Novruz Məmmədov: "Ermənistan rəhbərliyi təxribatlarını davam etdirir"
Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının rəhbərinin müavini, xarici əlaqələr şöbəsinin müdiri Novruz Məmmədov iki erməni deputatın Ermənistan hökumətinin Dağlıq Qarabağın müstəqilliyini tanıması təklifi ilə bağlı Newtimes.az portalının sualını cavablandırıb.
– Novruz müəllim, iki erməni deputatın Ermənistan hökumətinin Dağlıq Qarabağın müstəqilliyini tanıması təklifinə Sizin münasibətiniz necədir?
– Bu, Ermənistan rəhbərliyinin növbəti təxribatıdır. Görünür, aprelin əvvəllərində həyata keçirilən təxribatın davamıdır. Onlara cavab veriləcəyini bilirdilər. Əsas məqsədləri də bunu bəhanə edərək danışıqlar prosesini pozmaq, status-kvonu saxlamaq imiş. Ermənistan tərəfi bir daha sübut edir ki, onlar üçün beynəlxalq hüquq, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri, eləcə də danışıqlar prosesi heç bir əhəmiyyət daşımır. Düşünürəm ki, həmsədrlər bu məsələyə mütləq münasibət bildirməlidirlər.

Новруз Мамедов: "Руководство Армении продолжает провокации"
Заместитель руководителя Администрации Президента Азербайджанской Республики, заведующий отделом внешних связей Новруз Мамедов ответил на вопрос Newtimes.az в связи с предложением двух армянских депутатов о признании правительством Армении независимости Нагорного Карабаха.
– Новруз муаллим, как Вы относитесь к предложению двух армянских депутатов о признании правительством Армении независимости Нагорного Карабаха?
– Это – очередная провокация руководства Армении. Видно, это – продолжение провокации, осуществленной в начале апреля. Они знали, что получат ответ. Основной их целью было, воспользовавшись этим, как поводом, нарушить переговорный процесс, сохранить статус-кво. Армянская сторона еще раз доказывает, что для них международное право, резолюции Совета Безопасности ООН, а также переговорный процесс ничего не значат. Считаю, что сопредседатели обязательно должны выразить отношение к этому вопросу.