Baş konsul Ayxan Süleymanlının 28 May-Azərbaycan Respublikasının Müstəqillik Günü münasibəti ilə təbriki.
Azərbaycan Respublikasının Aktau şəhərindəki Baş Konsulluğu adından və şəxsən öz adımdan Sizi 28 May - Azərbaycan Respublikasının Müstəqillik Günü münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edirəm.
1918-ci il may ayının 28-i Azərbaycan xalqının tarixində ən şanlı səhifələrdən biridir. Məhz həmin gün müsəlman dünyasında ilk demokratik və dünyəvi respublika - Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti təsis olunmuşdur. Son dərəcə çətin tarixi şəraitdə yaradılan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti xalqımızın əsrlər boyu azadlıq, ədalət və milli müstəqillik arzularının təcəssümünə çevrildi.
Cəmi 23 ay mövcud olmasına baxmayaraq Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövlətçiliyimizin möhkəm təməlini qoydu: milli ordu yaradıldı, ilk qanunlar qəbul olundu, təhsil və mədəniyyət institutları təsis edildi, ilk müstəqil pul emissiyası tədavülə buraxıldı, cinsindən, dinindən və milliyyətindən asılı olmayaraq bütün vətəndaşlara bərabər hüquqlar verildi. Xüsusilə qeyd edilməlidir ki, Azərbaycan qadınlara seçki hüququ verən dünyanın ilk ölkələrindən biri oldu.
Azərbaycan 1991-ci ildə yenidən öz dövlət müstəqilliyini bərpa etdi və o vaxtdan etibarən 28 May - Azərbaycan Respublikasının Müstəqillik Günü kimi rəsmi şəkildə qeyd olunur.
Azərbaycanın müstəqil dövlət kimi mövcudluğu, dövlətçiliyin qorunub saxlanılması, onun möhkəmləndirilməsi və demokratik prinsiplərin təsis olunması ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasətinin əsas istiqamətini təşkil edirdi. Çünki məhz bu prinsiplər hər bir dövlətin mövcudluğunun təməlini təşkil edir. Bu gün həmin ali dəyərlər cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə daha da möhkəmləndirilir, Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzu artır və qüdrətli dövlətimizin parlaq gələcəyi naminə yeni üfüqlər açılır.
28 May günü - müstəqil dövlətdə yaşamaq şərəfini bizə bəxş edən əcdadlarımıza olan qürur, xatirə və ehtiram günüdür. Qoy bu bayram Azərbaycanımızın rifahı naminə yeni uğurlara ilham versin!

Поздравление Генерального консула Айхана Сулейманлы по случаю 28 Мая — Дня независимости Азербайджанской Республики.
От имени Генерального консульства Азербайджанской Республики в городе Актау и от себя лично сердечно поздравляю вас с 28 мая — Днём независимости Азербайджана.
28 мая 1918 года является одной из самых славных и судьбоносных дат в истории азербайджанского народа. В этот день была основана первая в мусульманском мире демократическая и светская республика — Азербайджанская Демократическая Республика. Созданная в сложнейших исторических условиях, АДР стала воплощением вековых стремлений нашего народа к свободе, справедливости и национальной независимости.
Несмотря на своё краткое существование — всего 23 месяца — АДР заложила прочные основы азербайджанской государственности: была создана национальная армия, приняты первые законы, учреждены образовательные и культурные институты, предоставлены равные права всем гражданам, независимо от пола, религии и национальности. Особенно примечательно, что Азербайджан одним из первых в мире предоставил женщинам избирательное право.
Азербайджан в 1991 году вновь восстановил свою государственную независимость, и с тех пор 28 мая официально отмечается как День независимости Азербайджанской Республики.
Существование Азербайджана как независимого государства, сохранение государственности, её укрепление и утверждение демократических принципов составляли основную линию политики великого лидера Гейдара Алиева. Ведь именно эти принципы являются основой существования любого государства. Сегодня эти высшие ценности под руководством господина президента Ильхама Алиева ещё более укрепляются, международный авторитет Азербайджана усиливается, и открываются новые горизонты для светлого будущего нашего могущественного государства.
День 28 мая — это день гордости, памяти и уважения к нашим предкам, подарившим нам честь жить в независимом государстве. Пусть этот праздник вдохновляет нас на новые успехи во имя процветания Азербайджана!