Dünya azərbaycanlılarına
Milli birlik və Vətənə məhəbbət kimi nəcib duyğuları təcəssüm etdirən 31 Dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü ərəfəsində hər birinizi ürəkdən salamlayır və ən xoş arzularımı çatdırıram.
Qəlbi həmişə doğma yurda sevgi hissi ilə döyünən bütün soydaşlarımızın milli-mənəvi dəyərlərə bağlılığı və Azərbaycanla əlaqələrinin daha da möhkəmləndirilməsi daim dövlətimizin diqqət mərkəzindədir. Ümummilli lider Heydər Əliyevin irəli sürdüyü azərbaycançılıq məfkurəsinə əsaslanan ardıcıl tədbirlər xaricdə yaşayan həmvətənlərimizin daha sıx birliyinin təşəkkül tapmasına təkan vermiş, ölkəmizin dünya dövlətləri ilə qarşılıqlı faydalı münasibətlərinin inkişafında diaspor təşkilatlarının rolunu xeyli gücləndirmişdir.
Bu gün Azərbaycan Respublikası böyük iqtisadi, siyasi və mədəni potensiala malikdir. Bu potensial dövrün mürəkkəb çağırışlarına adekvat cavab vermək üçün bizə geniş imkanlar açır. Müstəqil dövlət kimi öz yolunu inamla davam etdirən ölkəmizdə qlobal maliyyə-iqtisadi böhranın təsirləri aradan qaldırılmış, sosial-iqtisadi inkişafın dayanıqlığı və davamlı ictimai-siyasi sabitlik təmin olunmuşdur. Təşəbbüskarı olduğumuz transmilli layihələrin həyata keçirilməsində yüksək nailiyyətlər qazanmışıq. Nəhəng neft şirkətləri ilə “Əsrin müqaviləsi”nin 2050-ci ilə qədər uzadılmasına dair sazişin imzalanması, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun istifadəyə verilməsi, Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin ölkəmizdən keçən hissəsində işlərin başa çatdırılması respublikamızın tərəqqisi və xalqımızın rifahının yüksəlməsinə xidmət edir, Azərbaycanın dünyadakı geostrateji əhəmiyyətini artırır.
Mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqi və ümumbəşəri problemlərin həlli sahəsində dövlətimizin ardıcıl və qətiyyətli mövqeyi beynəlxalq aləmdə rəğbət hissi ilə qarşılanır. 2017-ci ilin ölkəmizdə “İslam Həmrəyliyi İli” elan edilməsi, IV Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun və IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının uğurla keçirilməsi Azərbaycanın multikulturalizmə və tolerantlıq ənənələrinə sadiq olduğunu bütün dünyaya bir daha nümayiş etdirdi.
Biz Vətənimizin hərtərəfli inkişafı ilə bağlı qarşıya qoyduğumuz məqsədlərə çatmaq üçün əzmlə çalışırıq. Ölkəmizin beynəlxalq əlaqələrinin genişlənməsində, qədim və zəngin mədəniyyətinin təbliğində, Azərbaycana qarşı təxribatçı əməllərin qarşısının alınmasında diaspor təşkilatlarının da üzərinə mühüm vəzifələr düşür. Buna görə də xaricdə yaşayan həmvətənlərimiz milli maraqlarımızın müdafiəsi naminə azərbaycançılıq ideyası ətrafında sıx birləşməlidirlər. İnanıram ki, sizin məqsədyönlü və birgə fəaliyyətiniz gücümüzü daha da artıracaq, hamımızı dərindən narahat edən Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tezliklə nizamlanmasına, ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpasına sanballı töhfəsini verəcəkdir.

Сердечно приветствую каждого из вас и передаю самые добрые пожелания накануне 31 декабря – Дня солидарности азербайджанцев мира, олицетворяющего такие благородные чувства, как национальное единство и любовь к Родине.
Привязанность всех наших соотечественников, сердца которых всегда бьются чувством любви к родному краю, к национально-духовным ценностям и еще большее укрепление их связей с Азербайджаном постоянно находятся в центре внимания нашего государства. Последовательные меры, основанные на выдвинутой общенациональным лидером Гейдаром Алиевым идеологии азербайджанства, придали импульс формированию более тесного единства проживающих за рубежом соотечественников, значительно усилили роль диаспорских организаций в развитии взаимовыгодных отношений нашей страны с государствами мира.
Сегодня Азербайджанская Республика обладает большим экономическим, политическим и культурным потенциалом. Этот потенциал открывает перед нами широкие возможности для адекватного ответа на сложные вызовы времени. В нашей стране, уверенно продолжающей свой путь как независимое государство, устранены влияния глобального финансово-экономического кризиса, обеспечены устойчивость социально-экономического развития и постоянная общественно-политическая стабильность. Мы добились высоких достижений в реализации инициированных нами транснациональных проектов. Подписание с гигантскими нефтяными компаниями соглашения о продлении «Контракта века» до 2050 года, сдача в эксплуатацию железной дороги Баку-Тбилиси-Карс, завершение работ на проходящем через нашу страну участке транспортного коридора Север-Юг служат прогрессу нашей республики и росту благосостояния народа, повышают геостратегическое значение Азербайджана в мире.
Последовательная и решительная позиция нашего государства в области поощрения межкультурного диалога и решения общечеловеческих проблем с одобрением воспринимается на международной арене. Объявление 2017 года в нашей стране «Годом исламской солидарности», успешное проведение IV Всемирного форума по межкультурному диалогу и IV Игр исламской солидарности еще раз продемонстрировали всему миру приверженность Азербайджана мультикультурализму и традициям толерантности.
Мы настойчиво стремимся к достижению поставленных целей по всестороннему развитию нашей Родины. Перед диаспорскими организациями также стоят важные задачи в деле расширения международных связей нашей страны, пропаганды ее древней и богатой культуры, пресечения провокационных действий против Азербайджана. Поэтому проживающие за рубежом наши соотечественники должны тесно сплотиться вокруг идеи азербайджанства во имя защиты национальных интересов. Верю, что ваша целенаправленная и совместная деятельность приумножит нашу силу, внесет весомый вклад в скорейшее урегулирование беспокоящего всех нас армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта, восстановление территориальной целостности нашей страны.