İlham Əliyev Qazaxıstan parlamenti Senatının sədrinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
Prezident İlham Əliyev Qazaxıstan parlamenti Senatının sədri Kasım-Jomart Tokayevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Qazaxıstan parlamenti Senatının sədri Kasım-Jormart Tokayev Prezident Nursultan Nazarbayevin salamlarını və ən xoş arzularını dövlətimizin başçısına çatdırdı. BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının VII Qlobal Forumuna toxunan qonaq müasir böhranlı dövrdə Forumun ideya və məqsədlərinin böyük əhəmiyyət daşıdığını və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının belə bir tədbirinin Bakıda keçirilməsinin önəmini vurğuladı.
Dövlətimizin başçısı bildirdi ki, BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının növbəti Forumunun Bakıda keçirilməsi ölkəmizin sivilizasiyalararası dialoq çərçivəsində fəaliyyətinə verilən qiymətin nəticəsidir. Prezident İlham Əliyev Azərbaycanda bu istiqamətdə görülən işlərin, keçirilən tədbirlərin xalqların yaxınlaşması və qarşılıqlı anlaşmanın möhkəmləndirilməsi işinə xidmət etdiyini vurğuladı.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Qazaxıstan Prezidenti Nursultan Nazarbayevlə bu yaxınlarda İstanbulda İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının növbəti Sammitində görüşünü məmnunluqla xatırladı. BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının Bakıda keçirilən VII Qlobal Forumunda Qazaxıstanın bu cür yüksək səviyyədə təmsil olunmasına görə minnətdarlıq edən dövlətimizin başçısı bunu Qazaxıstanın həm Forumda müzakirə ediləcək məsələlərə olan marağının, həm də Azərbaycana münasibətinin yaxşı göstəricisi kimi dəyərləndirdi. Qazaxıstan parlamenti Senatının sədrinin böyük nümayəndə heyəti ilə ölkəmizə səfərindən məmnunluğunu ifadə edən dövlətimizin başçısı tədbirin maraqlı müzakirələrin aparılması və ölkələrimiz arasında ikitərəfli münasibətlərin gündəliyinin nəzərdən keçirilməsi üçün yaxşı imkan yaradacağına ümidvar olduğunu dedi.

Ильхам Алиев принял делегацию во главе с председателем Сената парламента Казахстана
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял делегацию во главе с председателем Сената парламента Казахстана Касым-Жомартом Токаевым.
Председатель Сената парламента Казахстана Касым-Жомарт Токаев передал главе государства приветствия и самые добрые пожелания Президента Нурсултана Назарбаева. Коснувшись VII Глобального форума Альянса цивилизаций ООН, гость подчеркнул, что в современный кризисный период идеи и цели форума представляют большое значение, и отметил важность проведения такого мероприятия Организации Объединенных Наций в Баку.
Глава государства подчеркнул, что проведение очередного Форума Альянса цивилизаций ООН в Баку является результатом оценки деятельности нашей страны в рамках межцивилизационного диалога. Президент Ильхам Алиев отметил, что работа, осуществляемая в Азербайджане в этом направлении, проводимые мероприятия служат сближению народов и укреплению взаимопонимания.
Президент Азербайджана с удовлетворением вспомнил недавнюю встречу с Президентом Казахстана Нурсултаном Назарбаевым на очередном Саммите Организации исламского сотрудничества в Стамбуле. Выразив признательность за то, что Казахстан на столь высоком уровне представлен на проводимом в Баку VII Глобальном форуме Альянса цивилизаций ООН, глава государства расценил это как хороший показатель интереса Казахстана к вопросам, которые будут обсуждены на Форуме, а также его отношения к Азербайджану. Выразив удовлетворение визитом в нашу страну председателя Сената парламента Казахстана вместе с представительной делегацией, глава государства высказал надежду на то, что это мероприятие станет хорошей возможностью для проведения интересных обсуждений и рассмотрения повестки дня двусторонних отношений между нашими странами.
Президент Ильхам Алиев выразил признательность за приветствия Президента Республики Казахстан Нурсултана Назарбаева и просил передать его приветствия главе государства Казахстана.