Mətbuat şərhi 09 iyul 2016
Varşavada NATO Sammiti çərçivəsində “Dövlət və hökumət başçıları səviyyəsində “Qətiyyətli dəstək” missiyası çərçivəsində aparılan əməliyyatlarda iştirak edən tərəfdaş dövlətlərlə Əfqanıstan üzrə görüş” mövzusunda sessiya keçirilib.
Prezident İlham Əliyev tədbirdə iştirak edib.
Əfqanıstanda sülhün və təhlükəsizliyin təmin olunması istiqamətində dünya birliyinin irəli sürdüyü təşəbbüslərə Azərbaycan da öz dəstəyini verir. Ölkəmiz Əfqanıstana sülhməramlı qüvvələrimizin orada təmsil olunması, müəyyən təlimlərin keçirilməsi ilə və digər müxtəlif proseslərdə dəstək göstərir.
NATO-nun Varşava Sammitində “Dövlət və hökumət başçıları səviyyəsində “Qətiyyətli dəstək” missiyası çərçivəsində aparılan əməliyyatlarda iştirak edən tərəfdaş dövlətlərlə Əfqanıstan üzrə görüş” mövzusunda sessiyada bu məsələlərə toxunan Prezident İlham ƏLİYEV dedi:
- Cənab baş katib, həmkarlar.
Əfqanıstanın təhlükəsizliyi və davamlı inkişafı regional və qlobal sabitlik üçün olduqca əhəmiyyətlidir.
NATO-nun etibarlı tərəfdaşı və Əfqanıstanın dostu kimi Azərbaycan “Qətiyyətli dəstək” missiyasına əsgərləri vasitəsilə verdiyi nəzərəçarpan töhfəsini davam etdirəcək və müxtəlif növ tranzit daşımalarını təmin edəcək.
Azərbaycan Əfqanıstanın milli ordusunun Qəyyumluq Fonduna artıq bir neçə dəfə əhəmiyyətli yardımlar göstərib. Biz götürdüyümüz öhdəliklərə uyğun olaraq, həmin Fondu maliyyə baxımından dəstəkləməkdə davam edəcəyik.
Biz Əfqanıstan ilə uzunmüddətli siyasi tərəfdaşlığa və praktiki əməkdaşlığa sadiq qalırıq və “Qətiyyətli dəstək” missiyası başa çatdıqdan sonra geniş Davamlı Tərəfdaşlıq Proqramı çərçivəsində töhfəmizi verməyi nəzərdə tuturuq.
Azərbaycanın Əfqanıstanda sabitliyə və inkişafa verdiyi töhfə NATO əməliyyatlarındakı iştirakımızdan əlavə olaraq həyata keçirilir.
Biz hərbi tədris, təhsil, infrastruktur, daşıma, sərmayələr və qadınların cəmiyyətdə rolunun artırılması kimi sahələrdə praktiki yardım göstərməklə, Əfqanıstanı etibarlı gələcəyə doğru islahatlar yolunda ikitərəfli qaydada dəstəkləyirik.
Azərbaycan yaxın gələcəkdə başa çatdırılacaq Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu layihəsinin həyata keçirilməsinə əhəmiyyətli dərəcədə maliyyə və texniki dəstəyini göstərib. Bu layihə Avropa və Asiyanın dəmir yolu xətlərini Azərbaycan vasitəsilə birləşdirəcək. Əfqanıstan, həmçinin bu mühüm daşımalar şəbəkəsinə qoşula bilər.
Xəzər regionunda ölkəmizin ən iri Beynəlxalq Ticarət Limanının tikintisi Avrasiyada əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar yaradır. Əminəm ki, Əfqanıstan, həmçinin bu layihədən faydalanacaq.
Azərbaycan–NATO tərəfdaşlığı beynəlxalq hüququn və təhlükəsizliyin bölünməzliyi prinsiplərinə əsaslanır. Əfsuslar olsun ki, həmin prinsiplər hələ də pozulur. Azərbaycanın ərazisinin təxminən 20 faizini silahlı qüvvələri ilə işğal etmiş və bir milyona yaxın azərbaycanlıya qarşı etnik təmizləmə aparmış, hərbi cinayətlər törətmiş Ermənistanın Azərbaycana qarşı davamlı şəkildə gücdən istifadəsi nəinki ölkəmizin ərazi bütövlüyünü pozur, o cümlədən regional təhlükəsizliyə ciddi təhdid yaradır.
İyirmi ildən artıqdır ki, Ermənistan BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistan qoşunlarının Azərbaycan ərazisindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən müvafiq qətnamələrini yerinə yetirməkdən imtina edir. Biz status-kvonun qəbuledilməzliyini bəyan edən ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərinin, eləcə də ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin bəyanatlarını dəstəkləyirik. Status-kvonun dəyişdirilməsi Azərbaycan ərazilərinin işğaldan azad edilməsi deməkdir. Biz Varşava Sammitinin Bəyannaməsində bir daha qeyd edildiyi kimi, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə, müstəqilliyinə və suverenliyinə NATO-nun yenidən verdiyi dəstəyi yüksək dəyərləndiririk.

пресс-релиз 09 июля 2016
В рамках Саммита НАТО в Варшаве состоялась сессия на тему «Встреча на уровне глав государств и правительств с государствами-партнерами, участвующими в операциях в рамках миссии «Решительная поддержка».
В мероприятии принял участие Президент Ильхам Алиев.
Азербайджан поддерживает выдвинутые мировым сообществом инициативы для обеспечения мира и безопасности в Афганистане. Наша страна оказывает Афганистану поддержку присутствием в этой стране наших миротворческих сил, проведением определенных учений и различными другими процессами.
Коснувшись этих вопросов на состоявшейся в рамках Варшавского саммита НАТО сессии на тему «Встреча на уровне глав государств и правительств с государствами-партнерами, участвующими в операциях в рамках миссии «Решительная поддержка», Президент Ильхам АЛИЕВ сказал:
-Господин генеральный секретарь, коллеги.
Безопасность и устойчивое развитие Афганистана имеют огромное значение для региональной и глобальной стабильности.
Азербайджан как надежный партнер НАТО и друг Афганистана продолжит ощутимый вклад в миссию «Решительная поддержка» посредством своих солдат и обеспечит различные виды транзитных перевозок.
Азербайджан уже несколько раз оказал значительную помощь Трастовому фонду национальной армии Афганистана. В соответствии с принятыми обязательствами мы будем продолжать оказывать финансовую поддержку этому фонду.
Мы привержены долгосрочному политическому партнерству и практическому сотрудничеству с Афганистаном и намерены по окончании миссии «Решительная поддержка» вносить вклад в рамках широкой Программы устойчивого партнерства.
Вклад, вносимый Азербайджаном в стабильность и развитие в Афганистане, осуществляется в дополнение к нашему участию в операциях НАТО.
Оказывая практическую помощь в таких сферах, как военное обучение, образование, инфраструктура, перевозки, инвестиции и повышение роли женщин в обществе, мы в двустороннем порядке поддерживаем Афганистан на пути реформ к надежному будущему.
Азербайджан оказал значительную финансовую и техническую поддержку реализации проекта железной дороги Баку-Тбилиси-Карс, который будет завершен в ближайшем будущем. Этот проект соединит посредством Азербайджана железнодорожные линии Европы и Азии. Афганистан также может включиться в эту важную сеть перевозок.
Строительство крупнейшего в Каспийском регионе Международного торгового порта нашей страны открывает новые возможности для сотрудничества в Евразии. Уверен, что этот проект принесет пользу и Афганистану.
Партнерство между Азербайджаном и НАТО опирается на принципы неделимости международного права и безопасности. К сожалению, эти принципы все еще нарушаются. Продолжение использования силы Арменией, оккупировавшей своими вооруженными силами около 20 процентов территории Азербайджана и осуществившей этническую чистку в отношении около миллиона азербайджанцев, совершившей военные преступления, не только нарушает территориальную целостность нашей страны, но и создает серьезную угрозу региональной безопасности.
Вот уже более двадцати лет Армения отказывается выполнять соответствующие резолюции Совета Безопасности ООН, требующие незамедлительного, полного и безоговорочного вывода армянских войск с территории Азербайджана. Мы поддерживаем заявления сопредседателей Минской группы ОБСЕ, а также действующего председателя ОБСЕ о неприемлемости статус-кво. Изменение статус-кво означает освобождение азербайджанских территорий от оккупации. Мы высоко оцениваем вновь выраженную НАТО поддержку территориальной целостности, независимости и суверенитету Азербайджана, как это еще раз было отмечено в Декларации Варшавского саммита.