Mətbuat şərhi 13 aprel 2016
İstanbulda Prezident İlham Əliyevin və Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın görüşü olub.
Görüşdə Azərbaycan ilə Türkiyə arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin bütün sahələrdə uğurla inkişafı məmnunluqla vurğulandı. Strateji əməkdaşlığın bundan sonra da bütün sahələrdə genişlənəcəyinə əminlik ifadə olundu. İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının XIII Sammitinin münasibətlərimizin dərinləşdirilməsi baxımından önəmi diqqətə çatdırıldı. Yüksək səviyyəli görüşlərin əlaqələrimizin möhkəmləndirilməsində rolu, ölkələrimizin energetika və digər sahələrdə qlobal layihələrdə əməkdaşlığının önəmi qeyd edildi.
Söhbət zamanı Dağlıq Qarabağda cəbhə xəttində baş verən son hadisələr və hazırkı vəziyyət müzakirə olundu. İkitərəfli və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

пресс-релиз 13 апреля 2016
В Стамбуле состоялась встреча Ильхама Алиева и Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана
На встрече с удовлетворением было подчеркнуто успешное развитие дружественных и братских отношений между Азербайджаном и Турцией во всех областях. Была выражена уверенность в дальнейшем расширении стратегического сотрудничества во всех сферах. Отмечено значение XIII Саммита Организации исламского сотрудничества с точки зрения углубления наших отношений. Были подчеркнуты роль встреч на высшем уровне в укреплении наших связей, важность сотрудничества наших стран в глобальных проектах в энергетической и других сферах.
В ходе беседы были обсуждены последние события и нынешняя ситуация на линии фронта в Нагорном Карабахе. Состоялся обмен мнениями по двусторонним и другим вопросам, представляющим взаимный интерес.