İlham Əliyev Asiya İnkişaf Bankının vitse-prezidentini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Asiya İnkişaf Bankının vitse-prezidenti Vençay Janqı qəbul edib.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycan ilə Asiya İnkişaf Bankı arasında əməkdaşlıq səviyyəsindən çox məmnun olduğunu qeyd edərək bankın Azərbaycanın iqtisadi layihələrinə göstərdiyi dəstəyin əhəmiyyətini vurğuladı. Prezident İlham Əliyev bu layihələr sırasında böyük önəm daşıyan Cənub Qaz Dəhlizinə Asiya İnkişaf Bankı tərəfindən 1 milyard dollardan çox kredit ayrıldığını qeyd etdi və bankın bu layihəyə maliyyə dəstəyi göstərən ilk beynəlxalq bank olduğunu xüsusi vurğuladı. Dövlətimizin başçısı bununla yanaşı, bank tərəfindən bir sıra digər infrastruktur layihələrinə, o cümlədən elektrik enerjisi layihələrinə təqribən 250 milyon dollar, dəmir yolu layihələrinə 400 milyon dollar həcmində kreditlərin ayrılmasını yüksək qiymətləndirdi.
2016-cı ildə makroiqtisadi sabitliyin dəstəklənməsi məqsədilə bankın qısa müddətdə ayırdığı 500 milyon dollar məbləğində kontrsiklik krediti ölkəmizin artıq bu il vaxtından xeyli əvvəl qaytardığını vurğulayan Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın Asiya İnkişaf Bankının etibarlı tərəfdaşı olduğunu nümayiş etdirdiyini dedi. Dövlətimizin başçısı Azərbaycanın Asiya İnkişaf Bankı ilə 2019-2023-cü illər üçün əməkdaşlıq strategiyasının hazırlanmasının əhəmiyyətini qeyd edərək bankın özəl sektora dəstək verilməsi istiqamətində fəaliyyətinin önəmini vurğuladı. Prezident İlham Əliyev Asiya İnkişaf Bankının istiqrazlarının Azərbaycanda manatla buraxılması təşəbbüsünü müsbət qiymətləndirərək həmin vəsait hesabına Azərbaycanda özəl sektor layihələrinin həyata keçirilməsi üçün kreditlər veriləcəyini dedi. Dövlətimizin başçısı qeyd etdi ki, Azərbaycan irriqasiya sistemlərinin qurulmasında yeni, müasir texnologiyaların tətbiqi məsələləri ilə bağlı Asiya İnkişaf Bankının dəstəyində maraqlıdır.
Dövlətimizin başçısı Asiya İnkişaf Bankının regional əməkdaşlıqda rolunu qeyd edərək bu qurumun gələcəkdə ölkələr arasında nəqliyyat və logistika sahələrində əlaqələrin qurulması işinə öz töhfəsini verəcəyinə ümidvar olduğunu bildirdi.
Əməkdaşlığımızın uğurlu inkişafına toxunan Prezident İlham Əliyev Asiya İnkişaf Bankının Rəhbərlər Şurasının 2015-ci ildə Azərbaycanda keçirilən 48-ci illik toplantısının əlaqələrimizin genişlənməsində mühüm hadisə olduğunu bildirdi və Asiya İnkişaf Bankının vitse-prezidenti Vençay Janqın səfərinin görülən işlərin və gələcək layihələrin müzakirəsi üçün yaxşı imkan yaratdığını dedi.
Xoş sözlərə görə minnətdarlığını bildirən Vençay Janq Asiya İnkişaf Bankının prezidenti Takehiko Nakaonun salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı.
Asiya İnkişaf Bankının vitse-prezidenti bildirdi ki, Azərbaycan 1999-cu ildən bu banka qoşulduğu vaxtdan keçən dövr ərzində əməkdaşlığımız uğurla inkişaf edir və o, bu əməkdaşlığı böyük tərəfdaşlıq əlaqələri kimi dəyərləndirdi. Vençay Janq bu dövrdə Asiya İnkişaf Bankı tərəfindən Azərbaycana 4 milyard dollardan yuxarı kreditlər və maliyyə zəmanətləri verildiyini və bundan başqa, texniki dəstəyin göstərildiyini qeyd edərək əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin vacibliyini vurğuladı. O, bu baxımdan bankın 2019-2023-cü illər üçün əməkdaşlıq strategiyasının işlənib hazırlanmasının önəmini vurğuladı.
Azərbaycanın son illərdə makroiqtisadi sabitliyin gücləndirilməsi istiqamətində əldə etdiyi nailiyyətləri vurğulayan Vençay Janq dayanıqlı iqtisadi inkişafın təmin edilməsinə yönəlmiş Strateji Yol Xəritəsinin həyata keçirilməsinə Asiya İnkişaf Bankı tərəfindən hərtərəfli dəstək verilməsinə hazır olduqlarını bildirdi.
Prezident İlham Əliyev Asiya İnkişaf Bankının prezidenti Takehiko Nakaonun salamlarına görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını bankın prezidentinə çatdırmağı xahiş etdi.

Ильхам Алиев принял вице-президента Азиатского банка развития
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял вице-президента Азиатского банка развития Венчая Жанга.
Отметив, что очень доволен уровнем сотрудничества между Азербайджаном и Азиатским банком развития, глава государства подчеркнул значение поддержки, оказываемой банком экономическим проектам Азербайджана. Президент Ильхам Алиев сказал, что Азиатский банк развития выделил Южному газовому коридору, имеющему большое значение среди этих проектов, кредит в размере более 1 миллиарда долларов США, и особо подчеркнул, что АБР является первым международным банком, оказавшим финансовую поддержку данному проекту. Наряду с этим, глава государства высоко оценил выделение банком кредитов на ряд других инфраструктурных проектов, в том числе на электроэнергетические проекты - в объеме примерно 250 миллионов долларов, железнодорожные проекты - 400 миллионов долларов.
Подчеркнув, что в этом году наша страна значительно раньше времени погасила выделенный банком в 2016 году за короткое время контрциклический кредит в размере 500 миллионов долларов на поддержку макроэкономической стабильности, Президент Ильхам Алиев отметил, что Азербайджан продемонстрировал, что является надежным партнером Азиатского банка развития.
Указав на значение разработки Азербайджаном совместно с Азиатским банком развития стратегии сотрудничества на 2019-2023 годы, глава государства подчеркнул важность деятельности банка, направленной на оказание поддержки частному сектору. Положительно оценив инициативу выпуска в Азербайджане манатных облигаций Азиатского банка развития, Президент Ильхам Алиев сказал, что за счет этих средств в Азербайджане будут предоставляться кредиты на реализацию проектов частного сектора. Глава государства отметил, что Азербайджан заинтересован в поддержке Азиатским банком развития применения новых, современных технологий в налаживании ирригационных систем.
Отметив роль Азиатского банка развития в региональном сотрудничестве, глава государства выразил надежду на то, что данная структура в будущем внесет вклад в налаживание связей между странами в транспортной и логистической сферах.
Коснувшись успешного развития сотрудничества, Президент Ильхам Алиев отметил, что состоявшееся в Азербайджане в 2015 году 48-е ежегодное заседание Совета руководителей Азиатского банка развития стало важным событием в расширении наших связей, и сказал, что визит вице-президента Азиатского банка развития Венчая Жанга создает хорошую возможность для обсуждения проделанной работы и будущих проектов.
Выразив признательность за теплые слова, Венчай Жанг передал главе государства приветствия президента Азиатского банка развития Такехико Накао.
Вице-президент Азиатского банка развития отметил, что за период, прошедший со времени присоединения Азербайджана к этому банку в 1999 году, наше сотрудничество успешно развивается, и расценил это взаимодействие как большие партнерские связи. Отметив, что за этот период Азиатский банк развития предоставил Азербайджану кредиты и финансовые гарантии в размере более 4-х миллиардов долларов, а также оказал техническую поддержку, Венчай Жанг подчеркнул важность дальнейшего расширения связей. В этом контексте он подчеркнул значение разработки стратегии сотрудничества банка на 2019-2023-е годы.
Подчеркнув достигнутые Азербайджаном за последние годы успехи в усилении макроэкономической стабильности, Венчай Жанг заверил, что Азиатский банк развития готов оказать всестороннюю поддержку реализации Стратегической дорожной карты, направленной на обеспечение устойчивого экономического развития.
Президент Ильхам Алиев выразил признательность за приветствия президента Азиатского банка развития Такехико Накао, просил передать и его приветствия президенту банка.