Prezident İlham Əliyev Əsas Amerika Yəhudi Təşkilatlarının Prezidentləri Konfransının icraçı sədr müavinini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mayın 16-da Əsas Amerika Yəhudi Təşkilatlarının Prezidentləri Konfransının icraçı sədr müavini Malkolm Honlaynı qəbul edib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Əsas Amerika Yəhudi Təşkilatlarının Prezidentləri Konfransının icraçı sədr müavini Malkolm Honlayn ulu öndər Heydər Əliyev ilə görüşünü və Ümummilli Liderin onunla apardığı çox maraqlı söhbəti məmnunluqla xatırladı. O, Amerika yəhudi icmasının Azərbaycanda yəhudi məktəbinin inşasına investisiya qoymağı planlaşdırdığını diqqətə çatdırdı.
Malkolm Honlayn Azərbaycan-ABŞ əlaqələrindən, o cümlədən Amerika yəhudiləri ilə ölkəmiz arasında uğurlu əməkdaşlıqdan məmnunluğunu ifadə etdi və bu əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsinin önəmini vurğuladı.
Prezident İlham Əliyev Əsas Amerika Yəhudi Təşkilatlarının Prezidentləri Konfransının icraçı sədr müavini Malkolm Honlaynın ölkəmizə böyük nümayəndə heyəti ilə bundan əvvəlki səfəri zamanı onunla görüşünü xatırladı. Dövlətimizin başçısı qeyd etdi ki, Azərbaycanın yəhudi icması ölkəmizdə digər xalqların nümayəndələri ilə birlikdə dinc və əmin-amanlıq şəraitində yaşayır.
Söhbət zamanı Azərbaycanda bu ilin “İslam Həmrəyliyi İli” elan olunması, hazırda Bakıda İslam Həmrəyliyi Oyunlarının uğurla keçirilməsi və yüksək səviyyədə təşkil edilən IV Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun mədəniyyətlərarası dialoqun gücləndirilməsi işinə ölkəmizin töhfəsi kimi dəyərləndirildi, Azərbaycanda multikulturalizm mühitinin təmin olunmasının əhəmiyyətindən danışıldı və bu istiqamətdə görülən tədbirlərin maraqla izlənildiyi qeyd olundu.
Görüşdə Azərbaycan ilə ABŞ arasında ikitərəfli münasibətlərin müxtəlif sahələrdə uğurla inkişaf etdiyi vurğulandı.

Президент Ильхам Алиев принял заместителя исполнительного председателя Конференции президентов Американских еврейских организаций
16 мая Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял заместителя исполнительного председателя Конференции президентов Американских еврейских организаций Малкольма Хонлайна.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, заместитель исполнительного председателя Конференции президентов Американских еврейских организаций Малкольм Хонлайн с удовлетворением вспомнил встречу с великим лидером Гейдаром Алиевым и проведенную с общенациональным лидером интересную беседу. Он отметил, что Американская еврейская община планирует инвестировать строительство еврейской школы в Азербайджане.
Малкольм Хонлайн выразил удовлетворение азербайджано-американскими связями, в том числе успешным сотрудничеством между американскими евреями и нашей страной, и подчеркнул важность дальнейшего укрепления данного сотрудничества.
Президент Ильхам Алиев вспомнил встречу с заместителем исполнительного председателя Конференции президентов Американских еврейских организаций Малкольмом Хонлайном во время его предыдущего визита в нашу страну во главе представительной делегации. Глава государства отметил, что еврейская община Азербайджана вместе с представителями других народов живет в нашей стране в условиях мира и спокойствия.
Объявление нынешнего года в Азербайджане «Годом исламской солидарности», успешное проведение в настоящее время в Баку Игр исламской солидарности и организованный на высоком уровне IV Всемирный форум по межкультурному диалогу были расценены в ходе беседы как вклад нашей страны в усиление межкультурного диалога, говорилось о значении обеспечения атмосферы мультикультурализма в Азербайджане, было отмечено, что принимаемые в этом направлении меры отслеживаются с большим интересом.
На встрече было подчеркнуто успешное развитие двусторонних отношений между Азербайджаном и США в различных областях.