Mətbuat şərhi 10 fevral 2017
-Keçən il dekabrın 29-da sizin oğlunuz əsgər Çingiz Qurbanov doğma torpağını müdafiə edərkən qəhrəmancasına həlak olmuşdur. Çingiz böyük qəhrəmanlıq, igidlik göstərmişdir. Düşmənlə üz-üzə qalaraq qeyri-bərabər döyüşdə bir daha düşmənə göstərdi ki, Azərbaycan əsgəri nəyə qadirdir. O, geri çəkilmədi, qorxmadı, baxmayaraq ki, təkbaşına böyük diversant qrupu ilə üz-üzə qalmışdı. Son nəfəsinə qədər vuruşmuş, bir neçə işğalçını məhv etmiş, şəhidlik zirvəsinə ucalmışdır.
Biz Çingizlə fəxr edirik. Bütün Azərbaycan Çingizlə fəxr edir. Bu, bir daha göstərdi ki, Azərbaycan vətəndaşı, Azərbaycan gənci, əsgəri heç vaxt bugünkü vəziyyətlə barışmayacaq. Bu, bir daha göstərdi ki, Azərbaycan dövlətinin güclü əsgərləri var. O, böyük vətənpərvərlik, peşəkarlıq, rəşadət göstərmişdir.
Mənfur düşmən bu dəfə də öz qeyri-insani mahiyyətini bütün dünyaya göstərdi. Bir aydan çox idi Çingizin nəşini qaytarmaq istəmirdi. Azərbaycan dövləti çox böyük səylər göstərdi. Eyni zamanda, bizim beynəlxalq təşkilatlara müraciətlərimiz də cavabsız qalmadı. Biz birgə səylərlə Çingizin nəşinin Vətənə qaytarılmasına nail olduq. Bakıda təntənəli vida mərasimi keçirildi. Bundan sonra Çingiz doğulduğu Qusar rayonuna aparıldı və orada təntənəli mərasimlə torpağa tapşırıldı. Fürsətdən istifadə edərək Qusar rayonunun bütün sakinlərinə öz hörmətimi bir daha ifadə etmək istəyirəm. Qusarlılar Çingiz kimi qəhrəman övladı Azərbaycana bəxş etmişlər.
Dekabr ayındakı növbəti təxribatın məqsədi aydın idi. Çünki keçən ilin aprel ayında erməni silahlı qüvvələri bizə qarşı silahlı təxribat törətməyə cəhd etmişlər. Ancaq bu təxribat nəticəsində özləri peşman olmuşlar. Azərbaycan Ordusu onlara elə zərbə vurmuşdur ki, bu günə qədər də özlərinə gələ bilmirlər. Aprel döyüşlərindən sonra nəinki Ermənistan ordusu, Ermənistan dövləti silkələndi, generallar poqonlarını, vəzifələrini itirdilər. Ermənistan cəmiyyətində panika, təşviş hökm sürürdü və bu, bu gün də davam edir. Azərbaycan Ordusu, Azərbaycan dövləti işğal edilmiş torpaqların bir hissəsini işğalçılardan azad etmişdir. İndi o torpaqlarda bərpa işləri aparılır və Azərbaycan vətəndaşları o torpaqlara qayıdacaqlar.
Ermənistan çox çalışdı ki, aprel döyüşlərindən sonra bu məsələyə beynəlxalq don geyindirsin. Çox çalışdı ki, Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatı, - Ermənistan təşkilatın üzvüdür, - bu məsələ ilə bağlı öz mövqeyini bildirsin. Halbuki bunun üçün heç bir hüquqi əsas yoxdur. Biz öz torpağımızdayıq. Bizim Ermənistan torpağına iddiamız yoxdur. Baxmayaraq, hamımız yaxşı bilirik ki, bugünkü Ermənistan tarixi Azərbaycan torpaqlarında yaradılmışdır. Ancaq biz öz torpağımızı heç kimə verəsi deyilik. Ona görə, aprel döyüşləri və təmas xəttində yaşanan gərginlik və toqquşma bizim daxili işimizdir. Dağlıq Qarabağ Azərbaycanın ayrılmaz hissəsidir. Bütün dünya Dağlıq Qarabağı məhz belə tanıyır və bu münaqişə yalnız ölkəmizin ərazi bütövlüyü çərçivəsində öz həllini tapa bilər.
Apreldən sonra Ermənistan müxtəlif yollarla çalışırdı ki, bu məsələyə digər ölkələri cəlb etsin. Ancaq onların bütün səyləri boşa çıxdı, heç bir nəticə vermədi. Ermənistan-Azərbaycan sərhədində növbəti təxribatın törədilməsi məhz bu məqsədi güdürdü ki, bu dəfə üzv olduğu təşkilatı bu işə cəlb etsin. Bu dəfə də alınmadı. Ona görə ki, Azərbaycan Çingizin simasında bir daha qəhrəmanlıq göstərdi. Ermənistan bir daha gördü ki, hətta bir əsgərimiz onların canlı qüvvəsinə bərpaolunmaz zərbə vura bilər və belə də oldu.
Biz öz torpağımızı müdafiə edirik. Bizim işimiz haqq işidir. Bu məsələdə - Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli yolunda bütün Azərbaycan cəmiyyəti birdir, həmrəylik göstərir, birlik göstərir. Bu, bizim ümumi məsələmizdir və biz haqlıyıq. Çünki həm tarix, həm beynəlxalq hüquq normaları bizim mövqeyimizi müdafiə edir. Eyni zamanda, bu gün Azərbaycan Ermənistan ilə müqayisədə qat-qat güclü ölkədir, özü də təkcə iqtisadi və hərbi potensialına görə yox. Bax, Çingiz kimi övladlarımız bizim üstünlüyümüzü bir daha göstərir. Onun üz-üzə qaldığı diversantların sayı 10-dan çox idi. Yəqin Çingiz bilirdi ki, o, ölümə gedir. Yəqin bilirdi ki, o, qeyri-bərabər döyüşdən salamat çıxmayacaq. Ancaq buna baxmayaraq, o, Vətən torpağını müdafiə etmək üçün ölümə getdi və şəhidlik zirvəsinə qalxdı.
Bütün Azərbaycan Çingizlə fəxr edir. Mən sizə minnətdaram ki, belə gözəl övlad böyütmüsünüz, Azərbaycana bəxş etmisiniz. Ancaq Çingiz ölməyib, o, bizim ürəyimizdə yaşayır, yaşayacaqdır. O, hərbçi üçün ən yüksək mükafatla təltif olunub, ona Milli Qəhrəman adı verilib. O, bizim qəhrəmanımızdır. Onun adı əbədiləşdiriləcək və o, həmişə bizim ürəyimizdə yaşayacaqdır.
Mən bu gün sizi dəvət etmişəm. Dünən Çingizin üç mərasimi verildi. Bu gün sizi dəvət etmişəm ki, bu yüksək mükafatı - Milli Qəhrəman qızıl ulduzunu sizə təqdim edim.
Prezident İlham Əliyev “Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı” qızıl ulduzunu şəhidin atası Salman Qurbanova təqdim etdi.
Salman QURBANOV dedi:
-Bu ali mükafat təkcə Çingizə deyil, Azərbaycan torpaqları uğrunda canından keçən bütün şəhidlərimizə Sizin tərəfinizdən verilən qiymətdir. Sizə dərin minnətdarlığımı bildirirəm, cənab Prezident. Mən bir şəhid atası kimi, Sizi əmin edirəm ki, Sizin əmrinizlə bu saat da silah götürməyə, Vətənimizin torpağını azad etməyə hazıram. Çox sağ olun, cənab Prezident, Sizə minnətdaram.

пресс-релиз 10 февраля 2017
-29 декабря минувшего года ваш сын рядовой Чингиз Гурбанов героически погиб, защищая родную землю. Чингиз проявил большое мужество, отвагу. Оказавшись лицом к лицу с врагом, он еще раз в неравном бою показал врагу, на что способен азербайджанский солдат. Он не отступил, не струсил, хотя оказался один лицом к лицу с крупной диверсионной группой. Сражался до последнего дыхания, уничтожил нескольких оккупантов, стал шехидом.
Мы гордимся Чингизом. Весь Азербайджан гордится Чингизом. Это еще раз показало, что граждане Азербайджана, азербайджанская молодежь, азербайджанский солдат никогда не смирятся с нынешней ситуацией. Это еще раз показало, что у Азербайджанского государства есть сильные солдаты. Он проявил большой патриотизм, профессионализм, отвагу.
Ненавистный враг и на сей раз показал всему миру свое нечеловеческую сущность. Более месяца не хотел возвращать тело Чингиза. Азербайджанское государство приложило огромные усилия. В то же время не остались без ответа и наши обращения к международным организациям. Совместными усилиями нам удалось вернуть тело Чингиза на Родину. В Баку состоялась торжественная церемония проводов. Затем Чингиза доставили в родной Гусарский район, где он с почестями был предан земле. Пользуясь случаем, хочу еще раз выразить уважением ко всем жителям Гусарского района. Гусарцы подарили Азербайджану такого героического сына как Чингиз.
Цель произошедшей в декабре очередной провокации была ясна. Ведь в апреле прошлого года армянские вооруженные силы попытались совершить против нас вооруженную провокацию. Но они сами пожалели об этой провокации. Азербайджанская армия нанесла им такой удар, что они до сих пор не могут прийти в себя. После апрельских боев была сотрясена не только армянская армия, но и Армянское государство, генералы расстались с погонами, должностями. В армянском обществе царили паника, тревога, которые продолжаются и сегодня. Азербайджанская армия, Азербайджанское государство освободили часть оккупированных земель от захватчиков. Сегодня на этих землях проводятся восстановительные работы, и граждане Азербайджана вернутся на эти земли.
Армения очень старалась после апрельских боев придать этому вопросу международную окраску. Очень старалась, чтобы Организация Договора о коллективной безопасности – Армения является членом организации – выразила свою позицию по данному вопросу. Несмотря на то, что никаких правовых оснований для этого нет. Мы находимся на своей земле. Мы не претендуем на земли Армении. Хотя всем нам хорошо известно, что нынешняя Армения была создана на исторических азербайджанских землях. Но свои земли мы никому не отдадим. Поэтому апрельские бои и сложившаяся на линии соприкосновения напряженность и столкновения – наше внутреннее дело. Нагорный Карабах является неотъемлемой частью Азербайджана. Именно таким весь мир признает Нагорный Карабах, и этот конфликт может найти решение только в рамках территориальной целостности нашей страны.
После апреля Армения пыталась различными путями вовлечь в эту проблему другие страны. Но все их усилия оказались тщетны и ни к чему не привели. Цель совершения очередной провокации на армяно-азербайджанской границе заключалась именно в том, чтобы на сей раз вовлечь в это дело организацию, членом которой является Армения. И на этот раз не получилось. Потому, что Азербайджан в лице Чингиза еще раз проявил героизм. Армения лишний раз убедилась в том, что даже один наш солдат может нанести их живой силе непоправимый удар, так оно и случилось.
Мы защищаем свою землю. Наше дело – правое. В этом вопросе – на пути урегулирования армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта все азербайджанское общество едино, демонстрирует солидарность, единство. Это – наш общий вопрос, и мы правы. Потому что и история, и нормы международного права поддерживают нашу позицию. Кроме того, сегодня Азербайджан значительно сильнее Армении, причем не только по своему экономическому и военному потенциалу. Такие наши сыны, как Чингиз, еще раз демонстрируют наше преимущество. Он оказался лицом к лицу более чем с 10 диверсантами. Чингиз, наверное, знал, что идет на смерть. Наверное, знал, что погибнет в неравном бою. Но, несмотря на это, он пошел на смерть, чтобы защитить родную землю, и стал шехидом.
Весь Азербайджан гордится Чингизом. Я благодарен вам за то, что вы вырастили и подарили Азербайджану такого прекрасного сына. Но Чингиз не умер, он живет и будет жить в наших сердцах. Ему присуждена самая высокая для военнослужащего награда, он удостоен звания Национального героя. Он – наш герой. Имя его будет увековечено, и он всегда будет жить в наших сердцах.
Сегодня я пригласил вас. Вчера состоялась церемония трех дней после похорон Чингиза. Сегодня я пригласил вас, чтобы вручить эту высокую награду – золотую звезду Национального героя.
Президент Ильхам Алиев вручил отцу шехида Салману Гурбанову золотую звезду Национального героя Азербайджана.
Салман ГУРБАНОВ сказал:
-Эта высшая награда является оценкой, данной Вами не только Чингизу, но и всем нашим шехидам, отдавшим жизнь за азербайджанские земли. Выражаю Вам глубокую признательность, господин Президент. Как отец шехида, хочу заверить Вас в том, что и сейчас готов по Вашему приказу взять оружие и освободить родную землю. Большое спасибо, господин Президент, благодарю Вас.