Mətbuat şərhi 27 aprel 2017
Prezident İlham Əliyev Bibiheybət mədəninin ərazisində dünyada sənaye üsulu ilə qazılmış ilk quyunun bərpadan sonrakı vəziyyəti ilə tanış olub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev aprelin 26-da SOCAR-ın Bibiheybət mədəninin ərazisində dünyada sənaye üsulu ilə qazılmış ilk quyunun bərpadan sonrakı vəziyyəti ilə tanış olub.
AZƏRTAC xəbər verir ki, SOCAR-ın prezidenti Rövnəq Abdullayev dövlətimizin başçısına görülən işlər barədə məlumat verdi. Bildirildi ki, XIX əsrdə burada “Nobel qardaşları neft hasilatı şirkəti”nə məxsus neft və neft məhsullarının daşınması üçün ağcaqayın ağacından hazırlanmış faner borunun bir hissəsi, həmçinin həmin şirkətin sifarişinə əsasən Bakıya gətirilmiş quyuüstü avadanlıqlar da nümayiş olunur. Hələ qədim dövrlərdən Azərbaycan dünyada neftin vətəni sayılırdı. Bakının neft mədənlərində quyular bir qayda olaraq əl ilə qazılırdı. XIX əsrin əvvəllərindən etibarən neft quyularının daha mütərəqqi üsullarla qazılması istiqamətində araşdırmalara başlanıldı. 1840-cı illərdə daha mütərəqqi üsullarla quyular qazmaq və neft hasilatını artırmaq üçün yollar axtarılırdı. Tarixi mənbələr və son illərdə Rusiyanın Mərkəzi Dövlət Tarix Arxivindən tapılmış sənədlər dünyada sənaye üsulu ilə neft quyusunun qazılmasına Bibiheybətdə başlanıldığını bir daha sübut edir. Belə sənədlərdən biri Zaqafqaziya Vilayəti Baş İdarəsinin Şura üzvü, dövlət müşaviri Vasili Semyonovun bu vilayətin baş komandanı general Aleksandr Neydqarta yazdığı 1844-cü il 22 dekabr tarixli məktubdur. Məktubda Semyonov Abşeron yarımadasındakı neft mədənlərini ətraflı təsvir edir, hasilatın artırılması üçün konkret texniki və təşkilati təkliflər verir. Semyonovun məktubuna müsbət rəy verildikdən sonra 1845-ci ilin aprelində maliyyə naziri Fyodor Vronçenkonun göstərişi ilə Kaspi Xəzinə Palatası tərəfindən qazma işlərinə min gümüş sikkə ayrılır və Bibiheybət rayonunda kəşfiyyat quyusunun qazılması haqqında tapşırıq verilir. 1846-cı ilin yanvarında Bakı neft və duz mədənlərinin direktoru, dağ mühəndisləri korpusunun podpolkovniki Nikolay Voskoboynikovun rəhbərliyi ilə Bibiheybət yatağında iki quyunun qazılmasına başlanılır. Quyulardan biri 21 metr dərinlikdən neft verir və bununla da dünyada sənaye üsulu ilə neft hasilatının əsası qoyulur. 1847-ci il 8-14 iyul tarixlərində Qafqaz canişini knyaz Mixail Vorontsovun imzaladığı hesabatlarda da dünyada ilk neft quyusunun Xəzər dənizinin sahilində qazılması faktı təsdiq olunur. Neftçıxarma işində əldə olunmuş inqilabi yeniliklər XIX əsrin 50-ci illərində Abşeronda hasilatın yüksəlməsinə, emal sənayesinin yaranmasına böyük təkan verib. Mexaniki üsulla quyu qazılması texnikasının və texnologiyasının inkişafı sayəsində Bakıda bir sıra yeni neft yataqları istismara verilib, quyular qazılıb, hasilat artırılıb, neft sənayesi infrastrukturu inkişaf etdirilib. 1899-1901-ci illərdə 11,5 milyon ton neft hasil edən Bakı neft sənayesi dünyada birinci yeri tuturdu. Müqayisə üçün deyək ki, 1859-cu ildə sənaye üsulu ilə neft quyularının qazılmasına başlanılmış Amerika Birləşmiş Ştatlarında isə bu göstərici o zaman 9,1 milyon ton təşkil edirdi.

пресс-релиз 27 апреля 2017
Президент Ильхам Алиев на территории Бибиэйбатского промысла ознакомился с состоянием после восстановления первой в мире скважины, пробуренной промышленным способом
26 апреля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев на территории Бибиэйбатского промысла SOCAR ознакомился с состоянием после восстановления первой в мире скважины, пробуренной промышленным способом.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, президент SOCAR Ровнаг Абдуллаев проинформировал главу государства о проделанной работе. Он сообщил, что здесь демонстрируется часть фанерной трубы, изготовленной в ХIX веке из клена для транспортировки нефти и нефтепродуктов, принадлежавших нефтедобывающей компании братьев Нобель, а также надскважинное оборудование, доставленное в Баку по заказу этой компании. Еще с древних времен Азербайджан считался родиной нефти. На нефтяных промыслах Баку скважины как правило копались вручную. С начала ХIX века стали проводиться исследования в области бурения нефтяных скважин более прогрессивными способами. В 1840-х годах велся поиск путей для бурения скважин более прогрессивными методами и увеличения нефтедобычи. Исторические источники и документы, найденные в последние годы в Центральном государственном историческом архиве России, также доказывают, что бурение скважин промышленным способом в мире началось на Бибиэйбате. Один из таких документов – письмо, написанное 22 декабря 1844 года членом Совета Закавказского областного управления, государственным советником Василием Семеновым главнокомандующему этого края, генералу Александру Нейдгардту. В письме Семенов подробно описывает нефтяные промыслы на Абшеронском полуострове, выдвигает конкретные технические и организационные предложения для увеличения добычи. После того, как на письмо Семенова был дан положительный отзыв, в апреле 1845 года по указанию министра финансов Федора Вронченко Каспийской казначейской палатой была выделена тысяча серебряных монет на работы по бурению, дано поручение о бурении разведывательной скважины в районе Бибиэйбата. В январе 1846 года под руководством директора нефтяных и соляных промыслов Баку, подполковника корпуса горных инженеров Николая Воскобойникова началось бурение двух скважин на месторождении Бибиэйбат. Одна из скважин дала нефть на глубине 21 метр и, таким образом, в мире была заложена основа нефтедобычи промышленным способом. В отчетах, подписанных 8-14 июля 1847 года наместником Кавказа князем Михаилом Воронцовым, подтвержден факт бурения первой скважины в мире на побережье Каспийского моря. Революционные новшества, достигнутые в нефтедобыче в 50-е годы ХIX века, придали большой импульс увеличению добычи на Абшероне, созданию перерабатывающей промышленности. Благодаря развитию техники и технологии бурения скважин механическим способом в Баку был сдан в эксплуатацию ряд новых нефтяных месторождений, пробурены скважины, обеспечено развитие инфраструктуры нефтяной промышленной. В 1899-1901 годах нефтяная промышленность Баку, добывающая 11,5 миллиона тонн нефти, занимала первое место в мире. Для сравнения отметим, что в Соединенных Штатах Америки, начавших бурение нефтяных скважин промышленным способом в 1859 году, этот показатель в то время составлял 9,1 миллиона тонн.