Qazaxıstanın Aktau şəhərində Xəzəryanı Gənclər Forumu çərçivəsində Qazaxstan-Azərbaycan gəncləri günlərinə start verilib.
Bu barədə Trend-ə Gənclər və İdman Nazirliyindən məlumat verilib.
Ş.Yesenova adına Xəzər Dövlət Mühəndislik və Texnologiyalar İnstitutunda baş tutan tədbirdə Azərbaycanı gənclər və idman nazirinin müavini İntiqam Bababyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib.
Qazaxıstanın Dini Məsələlər və Vətəndaş Cəmiyyəti İnstitutunun gənclər siyasəti üzrə departamentinin direktoru Qabidulla Ospankulov hər iki ölkənin tarixi köklərə sığınan dostluq, qardaşlıq münasibətlərindən söz açaraq, Azərbaycan nümayəndə heyətinin Qazaxıstanda olmasından məmnunluq hissi duyduğunu bildirib, səmimiyyətlə hər kəsi salamlayıb. Departament direktoru Qazaxıstan Prezidenti Nursultan Nazarbayev tərəfindən Xəzəryanı Gənclər Forumunun keçirilməsi ilə bağlı təşəbbüsün irəli sürüldüyünü və bununla da müxtəlif tədbirlərin həyata keçirilməsi qərarının verildiyini bildirib:
“Ötən il Qazaxıstan və Azərbaycan diplomatik əlaqələrinin qurulmasının 25 illiyini qeyd edib. Bu illər ərzində müxtəlif sahələrdə olduğu kimi, gənclər sahəsində də çox böyük işlər görülüb. Azərbaycan artıq bütün dünyada iri layihələrə yüksək səviyyədə ev sahibliyi etməsi ilə tanınır. Ümumdünya Şahmat Olimpiadası”, Gənclər siyasəti üzrə Qlobal Forum, Avropa Oyunları, İslam Həmrəyliyi Oyunları və digər mötəbər tədbirlər Azərbaycanı dünyada daha çox tanıdıb. Çıxışının sonunda departament direktoru bir neçə gün davam edəcək tədbirin gənclərin əlaqələr qurması, hər iki ölkənin gənclər siyasəti sahəsində görülən işlərin daha da möhkəmləndirilməsi üçün faydalı olacağını diqqətə çatdırıb, gəncləri müzakirələrdə daha aktiv olmağa çağırdı.
Sonra söz Azərbaycanın gənclər və idman nazirinin müavini İntiqam Babayevə verildi. Nazir müavini dəfələrlə Qazaxıstanda olduğunu və daim bu ölkə ilə gənclər sahəsində sıx əməkdaşlıq edildiyini diqqətə çatdırdı. Nazir müavini bu tədbirin Azərbaycan tərəfi üçün sadəcə formal xarakter daşımadığını, tarixi, mədəniyyəti, adətləri bir kökə sığınan qardaş ölkəyə edilən dostluq səfəri olduğunu söylədi.
İntiqam Babayev: “Biz hər iki ölkənin rəhbərlərinə minnətdar olmalıyıq. Dünayada baş verən xoşagəlməz siyasi hadisələr cərəyanında Azərbacan və Qazaxıstanın ölkə rəhbərləri sayəsində hər iki ölkə daim stabilliyini, təhlükəsizliyini qoruyub saxlaya bilmiş və daim inkişaf tempinə malik olmuşdur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev bildirmişdi ki, Nursultan Nazarbayev kimi prezidentə malik olmaqla, Qazaxıstan xalqının bəxti gətirib. Nursultan Nazarbayev isə hər zaman Azərbaycanla çiyin-çiyinə olduğunu nümayiş etdirmiş, hətta Azərbaycanın iştirak etmədiyi qlobal tədbirlərdə belə, qardaş ölkənin mənafeyini müdafiə etmişdir.”
Çıxşının davamında nazir müavini bütün dünyada gənclər siyasənin düzgün şəkildə aparılmalı olduğunu, məhz bugünün gənclərinin sabahın inamı olduqlarını diqqətə çatdırıb. İntiqam Babayev Azərbaycanda bu siyasətin bünövrəsinin ümumilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu qeyd edib, ölkənin gənclər siyasətinin inkişafı məqədi ilə imzalanan Dövlət proqramları, sənədlər və digər mühüm əhəmiyyət kəsb edən tədbirlər haqqında məlumat verib. Nazir müavini Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən bir neçə gün bundan öncə “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə Dövlət Proqramı”nın imzalandığını və bununla da, bu sahədə daha böyük imkanların yaradıldığını diqqətə çatdırdı. Çıxışının sonunda nazir müavini tədbir çərçivəsində imzalanacaq memorandumların kağız üzərində qalmamalı olduğunu bildirib, bu sənədlərdən irəli gələrək əlaqələrin daha möhkəm inkişafına zəmin yaradacığına əmin olduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonda “Yeni Azərbaycan Partiyası” Gənclər birliyi və Qazaxstanın “Jas Otan” , eyni zamanda, Azərbaycan Respublikası Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqı və Qazaxstan Gənclər Konqresi arasında əməkdaşlı haqqında memorandum imzalanıb. Rəsmi tədbirin sonunda, Azərbaycan milli musiqi alətləri, əl işləri, milli yeməklərindən ibarət sərgi təqdim olundu. Tədbirin ilk hissəsi konsert proqramı ilə başa çatıb.
Daha sonra Azərbaycan nümayəndə heyətinin “Nazarbayev intellektual məktəbi”nə tanışlıq səfəri təşkil edilib, eyni zamanda, Azərbaycandan gələn qonaqlar üçün mədəniyyət proqramları nümayiş edilib.

В Актау рассказали о грандиозных проектах Азербайджана
Церемония открытия прошла в Каспийском государственном университете технологий и инжиниринга имени Ш.Есенова. Об этом сообщила Echo.az пресс — секретарь Министерства молодежи и спорта Самая Мамедова.
Азербайджанскую делегацию возглавлял заместитель министра молодежи и спорта Интигам Бабабев.
Выступая с приветственной речью, директор Департамента молодежной политики Министерства по делам религий и гражданского общества Республики Казахстан Габидулла Оспанкулов, отметил роль дружбы в отношениях между двумя странами и высоко оценил данное мероприятие.
Г.Оспанкулов подчеркнул, что инициатива проведения Каспийского молодежного форума принадлежит президенту Республики Казахстан Нурсултану Назарбаеву.
«Казахстан и Азербайджан отметили 25-летие установления дипломатических отношений. За эти годы в сфере молодежной политики, равно как и в других областях, была проделана большая работа. Азербайджан сегодня известен своими грандиозными проектами во всем мире. Такие крупнейшие события, как Всемирная шахматная олимпиада, Глобальный молодежный форум, Европейские игры, Игры исламской солидарности и многие другие с огромным успехом прошедшие в Баку, значительно повысили интерес к Азербайджану на мировой арене», — сказал Габидулла Оспанкулов.
Завершая свое выступление, он отметил, что Дни молодежи Азербайджана и Казахстана, несомненно, сыграют положительную роль и будут способствовать дальнейшему развитию в области молодежной политики, поощряя и мотивируя молодых людей к более активному участию в обсуждениях и обмену опытом.
Затем слово было передано заместителю министра молодежи и спорта Азербайджана Интигам Бабаеву, который отметил, что данное мероприятие для азербайджанской стороны — это дружеский визит в братскую страну, имеющую богатую историю, культуру и традиции.
«Мы должны быть благодарны руководству наших стран. Невзирая на беспокойство, политические и экономические неурядицы в мире, главам наших государств удается сохранять стабильность и безопасность в своих регионах, которые при этом, развиваются стремительными темпами. Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев неоднократно говорил о том, что под руководством Нурсултана Назарбаева народ Казахстана обрел благополучие и процветание. Нурсултан Назарбаев всегда демонстрировал свое братское отношение к Азербайджану, поддерживая нашу страну на мероприятиях высокого уровня», — сказал Интигам Бабаев.
В своем выступлении заместитель министра отметил, что молодежь во всем мире должны быть уверенной в завтрашнем дне.
Интигам Бабаев подчеркнул, что основа молодежной политики, которая сегодня с успехом претворяется в жизнь в Азербайджане, была заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым. Также он проинформировал участников форума о том, что недавно президент Ильхам Алиев утвердил «Государственную программу «Азербайджанская молодежь в 2017-2021 годах», создав тем самым еще больше возможностей в этой сфере.
По итогам мероприятия представители Молодежного объединения Партии «Ени Азербайджан», казахстанской организации Jas Otan, Союза молодежных студенческих организаций Азербайджана и Молодежного конгрессом Казахстана подписали меморандум о сотрудничестве.
По окончании официальной части мероприятия состоялся концерт, гостей и участников церемонии ознакомили с азербайджанскими национальными инструментами, а также угостили вкуснейшими блюдами нашей национальной кухни.