No: 02/17, Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatı
“КВН” Beynəlxalq İttifaqı və “AMİK” televiziya yaradıcılıq birliyinin Azərbaycan Respublikasının Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərində yaradılmış qondarma rejim adından fəaliyyət göstərən “С хлебом и солью” və “DeleYaman” KVN komandalarının 10-23 yanvar 2017-cı il tarixində Soçidə keçirilən 28-ci Beynəlxalq KVN festivalına dəvətinə münasibətdə təəssüfümüzü və narazılığımızı ifadə edirik.
Azərbaycan ictimaiyyəti, ölkəmizin çoxsaylı KVN sevərləri və KVN həvəskarları “С хлебом и солью” və “DeleYaman” komandalarının 28-ci KVN festivalına dəvətini təxribatçı və qərəzli addım kimi qiymətləndirərək buna kəskin etiraz edirlər.
Azərbaycan Respublikası daim KVN hərəkatının ruhunu, məqsədlərini, insanlar və xalqlar arasında sülhü və dostluğu təşviq edən məramlarını dəstəkləyib. Ölkəmizin KVN komandaları ənənəvi olaraq KVN yarışları və festivallarında fəal iştirak edib və bu hərəkatın inkişafına öz töhfələrini veriblər. Azərbaycan KVN komandasının əldə etdiyi son nailiyyətlər də bunun bariz göstəricisidir.
Lakin, Azərbaycan Respublikasının Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərində yaradılmış qondarma rejim adından fəaliyyət göstərən “С хлебом и солью” və “DeleYaman” komandalarının 28-ci Beynəlxalq KVN festivalına dəvəti mədəniyyətin və KVN-in siyasiləşdirilməsi məqsədi daşıyaraq, KVN hərəkatının məqsəd və məramları ilə bir araya sığmır, Azərbaycan və Rusiya arasındakı strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin ruhuna ziddir.
Bütün beynəlxalq ictimaiyyət Dağlıq Qarabağı Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi kimi qəbul edir və ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyini dəstəkləyir. “КВН” Beynəlxalq İttifaqı və “AMİK” televiziya yaradıcılıq birliyi 28-ci Beynəlxalq KVN festivalında “С хлебом и солью” və “DeleYaman” komandalarının iştirakına şərait yaratmaqla, Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü və suverenliyinin pozulmasını dəstəkləyən qeyri-dost hərəkət nümayiş etdirir, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüz və işğalı, işğal olunmuş ərazilərdə törətdiyi qanlı etnik təmizləmə nəticəsində yaradılmış qondarma rejimin, separatizmin təbliğinə və təşviqinə xidmət edir. Tədbirin təşkilatçılarına məlumdur ki, separatizmdən qaynaqlanan Ermənistanın təcavüzü nəticəsində Azərbaycanın ərazilərinin 20 faizi işğal olunub və bir milyondan artıq insan öz doğma torpaqlarından didərgin salınaraq qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmək məcburiyyətində qalıb.
Ümid edirik ki, “КВН” Beynəlxalq İttifaqı və “AMİK” televiziya yaradıcılıq birliyi separatizmin təbliğini qarşısına məqsəd qoyan və KVN-in xalqlar arasında dostluğu, əmin-amanlığı və sülhü təşviq edən məramlarının ruhuna xələl gətirən belə təxribatçı komandaların iştirakına yol verməyəcəkdir.

No: 02/17, Заявление Министерства иностранных дел
Азербайджанская общественность, многочисленные любители и болельщики КВН оценивают приглашение команд "С хлебом и солью" и "DeleYaman" на 28-й Фестиваль КВН как провокационный и предвзятый шаг и выражают решительный протест в связи с этим.
Азербайджанская Республика всегда поддерживала дух и цели движения КВН, его намерения, пропагандирующие мир и дружбу между людьми и народами. Команды КВН нашей страны традиционно активно участвовали в конкурсах и фестивалях КВН и внесли свой вклад в развитие этого движения. Наглядным показателем этого являются последние достижения азербайджанской команды.
Однако приглашение на 28-ой Международный фестиваль КВН команды "С хлебом и солью" и "DeleYaman", выступающие от имени незаконного режима, созданного Арментей на оккупированных территориях Азербайджана, преследует цели политизировать культуру и КВН, не соответствует намерениям движения КВН и противоречит духу отношений стратегического партнерства между Азербайджаном и Россией.
Все международное сообщество признает Нагорный Карабах как неотъемлемую часть Азербайджана и поддерживает территориальную целостность и суверенитет нашей страны.
Создавая условия для участия на 28-м Международном Фестивале КВН команд "С хлебом и солью" и "DeleYaman", Международный союз "Клуба Веселых и Находчивых" (КВН) и Телевизионное творческое объединение "АМиК" демонстрируют недружественный шаг, поддерживающий нарушение территориальной целостности и суверенитета Азербайджана. Эти действия служат поощрению и пропаганде сепаратизма, а также незаконного режима, созданного в результате кровавой этнической чистки, осуществленной Арменией на оккупированных территориях.
Организаторам мероприятия известно, что в результате основывающейся на сепаратизме агрессии Армении были оккупированы 20 процентов азербайджанских земель и более 1 миллиона людей стали беженцами и вынужденными переселенцами.
Надеемся, что Международный союз КВН и Телевизионное творческое объединение «АМиК» не допустят выступления таких команд-провокаторов, целью которых является пропаганда сепаратизма и нанесение вреда намерениям КВН, который поощряет дружбу между народами, благополучие и мир.