Azərbaycan XİN: Son proseslər bir daha göstərdi ki, Dağlıq Qarabağ bölgəsinin erməni icması mafiya strukturunun əsarəti altındadır
Rəsmi Bakı Ermənistan rəhbərliyi tərəfindən verilən bu kimi açıqlamaları münaqişənin həlli üzrə danışıqlar prosesini pozmağa və işğala əsaslanan status-kvonu saxlamağa yönəlmiş qeyri-konstruktiv addım kimi qiymətləndirir.
Bunu Trend-ə Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) Mətbuat xidmətinin rəhbəri Hikmət Hacıyev Ermənistan Baş nazirinin açıqlamasına münasibət bildirərkən deyib.
H.Hacıyev qeyd edib ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində mövcudluğu və işğalın davam etməsi bilavasitə münaqişə tərəfi kimi Ermənistanın beynəlxalq hüquqi məsuliyyətini müəyyən edir:
"Ermənistan rəhbərliyini əldə edilmiş razılaşmaların kağız üzərində qalması narahat edirsə, onda BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinin tələblərini yerinə yetirməlidir. Bu qətnamələrdə işğalçı qoşunların dərhal, tam və qeyd-şərtsiz işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılması tələb olunur.
Ermənistanın yeni rəhbərliyinə xatırlatmaq istərdik ki, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin erməni icmasının da vətəndaş statusu dəyişməyib. Onlar Dağlıq Qarabağın Azərbaycan icması ilə birlikdə Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları olaraq qalmaqda davam edirlər. Dağlıq Qarabağda cərəyan edən son proseslər bir daha nümayiş etdirdi ki, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin erməni icması mütəşəkkil cinayətkar qruplaşma və mafiya strukturunun total əsarəti və istismarındadır".
XİN rəsmisi bildirib ki, danışıqlar prosesi ilə əlaqədar Azərbaycan tərəfi öz mövqeyini açıq və birmənalı şəkildə dəfələrlə ifadə edib:
"Münaqişənin tezliklə həll edilməsi, regionda davamlı sülh və təhlükəsizliyin təmin edilməsi üçün Azərbaycan mövcud format və gündəlik əsasında danışıqların davam etdirilməsinə hazırdır. Danışıqların hədəfi Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılması, etnik təmizləməyə məruz qalmış azərbaycanlı məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıtmasının təmin olunmasıdır.
Ermənistan tərəfi anlamalıdır ki, işğalçı və təcavüzkar ölkə olan Ermənistanla 25 ildən artıq danışıqların aparılması Azərbaycanın ən böyük güzəştidir".
Xatırladaq ki, Ermənistan Baş naziri Nikol Paşinyan növbəti dəfə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizamlanması üzrə danışıqlar prosesində Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yaradılmış qondarma rejimin tərəf kimi iştirak etməli olduğunu bəyan edib.

МИД Азербайджана: Последние процессы еще раз показали, что армянская община Нагорно-карабахского региона порабощена мафиозной структурой
Официальный Баку расценивает последние заявления руководства Армении как неконструктивный шаг, направленный на срыв переговорного процесса по решению нагорно-карабахского конфликта и сохранение опирающегося на оккупацию статус-кво.
Об этом в четверг сказал Trend глава пресс-службы МИД Азербайджана Хикмет Гаджиев, комментируя заявления премьера Армении о якобы неэффективности переговоров по Карабаху без участия сепаратистского режима Нагорного Карабаха.
Гаджиев подчеркнул, что присутствие армянских вооруженных сил на оккупированных азербайджанских территориях и продолжение оккупации определяют международную правовую ответственность Армении как непосредственной стороны конфликта.
"Если руководство Армении обеспокоено тем, что "достигнутые договоренности остаются на бумаге", то оно должно выполнить требования соответствующих резолюций СБ ООН, в которых требуется незамедлительный, полный и безоговорочный вывод захватнических войск с оккупированных азербайджанских территорий", - сказал он.
Глава пресс-службы МИД Азербайджана сказал, что хотел бы напомнить новому руководству Армении, что гражданский статус армянской общины Нагорно-карабахского региона Азербайджана не изменился. «Вместе с азербайджанской общиной Нагорного Карабаха они продолжают оставаться гражданами Азербайджана. Последние процессы, протекающие к Нагорном Карабахе, еще раз продемонстрировали то, что армянская община Нагорно-карабахского региона Азербайджана тотально порабощена и используется организованной преступной группировкой», - сказал Гаджиев.
По его словам, азербайджанская сторона неоднократно открыто и однозначно выражала свою позицию в связи с переговорным процессом.
«Азербайджан готов к продолжению переговоров на основании существующего формата и повестки для скорейшего решения конфликта, обеспечения устойчивого мира и безопасности в регионе. Переговоры нацелены на вывод армянских войск
с оккупированных территорий Азербайджана, обеспечение возвращения на родные земли азербайджанских вынужденных переселенцев, подвергшихся этнической чистке. Армянская сторона должна понять, что проведение более 25 лет переговоров с Арменией, являющейся страной-захватчиком и страной-агрессором, - самая большая уступка Азербайджана», - подчеркнул Гаджиев.
Напомним, что премьер-министр Никол Пашинян, представляя программу правительства, заявил в парламенте Армении, что переговоры по Карабаху не могут быть эффективны без участия руководства Нагорного Карабаха. «Народ Карабаха не участвует в формировании власти в Армении. У него есть свое правительство и президент", — заявил Пашинян.
Аргументы о том, что в переговорах должна участвовать и азербайджанская община Карабаха, он назвал необоснованными по той причине, что эти люди, прибыв в Азербайджан, стали его гражданами. Он заявил, что готов к переговорам с Ильхамом Алиевым в рамках Минской группы ОБСЕ. Но эти переговоры должны стать эффективнее, а для этого нужно, чтобы достигнутые договоренности не оставались на бумаге, добавил Пашинян.