Mətbuat şərhi 04 sentyabr 2018
Qırğız Respublikasının Çolpon-Ata şəhərindəki Çingiz Aytmatov adına “Rux Ordo” Mədəniyyət Mərkəzində Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının (TDƏŞ) VI Zirvə görüşü keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Zirvə görüşündə iştirak edib.
Qırğız Respublikasının Prezidenti Sooronbay Jeenbekov Zirvə görüşündə iştirak edən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevi, digər dövlət və hökumət başçılarını qarşıladı.
Dövlət başçıları birgə foto çəkdirdilər.
Zirvə görüşünün açılışında çıxış edən Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının hazırkı sədri, Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Nursultan NAZARBAYEV tədbirin yüksək səviyyədə təşkilinə və qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirdi. O, builki Sammitdə Özbəkistan və Macarıstanın da iştirak etməsini yüksək dəyərləndirdi.
Türk Şurasının VI Sammitinə ev sahibliyi edən Qırğız Respublikasının Prezidenti Sooronbay JEENBEKOV builki Zirvə görüşünün əsas mövzusunun milli idman növlərinin və gənclər arasında əməkdaşlığın inkişafı ilə bağlı olduğunu bildirdi.
Şura qarşısında bir sıra vacib məsələlərin dayandığını vurğulayan Prezident Sooronbay Jeenbekov türkdilli dövlətlər arasında turizmin inkişafının əhəmiyyətini qeyd edərək dedi:
- Qırğızıstan ölkələrimiz arasında turizmin dinamik inkişafını fəal şəkildə dəstəkləyir. Biz bütün səylərimizi “Müasir İpək Yolu” layihəsinin uğurla reallaşmasına yönəltməyə hazırıq. Bu layihə Azərbaycanı, Türkiyəni, Qazaxıstanı və Qırğızıstanı əhatə edir. Özbəkistanın və Macarıstanın da bu layihəyə qoşulması onu daha da cəlbedici edəcək.

пресс-релиз 04 сентября 2018
B городе Чолпон-Ата Кыргызской Республики в Центре культуры «Рух Ордо» имени Чингиза Айтматова прошел VI Саммит Совета сотрудничества тюркоязычных государств (ССТГ).
Президент Азербайджана Ильхам Алиев принял участие в саммите.
Президент Кыргызской Республики Сооронбай Жээнбеков встретил принимающих участие в саммите Президента Азербайджана Ильхама Алиева, других глав государств и правительств.
Главы государств сделали совместное фото.
Выступивший на открытии саммита действующий председатель Совета сотрудничества тюркоязычных государств, Президент Республики Казахстан Нурсултан НАЗАРБАЕВ выразил признательность за организацию мероприятия на высоком уровне и гостеприимство. Он высоко оценил также участие Узбекистана и Венгрии в нынешнем саммите.
Президент Кыргызской Республики Сооронбай ЖЭЭНБЕКОВ отметил, что главная тема нынешнего саммита связана с развитием национальных видов спорта и сотрудничества среди молодежи.
Подчеркнув, что перед Советом стоит ряд важных вопросов, Президент Сооронбай Жээнбеков, отметив значение развития туризма среди тюркоязычных государств, сказал:
- Кыргызстан активно поддерживает динамичное развитие туризма между нашими странами. Мы готовы направить все наши усилия на успешную реализацию проекта «Современный Шелковый путь». Этот проект охватывает Азербайджан, Турцию, Казахстан и Кыргызстан. Присоединение к этому проекту также Узбекистана и Венгрии сделает его еще более привлекательным.