Mətbuat şərhi 04 fevral 2016
Azərbaycan Respublikasının Qazaxıstan Respublikasının Aktau şəhərindəki Baş konsuluğunun nəzdində kitabxana yaradılıb.
Azərbaycanın Qazaxıstanın Aktau şəhərindəki Baş konsuluğunun mətbuat katibliyindən Trend-ə verilən məlumata görə, iki mindən artıq kitab və yeddiyüzə yaxın jurnaldan ibarət olan kitabxanada Azərbaycan tarixi, ədəbiyyatı, mədəniyyəti, milli musiqisi, incəsənəti və mətbəxinə aid olan kitablar, klassik və müasir dövr yazıçılarının əsəsrləri, uşaq ədəbiyyatına aid kitablar yer alıb.
Kitabxanada Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyev həyat və fəaliyyətinə dair və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin fəaliyyətinə həsr olunmuş kitablardan ibarək guşələr təşkil olunmuşdur. Kitabxanada həmçinin, Ermənistanın Azərbaycana təcavüzü, Xocalı soyqırımı və ermənilərin uzun illər boyu soydaşlarımıza qarşı apardığı soyqırım siyasətinə həsr olunmuş kitablardan ibarət bölmə yaradılıb.
30 yanvar tarixində kitabxananın rəsmi açılışı olmuşdur. Açılışda Manqistau vilayətinin ali təhsil müəssisələrində təhsil alan tələbələr, Aktau şəhərinin 6 saylı məktəbində fəaliyyət göstərən Azərbaycan dilini, ədəbiyyatını və tarixini tədris edən Bazar günü məktəbinin şagirdləri iştirak etmişlər.
Açılış mərasimində rəmzi qırmızı lent tələbələr tərəfindən kəsilmişdir.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Aktau şəhərindəki Baş konsulluğunun rəhbəri Elxan Zeynalov çıxış edərək, Baş konsulluğun nəzdində kitabxananın açılmasının, ilk növbədə Azərbaycandan kənarda yaşayan soydaşlarımıza ölkəmiz haqqında daha geniş və dolğun məlumatların çatdırılması məqsədi daşıdığını bildirmişdir. O, kitabxananın açılışının Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulmuş 2 fevral - gənclər günü ərəfəsində baş tutmasının əlamətdar bir hadisə olduğunu vurğulamış və Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin gənclərimizlə bağlı apardığı dövlət siyasətinin və xaricdə yaşayan azərbaycanlılara olan diqqət və qayğısının tərkib hissəsi olduğunu qeyd etmişdir.
E.Zeynalov çıxışında, gəncləri tarixi vətənləri haqqında daha ətraflı məlumatlara yiyələnmək üçün kitabxanada yaradılmış imkanlardan səmərəli istifadə etməyə çağırmış və Baş konsulluq tərəfindən azərbaycanlı gənclərin elm və biliklərə dərindən yiyələnmələri üçün daima dəstək veriləcəyini bildirmişdir.

При генеральном консульстве Азербайджана в Актау создана библиотека
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в консульстве, в библиотеке, состоящей из более двух тысяч книг и около семисот журналов, отведено место изданиям, посвященным истории, литературе, культуре, национальной музыке, искусству и кухне Азербайджана, произведениям классиков и современных писателей, образцам детской литературы.
В библиотеке организованы уголки, состоящие из книг о жизни и деятельности общенационального лидера Гейдара Алиева и посвященные деятельности Президента Азербайджана Ильхама Алиева. Здесь также создан раздел книг, посвященных агрессии Армении против Азербайджана, Ходжалинскому геноциду и политике геноцида, долгие годы проводимого армянами против наших соотечественников.
30 января состоялась официальная церемония открытия библиотеки. В мероприятии приняли участие студенты, обучающиеся в вузах Мангистауской области, учащиеся действующей в школе номер 6 города Актау воскресной школы, где преподают язык, литературу и историю Азербайджана.
На церемонии руководитель нашего генерального консульства в Актау Эльхан Зейналов сообщил, что цель создания библиотеки, в первую очередь, заключается в доведении до наших соотечественников, живущих за пределами Азербайджана, более обширной и обстоятельной информации о нашей стране. Он подчеркнул, что открытие библиотеки в преддверии 2 февраля – Дня молодежи, который был учрежден общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, является знаменательным событием, а также составной частью государственной молодежной политики Президента Ильхама Алиева, внимания и заботы главы государства об азербайджанцах, проживающих за рубежом. Э.Зейналов в своем выступлении призвал молодежь плодотворно использовать возможности, созданные в библиотеке, для овладения более подробными сведениями о своей исторической родине. Он заверил, что Генеральное консульство всегда будет оказывать поддержку азербайджанской молодежи для более глубокого усвоения ею научных знаний.