İlham Əliyev 20 Yanvar şəhidlərinin əziz xatirəsini yad edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva yanvarın 20-də - Ümumxalq Hüzn Günündə Şəhidlər xiyabanında 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsini yad ediblər.
Qanlı Yanvar hadisələrindən 28 il keçir. 1990-cı il yanvarın 20-si Azərbaycanın müasir tarixinə ən faciəli günlərdən biri, eyni zamanda, xalqımızın qəhrəmanlıq səhifəsi kimi daxil olub, milli müstəqillik, azadlıq uğrunda mübarizəsinin və yenilməz iradəsinin rəmzinə çevrilib. Təpədən-dırnağadək silahlanmış keçmiş sovet ordusunun cəza tədbirlərinə məruz qalan xalqımız azadlıq əzmini itirməmiş, əksinə, haqq səsini daha ucadan bəyan etmişdi. Düz 28 il əvvəl doğma yurdunun, xalqının azadlığını, şərəf və ləyaqətini hər şeydən uca tutan vətənpərvər Azərbaycan övladları həmin müdhiş gecədə canlarından keçərək şəhidlik zirvəsinə ucaldılar. Sovet qoşunlarının Azərbaycanda törətdiyi qanlı qırğından uzun illər keçməsinə baxmayaraq, xalqımız o dəhşətli günlərin ağrı-acısını unutmur, öz vətəndaşlarına divan tutan sovet imperiyasının o vaxtkı rəhbərlərinə və onların Azərbaycandakı nökərlərinə dərin nifrətini bildirir.
Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları irəli sürən Ermənistanın təcavüzkarlığından və keçmiş SSRİ rəhbərliyinin onlara havadarlığından hiddətlənən, Bakının küçə və meydanlarına çıxaraq buna qəti etirazını bildirən xalq kütlələrinə qarşı sovet ordusunun döyüş hissələrinin yeridilməsi Azərbaycanda misli görünməyən faciəyə səbəb oldu. Milli azadlığı, ölkəsinin ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizəyə qalxan dinc əhaliyə divan tutulması, kütləvi terror nəticəsində yüzlərlə günahsız insanın qətlə yetirilməsi və yaralanması totalitar sovet rejiminin süqutu ərəfəsində onun cinayətkar mahiyyətini bütün dünyaya bir daha nümayiş etdirdi. Keçmiş sovet dövlətinin hərb maşınının həmin gün Azərbaycan xalqına qarşı həyata keçirdiyi vəhşi terror aktı insanlıq əleyhinə törədilən ən ağır cinayətlərdən biri kimi bəşər tarixinə yazıldı. Böyük itkilər, günahsız insanların qətli ilə nəticələnən 20 Yanvar faciəsi mərkəzi hakimiyyət başda olmaqla cinayətkar imperiya rəhbərliyinin Azərbaycana qarşı xəyanətkar siyasətinə dözməyən, azadlığına, müstəqilliyinə can atan xalqımızın həm də mübarizliyini, əyilməzliyini və məğrurluğunu nümayiş etdirdi.
20 Yanvar Azərbaycan xalqının tarixində sadəcə ağrı və acı ilə xatırlanacaq gün deyil. 20 Yanvar Azərbaycan xalqının şan və şərəf günüdür. Xalq həmin gün üstünə şığıyan dəhşətli kabusa, sovet hərbçilərinin qorxunc qaragüruhuna qarşı sinəsini sipər etməyi, özünün mənliyini və mətinliyini nümayiş etdirməyi bacardı. Məhz həmin hadisələr bilavasitə nümayiş etdirdi ki, Azərbaycan xalqı pozulan hüquqlarının, suverenliyinin bərpa olunması uğrunda savaşmaq əzminə sahibdir.
Təəssüf ki, həm SSRİ, həm də o vaxtkı Azərbaycan rəhbərliyi bu qanlı cinayətin bilavasitə təşkilatçısı və iştirakçısı olduğundan nəinki onun açılması və cinayətkarların məsuliyyətə cəlb olunmasından ötrü tədbirlər görmədi, əksinə bu vəhşiliyi gizlətmək üçün əlindən gələni etdi. 20 Yanvar faciəsindən bir gün sonra ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gedərək xalqımızın kədərini bölüşməsi və qırmızı rejimin ölkəmizdə həyata keçirdiyi qanlı aksiyanı ifşa etməsi o dövrdə xalqımıza bir dayaq, bir təsəlli oldu. Xalq o ağır günlərdə köməksiz olmadığını hiss etdi.
Əlbəttə, ermənilərin fitvası ilə törədilmiş bu cinayət Azərbaycan xalqının iradəsini qıra, azadlıq eşqini söndürə bilmədi. Xalqımız qanı bahasına da olsa istəyinə - azadlıq və müstəqilliyinə qovuşdu və bu nailiyyəti heç vaxt əlindən verməyəcək.
Keçmiş sovet hərb maşınının Azərbaycanda törətdiyi qanlı qırğın mahiyyətinə görə dövlətin öz vətəndaşlarına qarşı tarixdə misli görünməmiş təcavüzü, qətliamı idi. Bu, keçmiş SSRİ və Azərbaycan SSR konstitusiyalarının kobudcasına pozulması, ayaqlar altına atılması idi. Həmin gün keçmiş SSRİ dövləti dinc əhalinin üstünə qoşun yeritməklə BMT Nizamnaməsinə, beynəlxalq hüquq normalarına məhəl qoymamış, iştirakçısı olduğu Mülki və Siyasi Hüquqlar Haqqında Beynəlxalq Paktın bir sıra müddəalarını cinayətkarcasına pozmuşdu.
Xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin Azərbaycan rəhbərliyinə qayıdışından sonra - 1994-cü ildə 20 Yanvar hadisələrinə siyasi-hüquqi qiymət verildi və cinayəti törədənlərin adları ictimaiyyətə çatdırıldı. 20 Yanvar - Ümumxalq Hüzn Günü elan edildi.
Yanvarın 20-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Qanlı Yanvar faciəsində həlak olanların əziz xatirəsini yad etmək üçün Şəhidlər xiyabanına gəldilər.
Müdafiə Nazirliyinin əlahiddə nümunəvi hərbi orkestrinin ifasında Azərbaycan Respublikasının dövlət himni səsləndi.
Dövlət və hökumət rəsmiləri, respublikamızdakı dini icmaların başçıları, xarici ölkələrin Azərbaycandakı səfirləri, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri də şəhidlərin əziz xatirəsini yad etdilər.
Şəhidlər xiyabanının ziyarət olunması mərasimində Milli Məclisin sədri Oqtay Əsədov və Prezident Administrasiyasının rəhbəri Ramiz Mehdiyev iştirak ediblər.

20 января - в День всенародной скорби Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева в Шехидляр хиябаны почтили память шехидов 20 Января.
С кровавых январских событий прошло 28 лет. 20 января 1990 года вошло в современную историю Азербайджана как один из самых трагических дней и в то же время как героическая страница летописи нашего народа, стало символом его борьбы за национальную независимость и свободу, непоколебимой воли. Наш народ, подвергшийся карательным мерам вооруженной до зубов бывшей советской армии, не утратил стремления к свободе, напротив, еще громче заявил о своем правом деле. В страшную ночь ровно 28 лет назад патриотически настроенные сыны Азербайджана, для которых свобода, честь и достоинство родного края, народа были превыше всего, отдали жизни, взойдя на вершину шехидства. Несмотря на то, что с учиненных советскими войсками в Азербайджане кровавых событий прошло много лет, наш народ не забывает горечи тех страшных дней, выражает глубокое презрение тогдашним руководителям советской империи и их приспешникам в Азербайджане, учинившим расправу над собственными гражданами.
Ввод боевых частей советской армии против народных масс, возмущенных агрессией Армении, выдвинувшей территориальные притязания против Азербайджана, и покровительством руководителей бывшего СССР этой республике, вышедших на улицы и площади Баку, чтобы выразить решительный протест, привел к невиданной в Азербайджане трагедии. Расправа над мирным населением, поднявшимся на борьбу за национальную свободу, территориальную целостность страны, убийство и ранение в результате массового террора сотен невинных людей еще раз продемонстрировали всему миру в преддверии падения тоталитарного советского режима его преступную сущность. Чудовищный террористический акт, осуществленный в тот день военной машиной бывшего советского государства против азербайджанского народа, вошел в историю человечества как одно из самых тяжких преступлений против человечности. Трагедия 20 Января, обернувшаяся большими потерями, убийством невинных людей, одновременно продемонстрировала боевой дух, непреклонность и гордость стремившегося к свободе и независимости азербайджанского народа, не ставшего терпеть вероломную политику преступных руководителей империи во главе с центральной властью.
20 Января – это день в истории азербайджанского народа, который будут вспоминать не только с болью и горечью. 20 Января – день славы и чести азербайджанского народа. В тот день народ смог встать грудью против набросившегося на него чудовищного призрака, страшной агрессии советских войск, продемонстрировать достоинство и стойкость. Именно эти события непосредственно продемонстрировали, что азербайджанский народ способен сражаться за восстановление своих нарушенных прав, суверенитета.
Как руководство СССР, так и тогдашнее руководство Азербайджана являлись непосредственными организаторами и участниками кровавого преступления, поэтому не только не приняли меры для его раскрытия и привлечения преступников к ответственности, а напротив, сделали все возможное для сокрытия этого злодеяния. Через день после трагедии 20 Января великий лидер Гейдар Алиев пришел в постоянное представительство Азербайджана в Москве, разделил горе нашего народа и разоблачил кровавую акцию, осуществленную в нашей стране красным режимом, что стало в тот период поддержкой, утешением для нашего народа. В те тяжелые дни народ почувствовал, что он не одинок.
Конечно, это преступление, совершенное при подстрекательстве армян, не смогло сломить волю азербайджанского народа, подавить его стремления к свободе. Ценой своей крови наш народ добился сокровенного желания – обрел свободу и независимость и никогда не утратит этого достояния.
Кровавая расправа, учиненная бывшей советской военной машиной в Азербайджане по сути своей явилась невиданной в истории агрессией, геноцидом государства против собственных граждан. Это было грубым нарушением, попранием конституций бывшего СССР и Азербайджанской ССР. Введя в тот день войска против мирного населения, бывшее советское государство проигнорировало Устав ООН, нормы международного права, преступно нарушило ряд положений Международного пакта о гражданских и политических правах.
В 1994 году – после возвращения общенационального лидера азербайджанского народа к руководству Азербайджаном событиям 20 Января была дана политико-правовая оценка и до общественности были доведены имена зачинщиков преступления. 20 января было объявлено Днем всенародной скорби.
Азербайджанский народ ежегодно чтит память жертв трагедии 20 Января.
20 января Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева пришли в Шехидляр хиябаны, чтобы почтить светлую память погибших во время кровавой январской трагедии.
Глава государства возложил венок к мемориалу "Вечный огонь".
В исполнении отдельного образцового военного оркестра Министерства обороны прозвучал государственный гимн Азербайджанской Республики.
Светлую память шехидов почтили также официальные лица государства и правительства, руководители религиозных общин в нашей республике, послы зарубежных стран в Азербайджане, представители международных организаций.
В церемонии посещения Шехидляр хиябаны принимали участие председатель Милли Меджлиса Огтай Асадов и руководитель Администрации Президента Рамиз Мехтиев.