Mətbuat şərhi 19 aprel 2018
Prezident İlham Əliyev: Ermənilər məscidlərimizi dağıdıb, amma onlar başa düşmürlər ki, biz dağılmış məscidləri qəlbimizdə ucaltmışıq
Ermənilər məscidlərimizi dağıdıb, amma onlar başa düşmürlər ki, biz dağılmış məscidləri qəlbimizdə ucaltmışıq.
Trend-in məlumatına görə, bunu Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev aprelin 18-də andiçmə mərasimində deyib.
Dövlətimizin başçısı qeyd edib: "Bizim ordu quruculuğu ilə bağlı apardığımız siyasət yeganə düzgün siyasətdir. Bu siyasətin əvvəlində böyük işlər görüldü və son 15 il ərzində ordu quruculuğu prosesi sürətlə gedib. Bəzi hallarda bizi tənqid edirdilər ki, nəyə görə bu məsələlərə bu qədər vəsait xərcləyirsiniz? Ancaq həyat göstərdi ki, biz düzgün siyasət aparmışıq. Bu gün Azərbaycan Ordusu dünya miqyasında güclü ordular sırasındadır. Təchizat baxımından, silah-sursat, texnika, döyüş qabiliyyəti baxımından ordumuz güclü ordular sırasındadır. Ordumuz üçün nə lazımdırsa, onu da təmin edirik, ən müasir silahlar alınır və bundan sonra da alınacaq".
İlham Əliyev bildirib ki, ordumuzun gücünü düşmən də gördü: "Aprel döyüşləri bizim şanlı tariximizdir, böyük qələbəmizdir. Azərbaycan Ordusu Ağdərə, Füzuli və Cəbrayıl rayonlarının torpaqlarının bir hissəsini işğalçılardan azad etdi, minlərlə hektar ərazilərə biz nəzarət edirik. Bu torpaqlara həyat qayıdır, bu torpaqlarda Azərbaycan bayrağı dalğalanır. İnsanlar qayıdıb, yeni qəsəbə salınıb. Bizim hərbi qələbəmiz Azərbaycan xalqının gücünü göstərir, Azərbaycan xalqının yenilməz ruhunu göstərir. Bu onu göstərir ki, Azərbaycan xalqı heç vaxt bu işğalla barışmayacaq və biz öz torpaqlarınmızı azad edəcəyik. Buna nail olmaq üçün daha da güclü olmalıyıq və olacağıq".
Prezident əlavə edib ki, Cocuq Mərcanlı qəsəbəsi bizim dirçəliş rəmzimizə çevrilib: "Cocuq Mərcanlıya qayıdan həyat hər bir azərbaycanlını ürəkdən sevindirir, onu qürurlandırır. Ermənilər, vandallar, Ermənistan rəhbərliyi bizim tarixi abidələrimizə qarşı da soyqırım törədib, bizim məscidlərimizi dağıdıb. Amma onlar başa düşmürlər ki, biz dağılmış məscidləri qəlbimizdə yaşadırıq, biz dağılmış məscidləri qəlbimizdə ucaltmışıq. Torpaqlar işğaldan azad olunandan sonra vandallar tərəfindən dağıdılmış Şuşa məscidinin bənzərini biz Cocuq Mərcanlıya gətirdik, orada tikdik və bu gün bu torpaqlarda bizim insanlarımız ibadət edə bilərlər. Bu da onu göstərir ki, biz heç vaxt işğalla barışmayacağıq".

пресс-релиз 19 апреля 2018
Президент Ильхам Алиев: Армяне разрушили наши мечети, но они не понимают, что мы возвели разрушенные мечети в своем сердце
БАКУ /Trend/ - Армяне разрушили наши мечети, но они не понимают, что мы возвели разрушенные мечети в своем сердце.
Об этом сказал, в частности, Президент Азербайджана Ильхам Алиев в среду на церемонии инаугурации.
«Проводимая нами политика по строительству армии - единственно правильная политика. До проведения этой политики была проделана большая работа, и последние 15 лет процесс строительства армии шел ускоренно. Порой нас критиковали за это: почему вы тратите столько средств на эти вопросы? Но жизнь показала, что мы проводили правильную политику. Сегодня азербайджанская армия - среди сильных армий в мировом масштабе. Наша армия среди сильных армий по оснащению, вооружению, технике, боеспособности. Мы обеспечиваем армию всем необходимым, закупается и будет закупаться самое современное вооружение», - подчеркнул глава государства.
Президент Ильхам Алиев отметил, что силу нашей армии увидел и враг.
«Апрельские бои – наша славная история, наша большая победа. Азербайджанская армия освободила от оккупантов часть земель Агдеринского, Физулинского и Джабраильского районов, мы контролируем тысячи гектаров территорий. На эти земли возвращается жизнь, на этих землях развивается азербайджанский флаг. Люди вернулись, построен новый поселок. Наша военная победа показывает силу азербайджанского народа, показывает непоколебимый дух азербайджанского народа. Это показывает, что азербайджанский народ никогда не смирится с оккупацией и мы освободим свои земли. Чтобы добиться этого, мы должны быть и будем еще сильнее», - заявил глава государства.
Президент Азербайджана добавил, что поселок Джоджуг Марджанлы стал символом нашего возрождения.
«Жизнь, вернувшаяся в Джоджуг Марджанлы, от души радует каждого азербайджанца, вдохновляет его. Армянские вандалы, руководство Армении совершили геноцид и против наших исторических памятников, разрушили наши мечети. Но они не понимают, что мы в своем сердце храним наши мечети, мы в своем сердце возвели разрушенные мечети. После освобождения земель от оккупации мы построили в Джоджуг Марджанлы мечеть, идентичную Шушинской мечети, которую разрушили вандалы, и сегодня наши люди могут совершать молебен на этих землях. Это показывает, что мы никогда не смиримся с оккупацией», - подчеркнул глава государства.