İlham Əliyev Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğana telefonla zəng edib
İyulun 18-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğana telefonla zəng etmişdir.
Dövlətimizin başçısı Türkiyədə hərbi çevriliş cəhdini qətiyyətlə pisləyərək bildirib ki, Azərbaycan xalqı və dövləti həmişə olduğu kimi Türkiyə xalqı və dövlətinin yanındadır. Prezident İlham Əliyev çevriliş cəhdinin qarşısının alınması nəticəsində həlak olanların ailə üzvlərinə və Türkiyə Prezidentinə başsağlığı vermiş, yaralılara şəfa arzulamışdır.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti əminliyini ifadə etmişdir ki, Türkiyəni bundan sonra da heç bir qüvvə inkişaf və demokratiya yolundan döndərə bilməz.
Türkiyə Prezidenti Prezident İlham Əliyevin və Azərbaycan xalqının göstərdiyi qardaşlıq mövqeyini yüksək qiymətləndirərək bildirib ki, Türkiyə rəhbərliyi ölkədə vəziyyəti normallaşdırmaq üçün bütün lazımi tədbirləri görməkdədir.

Ильхам Алиев позвонил Президенту Турецкой Республики Реджепу Тайипу Эрдогану
18 июля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев позвонил Президенту Турецкой Республики Реджепу Тайипу Эрдогану.
Решительно осудив попытку военного переворота в Турции, глава нашего государства отметил, что азербайджанский народ и государство, как всегда, находятся рядом с турецким народом и государством. Президент Ильхам Алиев выразил соболезнование членам семей погибших в ходе предотвращения попытки переворота и Президенту Турции, пожелал выздоровления раненым.
Президент Азербайджанской Республики выразил уверенность в том, что и впредь никакая сила не сможет заставить Турцию свернуть с пути развития и демократии.
Высоко оценив братскую позицию, продемонстрированную Президентом Ильхамом Алиевым и азербайджанским народом, Президент Реджеп Тайип Эрдоган отметил, что руководство Турции принимает все необходимые меры для нормализации ситуации в стране.