Mətbuat şərhi 30 yanvar 2018
Prezident İlham Əliyev Avropa Komissiyasının nəqliyyat və mobillik üzrə baş direktoru Henrik Hololeyin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Avropa Komissiyasının nəqliyyat və mobillik üzrə baş direktoru Henrik Hololey Azərbaycanda nəqliyyat infrastrukturunun yaradılması, o cümlədən yeni dəniz limanının inşası, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun istifadəyə verilməsi, ölkədə müasir aviasiya şəbəkəsinin tam şəkildə inkişaf etdirilməsi istiqamətində əldə edilən nailiyyətlər münasibətilə Prezident İlham Əliyevi təbrik etdi.
Görüşdə Azərbaycanın aparıcı beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərindən biri kimi önəmi vurğulandı, ölkəmizin nəqliyyat qovşağı sahəsində mühüm rolu qeyd olundu, Avropa İttifaqının bu işlərə strateji əhəmiyyət verdiyi bildirildi.
Söhbət zamanı Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında nəqliyyat sahəsində mütəmadi dialoqun yaradılmasının zəruriliyi vurğulandı və nəqliyyat sahəsində əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

пресс-релиз 30 января 2018
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял делегацию во главе с генеральным директором Европейской комиссии по транспорту и мобильности Хенриком Хололеем.
Генеральный директор Европейской комиссии по транспорту и мобильности Хенрик Хололей поздравил Президента Ильхама Алиева с успехами, достигнутыми в деле создания в Азербайджане транспортной инфраструктуры, в том числе строительством нового морского порта, сдачей в эксплуатацию железной дороги Баку-Тбилиси-Карс, полноценным развитием в стране современной авиасети.
На встрече было подчеркнуто значение Азербайджана как одного из ведущих международных транспортных коридоров, отмечена важная роль нашей страны в области транспортной сети, указано, что Европейский Союз придает стратегическое значение этой работе.
В ходе беседы была подчеркнута необходимость налаживания между Азербайджаном и Европейским Союзом регулярного диалога в транспортной сфере и состоялся обмен мнениями об углублении сотрудничества в этой области.