Mətbuat şərhi 21 noyabr 2017
Prezident İlham Əliyev FIFA-nın prezidenti Canni İnfantinonu və təşkilatın baş katibi Fatma Samouranı qəbul edib.
FIFA prezidenti Canni İnfantino Azərbaycana gəlişindən və dövlətimizin başçısı ilə görüşündən məmnunluğunu bildirdi. O, Bakının FIFA İcraedici Futbol Sammitinin keçiriləcəyi dünyanın 12 şəhərindən biri seçilməsinin və ilk sammitin paytaxtımızda keçirilməsinin əhəmiyyətini qeyd etdi.
Prezident İlham Əliyev Bakıda keçiriləcək FIFA İcraedici Futbol Sammitinin önəmini qeyd etdi və bu tədbirin çox uğurlu olacağına əminliyini bildirdi. FIFA prezidenti Canni İnfantinonun və baş katib Fatma Samouranın Azərbaycana səfərini mühüm hadisə kimi qiymətləndirən dövlətimizin başçısı azərbaycanlı futbol azarkeşlərinin bu səfərdən sevinc hissi keçirdiklərini vurğuladı və qeyd etdi ki, bütün bunlar Azərbaycanın dünya futbol ailəsində özünəməxsus yerə malik olduğunu göstərir. Ölkəmizdə idmanın inkişafına toxunan dövlətimizin başçısı bildirdi ki, futbol Azərbaycanda prioritet sahələrdən biridir. İdmanın bu növünün inkişafı ilə bağlı xüsusi proqramın qəbul edildiyini vurğulayan Prezident İlham Əliyev Bakıda, eləcə də Azərbaycanın digər şəhərlərində müasir tələblərə cavab verən xeyli sayda stadionun inşa edildiyini və bu gün futbolun inkişafı üçün ölkəmizdə bütün lazımi infrastrukturun tam şəkildə yaradıldığını qeyd etdi. Ölkəmizdə futbola olan marağın və azarkeşlərin sayının durmadan artdığını deyən dövlətimizin başçısı bildirdi ki, futbol üzrə Azərbaycan milli komandası və klublar daha yaxşı oyun nümayiş etdirir və bu sahədə daha çox uğurların və qələbələrin qazanılmasına ümidvarıq. Prezident İlham Əliyev əminliklə bildirdi ki, FIFA prezidenti Canni İnfantinonun və baş katib Fatma Samouranın ölkəmizə səfəri Azərbaycanın idman sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığı işinə də öz töhfəsini verəcək.

пресс-релиз 21 ноября 2017
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял президента ФИФА Джанни Инфантино и генерального секретаря организации Фатму Самуру.
Президент ФИФА Джанни Инфантино выразил удовлетворение прибытием в Азербайджан и встречей с главой нашего государства. Он отметил значение избрания Баку одним из 12 городов мира, где будет проведен Исполнительный футбольный саммит ФИФА, и проведения в нашей столице первого саммита.
Президент Ильхам Алиев подчеркнул важность предстоящего в Баку Исполнительного футбольного саммита ФИФА и выразил уверенность в успехе данного мероприятия. Расценив визит президента ФИФА Джанни Инфантино и генерального секретаря Фатмы Самуры в Азербайджан как важное событие, глава государства сказал, что азербайджанские футбольные болельщики испытывают чувство радости в связи с этим визитом, отметил, что все это свидетельствует о том, что Азербайджан занимает свое место в мировой футбольной семье. Коснувшись развития спорта в нашей стране, глава государства отметил, что футбол является одной из приоритетных сфер в Азербайджане. Подчеркнув принятие специальной программы, связанной с развитием этого вида спорта, Президент Ильхам Алиев сообщил о строительстве в Баку и других городах Азербайджана большого количества стадионов, отвечающих современным требованиям, подчеркнул, что сегодня в нашей стране полностью создана вся инфраструктура, необходимая для развития футбола. Констатировав неуклонный рост интереса к футболу и числа болельщиков в нашей стране, глава государства сказал, что национальная сборная Азербайджана по футболу и клубы играют лучше, надеемся, что в этой области будет достигнуто больше успехов и побед. Президент Ильхам Алиев с уверенностью отметил, что визит президента ФИФА Джанни Инфантино и генерального секретаря Фатмы Самуры в нашу страну также внесет вклад в международное сотрудничество Азербайджана в области спорта.