Prezident İlham Əliyev: Xocalı faciəsinin heç vaxt təkrarlanmaması üçün Azərbaycan daha güclü olmalıdır
Fevralın 26-da Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev “Rossiya-24” telekanalının müxbirinə müsahibə verib.
Müsahibə fevralın 26-da telekanalın Xocalı soyqırımı ilə əlaqədar efirə gedən reportajında yer alıb. Müsahibəni təqdim edirik.
Müxbir: İlham Heydər oğlu, ağır səhərdir. Hansı düşüncələrlə buraya gəlmisiniz, hansı fikirlərlə yuxudan oyanmısınız? Deməliyəm ki, Rusiyada rusiyalılar bu faciəni xatırlayırlar və bu günü ehtiramla yad edirlər. Hansı düşüncələrlə bu gün buraya gəlmisiniz?
Prezident İlham Əliyev: İlk növbədə, belə bir gündə bizimlə birlikdə olmaq və Azərbaycan xalqının faciəsinə münasibət bildirmək üçün Bakıya gəldiyinizə görə sizin telekanala təşəkkür etmək istəyirəm. Mən bunu çox yüksək qiymətləndirirəm və buna görə sizə minnətdaram. Bu gün Azərbaycan xalqının tarixində ən qanlı səhifələrdən biridir, azərbaycanlıların soyqırımı günüdür. Bu günü Azərbaycan xalqı həmişə yadda saxlayacaq və heç vaxt unutmayacaq. Ermənistan 26 il əvvəl azərbaycanlılara qarşı soyqırımı törədib. Bunun nəticəsində 613 dinc sakin öldürülüb, onlardan 106-sı qadın, 63-ü uşaqdır. 1200-dən çox dinc sakin əsir düşüb və işgəncələrə məruz qalıb, 500-ə qədər insan əlil olub, 150 dinc sakin barədə isə heç bir məlumat yoxdur. Onlar itkin düşmüş sayılırlar, amma onların öldürüldüyü ehtimalı daha çoxdur. Həmin müdhiş gün, həmin qanlı faciə barədə çox sayda video, foto materiallar, möcüzə nəticəsində sağ qalmış insanların şahidliyi var. Bu, erməni faşizminin təzahürü idi. Bu, vəhşiliyin təzahürü idi.
Bu gün bütün dünyada “Xocalıya ədalət!” kampaniyası genişlənir. Bu günlər dünyanın bir çox ölkələrində matəm tədbirləri keçirilir. Bu günlər Azərbaycanın diaspor təşkilatları, ictimaiyyət “dəyirmi masa”lar, təqdimatlar, sərgilər keçirir. Bütün foto və video sənədlər bu böyük faciə haqqında şahidlik edir. Biz bunu xatırlayırıq. Bunu heç vaxt unutmayacağıq. Bu faciənin heç vaxt təkrarlanmaması üçün Azərbaycan daha güclü olmalıdır. Siz mənim bu matəm gününü hansı hisslərlə qarşıladığımı soruşdunuz - hər bir azərbaycanlının keçirdiyi hisslərlə, günahsız öldürülənlərə görə dərd, kədər, qurbanlara görə ağrı hissi, eyni zamanda, ölkəmizi möhkəmləndirmək qətiyyəti ilə. Azərbaycan xalqının gələcəkdə heç vaxt belə faciə ilə üzləşməməsi üçün ölkəmizin iqtisadi, hərbi potensialını möhkəmləndirməliyik.
Müxbir: İlham Heydər oğlu, bu müsahibəyə, bizimlə vaxt tapıb görüşdüyünüzə görə təşəkkür edirik.
Prezident İlham Əliyev: Sağ olun.
Müxbir: Bu, dövlət üçün kədərlidir.
Prezident İlham Əliyev: Bu gün bizimlə burada olduğunuza görə bir daha sizə təşəkkür etmək istəyirəm. Çox sağ olun.

Президент Ильхам Алиев: Азербайджан должен стать сильнее для того, чтобы Ходжалинская трагедия никогда не повторилась
БАКУ /Trend/ - Президент Азербайджана Ильхам Алиев в понедельник дал интервью корреспонденту телеканала «Россия-24».
Интервью вошло в показанный в эфире телеканала 26 февраля репортаж в связи с Ходжалинским геноцидом.
Корреспондент: Ильхам Гейдарович, сложное утро. С какими мыслями сегодня сюда ехали, с какими мыслями проснулись? Хочу Вам сказать, что в России россияне помнят, знают об этой трагедии, тоже чтут сегодня память. С какими мыслями Вы сегодня здесь?
Президент Ильхам Алиев: Во-первых, хотел бы поблагодарить ваш телеканал за то, что в этот день вы приехали в Баку для того, чтобы быть вместе с нами и выразить свое отношение к трагедии азербайджанского народа. Я это очень высоко ценю и благодарю вас за это.
Этот день - одна из кровавых страниц в истории азербайджанского народа, день геноцида азербайджанцев, день, который азербайджанский народ всегда будет помнить и никогда не забудет. 26 лет назад против азербайджанцев Арменией был совершен геноцид, в результате которого было убито 613 мирных жителей, среди них – 106 женщин, 63 ребенка, более 1200 мирных жителей попали в плен, были подвергнуты пыткам, около 500 стали калеками, о 150 мирных жителях нет никакой информации, они считаются пропавшими без вести, но, естественно, вероятность очень высока того, что они были также убиты. Есть большое количество видео-, фотоматериалов, свидетельства чудом выживших о том страшном дне, о той кровавой трагедии. Это было проявление армянского фашизма, это было проявление варварства.
Сегодня по всему миру ширится кампания «Справедливость для Ходжалы!». В эти дни проводятся траурные мероприятия во многих странах мира, в эти дни азербайджанские диаспорские организации, общественность проводят круглые столы, презентации, выставки. Все фото- и видеодокументы свидетельствуют об этой большой трагедии. Мы помним об этом, мы никогда не забудем. Азербайджан должен стать сильнее для того, чтобы эта трагедия никогда не повторилась. Вы спросили, с какими чувствами я встречаю этот траурный день. Думаю, с такими же чувствами, как и каждый азербайджанец, - с чувством боли, скорби за невинно убитых, с чувством невосполнимой потери по жертвам. Одновременно с чувством решимости укреплять нашу страну, укреплять ее экономический и военный потенциал, с тем, чтобы никогда в будущем азербайджанский народ не столкнулся с такой трагедией.
Корреспондент: Ильхам Гейдарович, спасибо Вам за это интервью, за то, что нашли время с нами встретиться.