XXXI Yay Olimpiya Oyunlarında iştirak etmiş idmançılarla görüşdə İlham Əliyevin nitqi
Rio Yay Olimpiya Oyunlarında Azərbaycan komandası möhtəşəm və tarixi qələbə qazanmışdır. Bu qələbə münasibətilə idmançılarımızı və bütün Azərbaycan xalqını bir daha təbrik edirəm.
Bu, doğrudan da tarixi qələbədir. Azərbaycan idmançıları Rio Olimpiya Oyunlarında 18 medal qazanmışlar. Bu, rekord göstəricidir. Onlardan 1-i qızıl, 7-si gümüş, 10-u isə bürünc medaldır. Bu, onu göstərir ki, Azərbaycan doğrudan da idman dövlətidir. Mən bunu dəfələrlə bildirmişəm. Bir daha demək istəyirəm, həyat və idmançılarımızın nəticələri bunu bir daha təsdiqləyir. Medalların sayına görə Azərbaycan komandası 14-15-ci yerləri bölüşür. Avropa ölkələri arasında 7-ci, keçmiş Sovet İttifaqı respublikaları arasında 2-ci, müsəlman ölkələri arasında isə 1-ci yerdədir. Bu möhtəşəm qələbə bütün Azərbaycan xalqını sevindirir. Azərbaycan xalqı öz idmançıları ilə fəxr edir və mən sizi bu gözəl qələbə münasibətilə bir daha ürəkdən təbrik edirəm.
Azərbaycan idman dövlətidir. Biz məqsədyönlü şəkildə idman siyasətimizi apararaq, bu gözəl nəticələrə nail ola bilmişik. İlk dəfə Azərbaycan müstəqil dövlət kimi 1996-cı ildə Yay Olimpiya Oyunlarında iştirak etmişdir. O vaxt bizim cəmi 1 medalımız var idi. Ondan sonra hər Olimpiadada biz nəticələrimizi artırırdıq - 2000-ci ildə 3, 2004-cü ildə 5, 2008-ci ildə 7 və 2012-ci ildə 10 medal qazanmışdıq. Biz hesab edirdik ki, bu, böyük nəticədir və doğrudan da belədir. Çünki Yay Olimpiya Oyunlarında dünyanın ən qabaqcıl idmançıları iştirak edirlər və orada medal qazanmaq o qədər də asan deyil. Ancaq bu dəfə 18 medal əldə etməyimiz, əlbəttə, onu göstərir ki, son 4 ildə də Azərbaycan idmanı sürətlə inkişaf edib.
Biz güclü idman dövlətləri arasındayıq. Biz bütün dünyaya göstəririk ki, Azərbaycanda idman inkişaf edir, gözəl gənc nəsil yetişir və idman hər bir ölkənin ümumi inkişafının təzahürüdür. Əgər qabaqcıl idman ölkələrinə nəzər salsaq görərik ki, onların mütləq əksəriyyəti inkişaf etmiş ölkələrdir. Çünki inkişaf etmiş ölkələrdə idmana daha da böyük dəstək göstərilir, bunun üçün daha da böyük maliyyə imkanları var, idmançılar üçün şərait daha da yaxşıdır və əlbəttə ki, nəticələr də özünü göstərir. Uğurlu iqtisadi inkişafımız və düşünülmüş siyasətimiz Azərbaycanı da dünya idman elitasının sıralarına daxil edib. Bu, məni çox sevindirir. Çünki bilirsiniz ki, idman mənim həyatımda mühüm rol oynayır. Mən 19 ildir ki, Milli Olimpiya Komitəsinin prezidentiyəm və bu missiyanı icra edirəm. Yadımdadır, 1997-ci ildə Azərbaycan idman ictimaiyyəti mənə bu etimadı göstərəndə ölkə idmanı o qədər də yaxşı vəziyyətdə deyildi. İdmançılarımız ölkəmizi tərk edirdi, bəzi idmançılarımız düz yolda deyildilər. Bu da həqiqətdir. İdmana qayğı göstərmək üçün bizim o qədər də maliyyə imkanlarımız yox idi. Bundan əlavə, idmana rəhbərlik edən qurumlar arasında da birlik yox idi.
Mənim yadımdadır, o vaxt Milli Olimpiya Komitəsi ilə İdman Nazirliyi arasında demək olar ki, intriqalar gedirdi, qarşıdurma yaranmışdı. Əlbəttə ki, bu, idmanın inkişafına çox mənfi təsir göstərmişdir. Mənim əsas vəzifəm, - o vaxt mən bunu açıq şəkildə ifadə etdim, - ondan ibarət idi ki, idmana rəhbərlik edən qurumlar arasında birlik yaransın, biz vahid komanda kimi fəaliyyət göstərək, idmançılara şərait yaradaq və ondan sonra idmançılardan nəticə gözləyək. Çünki əgər şərait yoxdursa, nəticə gözləmək mümkün deyil və biz bu siyasəti ardıcıl şəkildə apararaq bugünkü gözəl nəticələrə gəlib çatmışıq.
Bizim idmançılarımız müxtəlif beynəlxalq yarışlarda, dünya, Avropa çempionatlarında həmişə böyük nəticələr qazanırlar. Gənc idmançılarımız bizi sevindirir, gənc nəsil yetişir. Bu da çox vacib məsələdir. Çünki əgər gənc nəsil idmana meyilli olmasa, idmanla məşğul olmasa, onda əlbəttə ki, böyük uğurlardan söhbət gedə bilməz. Gənc nəsli idmana cəlb etmək üçün ilk növbədə şərait olmalıdır. Biz bunu yaradırıq. Qırxdan çox şəhərimizdə müasir olimpiya kompleksi açılıbdır. Digər stimul, əlbəttə ki, tanınmış idmançılarımızın qələbələridir. Uşaqlar, yeniyetmələr, idmanla məşğul olanlar, yaxud da ki, olmaq istəyənlər indi bizim çempionlarımıza baxırlar, onların uğurlarına sevinirlər və onlar kimi olmaq istəyirlər. Yəni, bütün bu amillər idmanın inkişafına xidmət göstərir. Ona görə, biz öz siyasətimizi apararkən bütün bu amilləri nəzərə alırdıq. İdmançılara şərait yaradılmalı, idmançının ləyaqətli adı cəmiyyətdə bərpa edilməli idi, onu da biz etdik. İdmançılarımızın təlim-məşq toplanışlarının təşkili məsələlərində lazımi addımlar atılmışdır. İdman mütəxəssisləri cəlb edildi, məşqçi heyət gücləndirildi və əlbəttə ki, nəticə də göz qabağındadır. Əgər bütün bu tədbirlər olmasaydı, nəticə gözləmək əlbəttə ki, mümkün olmazdı.
Bu gün isə Azərbaycan özünü dünyada idman dövləti kimi göstərir. Rio Olimpiya Oyunları, eyni zamanda, onu göstərib ki, əvvəlki dövrlərdə qazandığımız uğurlar təsadüfi deyildir. Keçən il Bakıda tarixdə ilk dəfə olaraq birinci Avropa Oyunları keçirilmişdir. Azərbaycan atletləri komanda hesabında ikinci yeri tutmuşlar. Bəziləri buna təəccüblə yanaşırdılar. Yəni, bəzi idman mütəxəssisləri üçün bu, bir sürpriz idi. Hesab edirdilər ki, doğma divarlar arasında bizim idmançılara yəqin, hansısa xüsusi bir şərait yaradılmışdı. Halbuki bu, belə deyil. Hətta Bakıda keçirilmiş Avropa Oyunlarında da hakimlərin ədalətsizliyi bəzi hallarda idmançılarımıza mane olurdu. Necə ki, bu dəfə Rioda bizim qızıl medallarımızın sayı daha çox olmalı idi. Bunu siz də yaxşı bilirsiniz, Azərbaycan ictimaiyyəti də və idmanla maraqlananlar da bilirlər. Rio Olimpiya Oyunlarının nəticələri onu göstərir ki, Avropa Oyunlarındakı nailiyyət təsadüfi deyildir.
Biz doğrudan da idman dövlətiyik. Biz bütün reytinqlərə görə qabaqcıl yerlərdəyik. Yay Olimpiya Oyunlarından sonra bir neçə parametr üzrə təhlil aparılmışdır - ölkələrin əhalisinin sayına görə medalların sayı və ölkələrin ümumi daxili məhsulunun həcminə görə medalların sayı. Hər iki reytinqdə biz birinci onluqdayıq. İştirak edən idmançıların medallarının sayına görə isə biz birinci yerdəyik. Biz Olimpiadada 56 idmançı ilə təmsil olunmuşuq, 18 medal qazanmışıq. Yəni, bu meyar üzrə biz dünyada birinciyik. Bir daha sizi bu gözəl hadisə, gözəl nəticələr münasibətilə təbrik edirəm.
Əlbəttə, oyunların nəticələri təhlil ediləcək ki, gələcəkdə biz daha da yaxşı nəticə gözləyə bilək. Düzdür, hər Yay Olimpiya Oyunlarından sonra idmançılarla görüşlər zamanı mən qeyd edirəm ki, bu, çox böyük nəticədir, bundan böyük nəticə əldə etmək çətin olacaq. Xatırlayıram, 4 il bundan əvvəl idmançılarımız Londondan qaydandan sonra da demişdim ki, 10 medal qazanmışıq, gələn dəfə ondan çox medal qazanmaq çətin olacaq. Amma indi 18 medal qazanmışıq və əlbəttə ki, bu, bizim işimizi Tokioda bir az çətinləşdirəcək. Amma buna baxmayaraq əminəm ki, Tokioda da Azərbaycan idmançıları ölkəmizi ləyaqətlə təmsil edəcəklər.
Əlbəttə, hər bir ölkə, hər bir ölkənin əhalisi, xalqı istəyir ki, onun idmançıları daha çox medal qazansın. Biz də bunu istəyirik. Ancaq bununla bərabər biz istəyirik ki, Azərbaycanda idman kütləvi xarakter alsın. Artıq bu istiqamətdə çox önəmli addımlar atılıbdır. İdmanın kütləviliyi insanların sağlamlığı, sağlam həyat tərzi deməkdir. Bizim idmançılarımız, - mən görkəmli idmançılarımızı, çempionlarımızı nəzərdə tuturam, - özlərini məişətdə də, döyüş meydanlarında da ləyaqətlə aparırlar. Rio Olimpiya Oyunlarında bəzi hallarda hakimlərin ədalətsizliyi və deyə bilərəm ki, saxtakarlığı ilə üzləşərək onlar emosiyalara yol vermədilər, özlərini ləyaqətlə apardılar. Onlar üçün bu, ən ağır mənəvi zərbə idi. Çünki onların qələbəsi bütün dünyanın gözü qarşısında kobudcasına, həyasızcasına, biabırcasına əllərindən alınıb. Amma görün bizim idmançılarımız özlərini necə ləyaqətlə aparırlar. Bu, onu göstərir ki, bizim idmançılarımızın çox güclü mənəvi dayaqları var. Onlar gənc nəsil üçün də nümunədirlər və onların davranışı, - mən onların fəaliyyətini də, həyatını da izləyirəm, - cəmiyyətdəki hərəkətləri bizi çox sevindirir. Onlar bizim gənc idmançılar üçün nümunədir, örnəkdir. Əminəm ki, gənc idmançılar burada oturan idmançılardan nümunə götürərək çalışacaqlar ki, onlar kimi olsunlar. Ona görə, idmanın cəmiyyətdə çox böyük rolu var. Bu, təkcə fiziki idman yarışı deyil. Bu, mənəviyyatdır. Bu, sağlam həyat tərzidir. Bu, ləyaqətdir. Öz gücünə əmin olan insan heç vaxt ondan gücsüzə qarşı zor tətbiq etməz. Bəli, özünü müdafiə etmək üçün lazımi cavab verə bilər və verməlidir. İdmanda da, həyatda da eynidir. Ancaq özü bunun təşəbbüskarı olmamalıdır və şadam ki, bizim idmançılarımız bax belə idmançılardır.
Siz Azərbaycan xalqını sevindirmisiniz. Rioda müstəqil Azərbaycan bayrağı 18 dəfə dalğalanıb. Xüsusilə nəzərə alsaq ki, bir aydan sonra biz müstəqilliyimizin bərpasının 25 illiyini qeyd edəcəyik, bu, müstəqilliyimizin 25 illiyinə Azərbaycan idmançıları tərəfindən gözəl hədiyyədir. Bütün Azərbaycan xalqı sizinlə fəxr edir. Mən sizinlə fəxr edirəm. Sizə minnətdaram, sizə uğurlar arzulayıram, sizi öpürəm, bağrıma basıram! Eşq olsun Azərbaycan idmançılarına!

Речь Ильхама Алиева на встрече со спортсменами, участвовавшими в XXXI летних Олимпийских играх
На Олимпийских играх в Рио команда Азербайджана завоевала грандиозную и историческую победу. Еще раз поздравляю наших спортсменов и весь азербайджанский народ с этой победой.
Это действительно историческая победа. Азербайджанские спортсмены завоевали на Олимпийских играх в Рио 18 медалей. Это рекордный показатель. Одна из них – золотая, семь – серебряные и десять – бронзовые. Это свидетельствует о том, что Азербайджан действительно спортивная держава. Я неоднократно говорил это, еще раз хочу сказать. Жизнь и результаты спортсменов вновь подтверждают это. По количеству медалей команда Азербайджана разделила 14-15 места. Она находится на седьмом месте среди стран Европы, на втором – среди республик бывшего Советского Союза и на первом – среди мусульманских стран. Эта грандиозная победа радует весь азербайджанский народ. Азербайджанский народ гордится своими спортсменами, и я еще раз сердечно поздравляю вас с этой прекрасной победой.
Азербайджан – спортивная держава. Целенаправленно проводя спортивную политику, мы сумели добиться прекрасных результатов. В 1996 году Азербайджан впервые принял участие в летних Олимпийских играх как независимое государство. В то время у нас была всего одна медаль. После этого на каждой Олимпиаде мы улучшали наши результаты – в 2000 году завоевали три, в 2004 году – пять, в 2008 году – семь и в 2012 – 10 медалей. Мы считали, что это высокий результат, и это действительно так. Потому что в летних Олимпийских играх участвуют лучшие спортсмены, и завоевать там медаль не так легко. Однако то, что мы в этот раз завоевали 18 медалей, конечно, свидетельствует о том, что за последние четыре года азербайджанский спорт стремительно развивался.
Мы входим в число сильных спортивных держав. Мы показываем всему миру, что спорт в Азербайджане развивается, подрастает прекрасное молодое поколение, и спорт является показателем общего развития любой страны. Если мы посмотрим на передовые спортивные страны, то увидим, что абсолютное большинство их – это развитые страны. Потому что в развитых странах спорту оказывается еще большая поддержка, для этого есть больше финансовых возможностей, для спортсменов созданы лучшие условия и, конечно, результаты показывают себя. Наше успешное экономическое развитие и продуманная политика включили Азербайджан в ряды спортивной элиты мира. Это меня очень радует. Потому что, как вам известно, спорт играет важную роль в моей жизни. Я 19 лет являюсь президентом Национального Олимпийского Комитета и выполняю эту миссию. Помню, когда в 1997 году спортивная общественность Азербайджана оказала мне это доверие, спорт в стране был не в очень хорошем состоянии. Спортсмены покидали нашу страну, некоторые спортсмены были не на верном пути. И это правда. У нас не было таких уж больших финансовых возможностей для того, чтобы оказывать заботу о спорте. Кроме того, не было единства между структурами, руководящими спортом.
Я помню, в то время между Национальным Олимпийским Комитетом и Министерством спорта, можно сказать, были интриги, возникло противостояние. Конечно, это очень негативно влияло на развитие спорта. Моя основная задача, - в то время я открыто выразил это, - заключалась в том, чтобы между структурами, руководящими спортом, было единство, чтобы мы действовали как единая команда, создали условия спортсменам и после этого ждали от них результатов. Потому что если нет условий, невозможно ждать результатов, и, последовательно проводя эту политику, мы достигли сегодняшних прекрасных результатов.
Наши спортсмены всегда добиваются высоких результатов на различных международных соревнованиях, чемпионатах Европы, мира. Юные спортсмены радуют нас, подрастает молодое поколение. И это очень важный вопрос. Потому что если молодое поколение не будет иметь склонности к спорту, не будет заниматься спортом, тогда, конечно, не может быть и речи о больших успехах. Для того чтобы привлечь молодое поколение к спорту, в первую очередь должны быть условия. Мы их создаем. В более чем сорока наших городах открылись современные олимпийские комплексы. Другой стимул, конечно же, победы наших известных спортсменов. Дети, подростки, те, кто занимаются или хотят заниматься спортом, сейчас смотрят на наших чемпионов, радуются их успехам и хотят быть такими, как они. То есть все эти факторы служат развитию спорта. Поэтому, проводя свою политику, мы учитываем все эти факторы. Для спортсменов необходимо было создать условия, надо было восстановить достойное звание спортсмена в обществе, и мы это сделали. Предприняли необходимые шаги в вопросах организации учебно-тренировочных сборов наших спортсменов. Были привлечены спортивные специалисты, усилен тренерский состав и, конечно, результат налицо. Если бы всех этих мер не было, ожидать результата, конечно же, было бы невозможно.
А сегодня Азербайджан показывает себя в мире как спортивную державу. Олимпийские игры в Рио в то же время показали, что успехи, достигнутые нами в предыдущие периоды, не случайны. В прошлом году в Баку впервые в истории были проведены Европейские игры. Азербайджанские атлеты заняли второе место в командном зачете. Некоторые отнеслись к этому с удивлением. То есть это стало сюрпризом для некоторых спортивных специалистов. Они считали, что наверное в родных стенах для наших спортсменов были созданы какие-то особые условия. Хотя это не так. Даже несправедливость судей на проведенных в Баку Европейских играх в некоторых случаях мешала нашим спортсменам. Так же, как и в этот раз в Рио число наших золотых медалей должно было быть больше. Это хорошо знаете и вы, и азербайджанская общественность, и те, кто интересуются спортом. Результаты Олимпийских игр в Рио свидетельствуют о том, что достижения на Европейских игр не случайны.
Мы действительно спортивная держава. Мы занимаем передовые места по всем рейтингам. После летних Олимпийских игр был проведен анализ по нескольким параметрам - количество медалей по численности населения стран и количество медалей по объему внутреннего валового продукта стран. По обоим рейтингам мы входим в первую десятку. А по количеству медалей участвующих спортсменов мы на первом месте. Мы были представлены на Олимпиаде 56 спортсменами, завоевали 18 медалей. То есть мы первые в мире по этому критерию. Еще раз поздравляю вас с этим прекрасным событием, прекрасными результатами.
Конечно, результаты игр будут проанализированы, чтобы в будущем мы могли ждать лучших результатов. Правда, на встречах со спортсменами после каждых летних Олимпийских игр я отмечаю, что это очень высокий результат, добиться еще более высокого результата будет сложно. Помню, четыре года назад после возвращения наших спортсменов из Лондона я сказал, что мы завоевали десять медалей, в следующий раз будет сложно завоевать больше медалей. Однако сейчас мы завоевали 18 медалей, и, конечно, это немного затруднит нашу работу в Токио. Но, несмотря на это, уверен, что и в Токио азербайджанские спортсмены достойно представят нашу страну.
Конечно, любая страна, население, народ любой страны хотят, чтобы их спортсмены завоевали больше медалей. И мы хотим этого. Однако наряду с этим мы хотим, чтобы спорт в Азербайджане приобрел массовый характер. В этом направлении уже предприняты очень важные шаги. Массовость спорта означает здоровье людей, здоровый образ жизни. Наши спортсмены, - я имею в виду наших выдающихся спортсменов, чемпионов, - достойно ведут себя и в быту, и на боевых площадках. Столкнувшись в некоторых случаях на Олимпийских играх в Рио с несправедливостью, и я бы даже сказал, фальсификацией судей, они не дали волю эмоциям, достойно повели себя. Для них это был самый тяжелый моральный удар. Ведь их победа была грубо, нагло, постыдно отнята у них на глазах у всего мира. Однако посмотрите, как достойно ведут себя наши спортсмены. Это свидетельствует о том, что у наших спортсменов очень сильный моральный стержень. Они – пример для молодого поколения, и их поведение,- а я слежу и за их деятельностью, и за их жизнью, - их поступки в обществе очень радуют нас. Они – пример, образец для наших молодых спортсменов. Уверен, что молодые спортсмены, беря пример у сидящих здесь спортсменов, будут стремиться стать такими же, как они. Поэтому спорт играет очень большую роль в обществе. Это не только физические спортивные соревнования. Это - нравственность. Это - здоровый образ жизни. Это - достоинство. Человек, уверенный в своей силе, никогда не применит силу против слабого. Да, он может и должен дать необходимый ответ для самозащиты. В спорте так же, как в жизни. Однако он не должен быть инициатором этого, и я рад, что наши спортсмены вот такие.
Вы порадовали азербайджанский народ. В Рио 18 раз был поднят флаг независимого Азербайджана. Особенно если учесть, что через месяц мы будем праздновать 25-летие восстановления нашей независимости, это прекрасный подарок азербайджанских спортсменов к 25-летию нашей независимости. Весь азербайджанский народ гордится вами. Я горжусь вами. Я благодарен вам, желаю вам успехов, целую вас, обнимаю! Да здравствуют азербайджанские спортсмены!