Mətbuat şərhi 10 iyul 2016
İlham Əliyevin sədrliyi ilə Nazirlər Kabinetinin 2016-cı ilin birinci yarısının sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunan iclası keçirilib
Prezident İlham Əliyevin sədrliyi ilə Nazirlər Kabinetinin 2016-cı ilin birinci yarısının sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunan iclası keçirilib.
Dünyada təhlükələrin artdığını, iqtisadi böhranın daha da dərinləşdiyini və bütün ölkələrin bu böhrandan müxtəlif formada əziyyət çəkdiyini deyən Prezident İlham Əliyev Azərbaycanda uğurlu inkişafın təmin edildiyini, ictimai-siyasi vəziyyətin sabit qaldığını, ölkə qarşısında duran vəzifələrin həll olunduğunu bildirdi. Çıxışında Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə toxunan dövlətimizin başçısı aprel ayında təmas xəttində Ermənistanın törətdiyi təxribatın qarşısının ordumuz tərəfindən alındığını, əks-hücum əməliyyatı nəticəsində 2 min hektar ərazinin işğaldan azad edildiyini diqqətə çatdırdı. “Münaqişə tezliklə həllini tapmalı, status-kvo dəyişilməlidir”, - deyən Prezident İlham Əliyev Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, həmçinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində həll olunmasının vacibliyini vurğuladı.
“Münaqişənin həllinin yeganə mümkün variantı mərhələli həll variantıdır”, - deyən dövlətimizin başçısı buna nail olmaq üçün həmsədr ölkələrin və ATƏT-in Ermənistana ciddi təzyiq göstərmələrinin vacibliyini diqqətə çatdırdı.
Bu ilin altı ayında ölkəmizin xarici siyasətinin fəal olduğunu, 10-dan çox dövlət və hökumət başçısının Azərbaycana səfərə gəldiyini, özünün də xaricə səfərlərinin beynəlxalq əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsinə xidmət etdiyini deyən Prezident İlham Əliyev çıxışında iqtisadi inkişaf proseslərindən də danışdı, cari ilin altı ayında ümumi daxili məhsulun azalmasına baxmayaraq, sənaye və kənd təsərrüfatında, o cümlədən qeyri-neft sektorunda artımın müşahidə olunduğunu dedi. Bildirdi ki, ötən 6 ayda ölkə iqtisadiyyatına 6,3 milyard dollar sərmayə qoyulub və xarici investorlar üçün Azərbaycan cəlbedici ölkə olaraq qalır. İlin birinci yarısında 78 min daimi iş yeri açılıb, sosial tədbirlərin həyata keçirilməsi istiqamətində mühüm işlər görülüb. “2016-cı il tarixdə dərin islahatlar dövrü kimi qalacaq”, - deyən dövlətimizin başçısı strateji enerji və nəqliyyat layihələrinin uğurla icrası istiqamətində tədbirlərin davam etdirildiyini bildirdi.
Sonra müdafiə sənayesi naziri Yavər Camalov, kənd təsərrüfatı naziri Heydər Əsədov, “Meliorasiya və Su Təsərrüfatı” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin sədri Əhməd Əhmədzadə 2016-cı ilin 6 ayında görülən işlər və qarşıda duran vəzifələrlə bağlı məruzə etdilər.
Prezident İlham Əliyev yekun nitqində prioritet istiqamətlər üzrə qarşıda duran vəzifələrin yerinə yetirilməsinin vacibliyini vurğuladı.
Dövlətimizin başçısı ixracyönümlü iri sənaye müəssisələrinin yaradılması, kiçik və orta sahibkarlığın gücləndirilməsi ilə bağlı tapşırıqlarını verdi. Prezident İlham Əliyev dedi ki, bu il ölkədə dərman istehsalına başlanması, sənaye mərkəzlərinin yaradılması istiqamətində, həmçinin Mingəçevirdə yüngül sənaye kompleksinin təməlinin qoyulması, hər bir rayonun sənaye potensialının inkişaf etdirilməsi ilə bağlı işlər davam etdirilir.
Azərbaycanda xalçaçılıq sənayesinin, baramaçılığın, pambıqçılığın və tütünçülüyün inkişafına dövlət dəstəyinin bundan sonra da davam etdirilməsi, zəruri ərzaq məhsulları ilə təminatın, ət və süd məhsullarına olan tələbatın ödənilməsi, meliorativ tədbirlərin davam etdirilməsi, torpaqlardan səmərəli istifadə olunması, o cümlədən turizm sənayesinin yaradılması istiqamətində görülən tədbirlərin davamlı olması ilə bağlı tapşırıqlarını verən dövlətimizin başçısı son illərdə Bakıda keçirilən beynəlxalq tədbirlərin, həmçinin Formula-1 Avropa Qran-prisinin ölkəmizdə turizmin inkişafına ciddi dəstək verdiyini bildirdi. Bundan əlavə, Prezident İlham Əliyev “ASAN xidmət”in fəaliyyətinə toxunaraq artıq bu quruma yarandığı vaxtdan indiyə qədər 10 milyon müraciət edildiyini, ölkədə 9 “ASAN xidmət” mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini, bu il isə Masallı və Qəbələdə yeni mərkəzlərin yaradılacağını diqqətə çatdırdı. Əsassız yoxlamaların azaldılması ilə bağlı verdiyi tapşırıqların müvəffəqiyyətlə icra olunduğunu deyən Prezident İlham Əliyev 2016-cı ilin ikinci yarısının da uğurlu olacağına əminliyini ifadə etdi.

пресс-релиз 10 июля 2016
Под председательством Ильхама Алиева состоялось заседание Кабинета Министров, посвященное итогам социально-экономического развития в первой половине 2016 года и предстоящим задачам
Под председательством Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева состоялось заседание Кабинета Министров, посвященное итогам социально-экономического развития в первой половине 2016 года и предстоящим задачам.
Отметив, что в мире возросли угрозы, еще более углубился экономический кризис, от которого в той или иной форме страдают все страны, Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что в Азербайджане обеспечено успешное развитие, сохраняется стабильная общественно-политическая ситуация, решаются стоящие перед страной задачи. Коснувшись армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта, глава государства сказал, что наша армия пресекла провокацию, совершенную Арменией на линии соприкосновения в апреле этого года, в результате контрнаступательной операции была освобождена территория площадью 2 тысячи гектаров. «Конфликт в скором времени должен быть урегулирован, статус-кво – изменен», - сказал Президент Ильхам Алиев, отметив важность урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках норм и принципов международного права, а также территориальной целостности Азербайджана.
«Единственно возможным вариантом урегулирования конфликта является поэтапное решение», - сказал глава государства, подчеркнув, что для достижения этого важно, чтобы страны-сопредседатели и ОБСЕ оказали серьезное давление на Армению.
Отметив, что за шесть месяцев этого года внешняя политика нашей страны была активной, Азербайджан посетили с визитами более 10 глав государств и правительств, его зарубежные визиты послужили дальнейшему укреплению международных связей, Президент Ильхам Алиев рассказал также о процессах экономического развития, сообщил, что несмотря на сокращение за шесть месяцев этого года внутреннего валового продукта, в промышленности и сельском хозяйстве, в том числе ненефтяном секторе, наблюдался рост. Он сказал, что за минувшие 6 месяцев в экономику страны были вложены инвестиции на сумму 6,3 миллиарда долларов и Азербайджан остается привлекательной страной для иностранных инвесторов. В первой половине года было открыто 78 тысяч постоянных рабочих мест, проделана важная работа в области осуществления социальных мер. «2016 год останется в истории как период глубоких реформ», - сказал глава государства, подчеркнув продолжение мер по успешной реализации стратегических энергетических и транспортных проектов.
Затем министр оборонной промышленности Явер Джамалов, министр сельского хозяйства Гейдар Асадов, председатель Открытого акционерного общества «Мелиорация и водное хозяйство» Ахмед Ахмедзаде выступили с докладами о работе, проделанной за 6 месяцев 2016 года, и предстоящих задачах.
В заключительной речи Президент Ильхам Алиев подчеркнул важность выполнения предстоящих задач по приоритетным направлениям.
Глава государства дал поручения по созданию крупных промышленных предприятий экспортной направленности, усилению малого и среднего предпринимательства. Президент Ильхам Алиев сказал, что в этом году продолжается работа для начала производства лекарств в стране, создания промышленных центров, в том числе закладки фундамента комплекса легкой промышленности в Мингячевире, развития промышленного потенциала каждого района.
Дав поручения, связанные с продолжением государственной поддержки развития ковровой промышленности, шелководства, хлопководства и табаководства в Азербайджане, обеспечением снабжения необходимыми продовольственными продуктами, спроса на мясомолочную продукцию, продолжением мелиоративных мер, рациональным использованием земель, в том числе устойчивостью мер, направленных на создание индустрии туризма, глава государства отметил, что проводимые в последние годы в Баку международные мероприятия, включая Гран-при Европы «Формула-1», оказывают серьезную поддержку развитию туризма в стране. Коснувшись также работы «ASAN xidmət», Президент Ильхам Алиев сообщил, что с момента создания этой структуры сюда поступило 10 миллионов обращений. Глава государства отметил, что в стране функционируют 9 центров «ASAN xidmət», а в этом году новые центры будут открыты в Масаллы и Габале. Подчеркнув успешное выполнение поручений, связанных с сокращением необоснованных проверок, Президент Ильхам Алиев выразил уверенность в том, что вторая половина 2016 года также будет успешной.