отметил, что все страны-члены Совета равноправны. Самым большим результатом, достигнутым Советом, является формирование атмосферы сотрудничества. Мы готовы поддерживать все вопросы, касающиеся сотрудничества
Али Гасанов подчеркнул, что необходимо расширять взаимные связи в сфере телевидения, национальные праздники государств также должны освещаться в эфире. Ведущие органы печати, телевидение государств-членов Тюркского совета наладили связи друг с другом. Почему не обеспечивается представление наших телеканалов в местных кабельных сетях? К сожалению, трансляцию передач Азербайджанского телевидения не встретишь ни в Казахстане, ни в Кыргызстане. Предлагаю, чтобы передачи Азербайджанского государственного и общественного телевидения транслировались на телеканалах государств-членов Тюркского совета. В то же время, чтобы передачи государственных и общественных телеканалов этих стран также вещались в Азербайджане.