Mətbuat şərhi 19 may 2016
Nazir müavini: Dağlıq Qarabağ münaqişəsi yalnız Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi əsasında həll edilməlidir
Təhlükəsizlik və demokratiya məsələsi son vaxtlar xüsusi əhəmiyyət qazanıb. Trend-in məlumatına görə, bunu Azərbaycan xarici işlər nazirinin müavini Mahmud Məmməd-Quliyev Sofiyada Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinin 126-cı sessiyasında çıxış edərkən bildirib.
M.Məmməd-Quliyevin sözlərinə görə, bu yaxınlarda Avropada törədilmiş terror aktları sübut etdi ki, terrorizm sülh və təhlükəsizliyə ciddi təhdiddir: "Terrorizmin dəhşətlərini yaşamış bir ölkə kimi, Azərbaycan terrorizmin bütün forma və təzahürlərini qəti şəkildə pisləyir və onunla mübarizə üzrə təşəbbüs və səyləri dəstəkləyir. Azərbaycan Avropa Şurasının terrorizmin qarşısının alınması üzrə Konvensiyasına qoşulan ölkələrin sayının artmasını alqışlayır. Bununla bərabər, terrorizm və ekstremizmlə mübarizə hər hansı din və mədəniyyətə yönəlməməlidir və bununla əlaqədar dözümsüzlük və islamofobiyanın artması qitədə həyəcan doğurur".
Nazir müavini vurğulayıb ki, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və Avropa Şurasının üzvü olaraq, Azərbaycan mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqinin əhəmiyyətini təsdiq edir.
Bölgədəki vəziyyətə toxunan M.Məmməd-Quliyev deyib ki, məhz Ermənistan Azərbaycan ərazilərini işğal edərək və kütləvi etnik təmizləmələr həyata keçirərək müharibəyə yol açmağa və Azərbaycana qarşı güc tətbiq etməyə görə tam məsuliyyət daşıyır.
O əlavə edib ki, ötən ayın 2-də Ermənistan silahlı birləşmələri cəbhə xəttinə yaxın ərazilərdə yaşayan mülki vətəndaşlara, qoşunların təmas xətti boyunca Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin mövqelərinə ağır artilleriyalardan intensiv artəş açdı: "Ermənilərin bu atəşi nəticəsində mülki vətəndaşlar arasında ölənlər və ağır yaralananlar oldu. Yaşayış evləri, məktəblər, uşaq bağçaları və digər obyektlər dağıldı".
Nazir müavini qeyd edib ki, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin nəzarətində olan ərazilərdə insanlar sıx məskunlaşıb, lakin Ermənistan silahlı birləşmələrinin nəzarət etdiyi ərazilərdə mülki vətəndaş yoxdur: "Buna görə də Ermənistan tərəfinin Azərbaycanı mülki şəxslərin ölümündə ittiham etməsi əsassızdır və beynəlxalq ictimaiyyəti aldatmaq və məsuliyyətdən boyun qaçırmaq məqsədi daşıyır. Aprelin 5-də əldə olunmuş atəşin dayandırılması haqqında sazişə baxmayaraq, Ermənistan Azərbaycanın şəhər və kəndlərini atəşə tutaraq bu razılaşmanı pozmaqda davam edir".
M.Məmməd-Quliyevin sözlərinə görə, Ermənistanın təcavüzkar fəaliyyəti nəticəsində gərginləşən vəziyyət beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyə ciddi təhdiddir: "Biz beynəlxalq ictimaiyyyəti Ermənistanı beynəlxalq hüquq və atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozduğuna görə qınamağa çağırırıq. Münaqişə yalnız Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi əsasında həll edilə bilər".
Diplomat təşkilatın baş katibinin illik məruzəsinə də toxunub: "Bir sıra problemlərlə bağlı narahatlığın bildirilməsi, lakin digər məsələlərə etinasız münasibət Avropa Şurasına etimadı sarsıdır".

пресс-релиз 19 мая 2016
Махмуд Мамедгулиев: “Армения преследует цель обмануть международное сообщество и уйти от ответственности”
“Армения несет полную ответственность за развязывание войны и применение силы против Азербайджана, занимая его территории и проводя массовые этнические чистки”.
Как передает АПА, об этом сказал заместитель министра иностранных дел Азербайджана Махмуд Мамедгулиев, выступая на 126-й сессии Комитета министров Совета Европы в Софии.
Замминистра  напомнил, что оккупация азербайджанских территорий со стороны Армении была осуждена Парламентской ассамблеей Совета Европы в резолюции 1416 (2005): «В резолюции подчеркивается, что «.оккупация иностранной территории государством-членом представляет собой серьезное нарушение обязательств этого государства как члена Совета Европы.....». К сожалению, резолюции Совета безопасности ООН, призывающие к немедленному, полному и безоговорочному выводу оккупационных сил со всех оккупированных территорий Азербайджана до сих пор остаются невыполненными".
Махмуд Мамедгулиев напомнил, что 2 апреля 2016 года вооруженные силы Армении открыли интенсивный огонь из тяжелого оружия по позициям ВС Азербайджана вдоль линии соприкосновения: «В результате артиллерийских обстрелов Армении были убиты и тяжело ранены несколько гражданских лиц, в том числе дети. Жилые здания, дома, школы, детские сады и другие объекты гражданской инфраструктуры были разрушены или повреждены. Территории, находящиеся под контролем Вооруженных сил Азербайджана, плотно населены, и наоборот, на другой стороне от линии соприкосновения, контролируемой вооруженными силами Армении, нет гражданских лиц. Поэтому обвинения Армении в адрес Азербайджана в убийстве гражданских лиц являются безосновательными и имеют единственную цель обмануть международное сообщество и уйти от ответственности. Несмотря на соглашение о прекращении огня, согласованное между Арменией и Азербайджаном 5 апреля 2016 года, Армения продолжает нарушать это соглашение, обстреливая азербайджанские города и села", - сказал замминистра.
Замминистра отметил, что действия Армении, представляет собой серьезную угрозу для международного и регионального мира и безопасности: «Мы призываем международное сообщество осудить Армению за грубое нарушение международного права и режима прекращения огня и требуем строгого соблюдения ею обязательства о прекращении огня от 5 апреля 2016 года и конструктивного участия в переговорах о выводе своих вооруженных сил с оккупированных территорий Азербайджана, которое откроет путь для урегулирования оставшихся политических вопросов. Конфликт может быть решен только на основе суверенитета и территориальной целостности Азербайджана в пределах его международно признанных границ», - сказал Мамедгулиев.