Mətbuat şərhi 17 aprel 2017
Türkiyə Respublikasının Konstitusiyasına dəyişikliyi nəzərdə tutan ümumxalq səsverməsinin – referendumun müvəffəqiyyətlə başa çatması münasibətilə Sizi və Sizin simanızda qardaş Türkiyə xalqını səmimi qəlbdən təbrik edirəm.
Referendumun nəticələri xalqın Sizə olan inam və etimadının təzahürü, qardaş Türkiyənin daha da inkişafı və qüdrətlənməsi istiqamətində apardığınız uğurlu siyasətə və xidmətlərinizə verilən qiymətdir. Heç şübhə yoxdur ki, bu referendum qardaş ölkənizin tarixində yeni mərhələnin başlanğıcı olacaq, sabit və güclü Türkiyənin beynəlxalq müstəvidə rolunu və mövqeyini daha da gücləndirəcəkdir.
Məmnunluqla qeyd etmək istəyirəm ki, son illər ərzində Azərbaycan və Türkiyə arasında əməkdaşlıq münasibətləri böyük inkişaf yolu qət etmişdir. İkitərəfli və çoxtərəfli müstəvidə uğurlu əməkdaşlığımız, eləcə də birgə səylərimizlə həyata keçirdiyimiz irimiqyaslı layihələr bölgədə sülhə, sabitliyə və inkişafa xidmət edir.
Əminəm ki, birgə səylərimizlə müstəsna xarakter daşıyan əlaqələrimiz, ölkələrimiz arasında təşəkkül tapmış dostluq, qardaşlıq və strateji tərəfdaşlıq münasibətləri xalqlarımızın rifahı və ölkələrimizin maraqlarına uyğun olaraq bundan sonra daha da genişlənəcək və möhkəmlənəcəkdir.
Hörmətli cənab Prezident, Sizə möhkəm cansağlığı, yeni müvəffəqiyyətlər, qardaş Türkiyə xalqına isə daim tərəqqi və çiçəklənmə arzulayıram.

пресс-релиз 17 апреля 2017
Сердечно поздравляю Вас и в Вашем лице братский народ Турции с успешным завершением всенародного голосования - референдума, предусматривающего внесение изменений в Конституцию Турецкой Республики.
Результаты референдума являются свидетельством веры и доверия народа к Вам, оценкой проводимой Вами успешной политики, направленной на дальнейшее развитие и наращивание мощи братской Турции, и Ваших заслуг. Нет никаких сомнений в том, что этот референдум станет началом нового этапа в истории Вашей братской страны, еще более усилит роль и позицию стабильной и сильной Турции в международной плоскости.
С удовлетворением хочу отметить, что за последние годы отношения сотрудничества между Азербайджаном и Турцией преодолели большой путь развития. Наше успешное сотрудничество в двусторонней и многосторонней плоскости, а также реализуемые нашими общими усилиями крупномасштабные проекты служат миру, стабильности и развитию в регионе.
Уверен, что совместными усилиями наши носящие исключительный характер связи, сложившиеся между нашими странами отношения дружбы, братства и стратегического партнерства будут и дальше расширяться и укрепляться на благо наших народов и в интересах наших стран.
Уважаемый господин Президент, желаю Вам крепкого здоровья, новых успехов, а братскому народу Турции - постоянного прогресса и процветания.