İlham Əliyev BMT Baş Assambleyasının sədri ilə görüşüb
Prezident İlham Əliyev BMT Baş Assambleyasının 72-ci sessiyasının sədri Miroslav Layçakı qəbul edib.
Prezident İlham Əliyev Miroslav Layçakın Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində nazirlər konfransında iştirakının önəmini qeyd etdi. Dövlətimizin başçısı ölkəmizin Qoşulmama Hərəkatının gənc, lakin, eyni zamanda, çox fəal üzvü olduğunu bildirdi.
BMT Baş Assambleyasının 72-ci sessiyasının sədri Miroslav Layçak Azərbaycana hər səfərindən sonra ölkəmizdəki böyük inkişaf proseslərinin onda dərin təəssürat yaratdığını qeyd etdi. O, Azərbaycana Qoşulmama Hərəkatı təşkilatına sədrliyi dövründə uğurlar arzuladı. Miroslav Layçak ölkəmizin BMT çərçivəsində fəal roluna görə təbriklərini çatdırdı, Azərbaycanın mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoqa, həmçinin beynəlxalq terrorizmlə mübarizə sahəsinə verdiyi dəstəyin dünyada yüksək qiymətləndirildiyini bildirdi.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın mühüm tədbirlər təşkil etdiyini vurğulayaraq ölkəmizin beynəlxalq əməkdaşlıq işinə böyük töhfə verdiyini dedi. “Bakı Prosesi”nə və digər təşəbbüslərə BMT-nin verdiyi dəstəyə görə minnətdarlığını bildirən dövlətimizin başçısı bu yaxınlarda ölkəmizdə mühüm beynəlxalq məsələlərin müzakirə olunduğu Qlobal Bakı Forumunun keçirildiyini və BMT-nin baş katibi Antonio Quterreşin bu tədbirə müraciət ünvanladığını məmnunluqla xatırladı. Prezident İlham Əliyev bildirdi ki, ölkəmizin təşkil etdiyi beynəlxalq tədbirlər əməkdaşlığın və sabitliyin möhkəmləndirilməsi işinə yönəlib.
Görüşdə Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli, miqrasiya və iqlim dəyişikliyi problemləri və BMT-nin qarşısında duran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Ильхам Алиев встретился с председателем Генеральной Ассамблеи ООН
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял председателя 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН Мирослава Лайчака.
Президент Ильхам Алиев отметил важность участия Мирослава Лайчака в министерской конференции в рамках Движения неприсоединения. Глава государства отметил, что наша страна является молодым, но в то же время очень активным членом Движения неприсоединения.
Председатель 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН Мирослав Лайчак сказал, что в каждый его приезд в Азербайджан происходящие в нашей стране процессы стремительного развития вызывают у него большое впечатление. Он пожелал Азербайджану успехов в период председательства в организации Движения неприсоединения. Мирослав Лайчак передал поздравления в связи с активной ролью нашей страны в рамках ООН, отметил, что поддержка Азербайджаном межкультурного и межрелигиозного диалога, а также борьбы с международным терроризмом высоко оценивается во всем мире.
Подчеркнув, что Азербайджан организует важные мероприятия, Президент Ильхам Алиев сказал, что наша страна вносит большой вклад в дело международного сотрудничества. Выразив признательность за поддержку ООН «Бакинского процесса» и других инициатив, глава государства с удовольствием напомнил, что недавно в нашей стране прошел Глобальный бакинский форум, на котором были обсуждены важные международные вопросы, и генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш адресовал обращение этому мероприятию. Президент Ильхам Алиев отметил, что организованные нашей страной международные мероприятия направлены на укрепление сотрудничества и стабильности.
На встрече состоялся обмен мнениями об урегулировании армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта, проблемах миграции и климатических изменений и других вопросах, стоящих перед ООН.