Türkmənistan Prezidenti Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun adından Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin şərəfinə rəsmi ziyafət verilib
Noyabrın 22-də Türkmənistan Prezidenti Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun adından Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin şərəfinə rəsmi ziyafət verilib.
AZƏRTAC-ın xüsusi müxbiri xəbər verir ki, dövlət başçıları ziyafətdə çıxış etdilər.
Türkmənistan Prezidenti Qurbanqulu BERDİMƏHƏMMƏDOV dedi:
-Hörmətli İlham Heydər oğlu.
Əziz dostlar, qonaqlar, hörmətli səfirlər.
Mən möhtərəm İlham Heydər oğluna və onun nümayəndə heyətinin üzvlərinə bir daha səmimi minnətdarlığımı və təşəkkürümü bildirmək istərdim. Onlar bizim dəvətimizi qəbul edərək öz qonşularının, qardaşlarının ölkəsinə rəsmi səfərə gəliblər və biz bu gün onları qonaqpərvər Türkmənistanda görməyə şadıq.
Demək istəyirəm ki, bu gün biz həqiqi qardaşlar kimi qarşılıqlı hörmət şəraitində çox yaxşı danışıqlar apardıq, ikitərəfli əməkdaşlığımızın, regional və beynəlxalq xarakterli məsələlərin çox böyük aspektini müzakirə etdik. Biz bütün aspektlərə aid 21 sənəd imzaladıq. Buraya həm humanitar, həm də istehsalat istiqamətləri daxildir. Ən başlıcası, biz, əlbəttə, nəqliyyat məsələlərinə çox böyük diqqət yetirdik.
Ümumiyyətlə, biz İlham Heydər oğlunun təşəbbüsü ilə Xəzərə aid məsələləri nəzərdən keçirdik. Bildiyiniz kimi, biz Xəzər dənizinin hüquqi statusu barədə Konvensiyanı artıq qəbul etmişik. Odur ki, biz nəqliyyat-tranzit dəhlizinin düzgün logistikasını tərtib etməliyik. Bundan sonra biz həmin mövzunu lobbiləşdirməyə başladıq və yeri gəlmişkən, yəqin Siz də bilirsiniz ki, bu təşəbbüsə dair Birləşmiş Millətlər Təşkilatının müvafiq qətnamələri qəbul edilib. Hətta nəqliyyat-tranzit dəhlizlərinin inkişafı, düzgün logistika barədə 3 qətnamə qəbul edilib. Noyabrın 28-də məhz nəqliyyat-tranzit dəhlizlərinin inkişafı mövzusunda konfrans keçiriləcək və elə indi bütün hörmətli səfirlərimizi həmin konfransa dəvət edirəm.
Məntiqlə yanaşsaq, coğrafi baxımdan həm Türkmənistan, həm də Azərbaycan bu məsələdə əsas ölkələrdir. Yəqin ki, Böyük İpək Yolunu xatırlamağa və onun haqqında danışmağa ehtiyac yoxdur, çünki bu il Türkmənistanda “Böyük İpək Yolu İli” elan edilib. Ümumiyyətlə, bugünkü görüşdə biz bunu qeyd etməkdən başladıq ki, Türkmənistan və Azərbaycan xalqları tarixən həmişə zəngin millətlər olub. Onların həmişə güclü ehtiyat potensialı olub və bu potensialdan həm öz xalqlarının, həm də qonşularının, regionun rifahı naminə istifadə ediblər. Sevindirici haldır ki, bu gün biz bunu müasir mərhələdə davam etdiririk.
Bir daha qeyd etmək istəyirəm ki, bugünkü danışıqlar həqiqətən qarşılıqlı hörmət, qarşılıqlı etimad, mehriban qonşuluq ruhunda keçdi, bizim dostluq tellərimizi bir daha nümayiş etdirdi. Səhv etmirəmsə, Azərbaycanın böyük şairi Füzuli deyib ki, düz yol ilə gedən insana dostu həmişə kömək edər. Bu kəlam bir daha sübut edir ki, bu gün biz həqiqətən öz milli ənənələrimiz və xüsusiyyətlərimizlə mənəvi cəhətdən dəyərliyik.

От имени Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова дан официальный прием в честь Президента Азербайджана Ильхама Алиева
22 ноября от имени Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова был дан официальный прием в честь Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева.
Как сообщает специальный корреспондент АЗЕРТАДЖ, главы государств выступили на приеме.
Президент Туркменистана Гурбангулы БЕРДЫМУХАМЕДОВ сказал:
-Уважаемый Ильхам Гейдарович.
Дорогие наши друзья, гости, уважаемые послы.
Я хотел бы еще раз выразить искреннюю признательность и благодарность уважаемому Ильхаму Гейдаровичу и членам его делегации. Они приняли наше приглашение посетить с официальным визитом соседей, своих братьев, и мы рады их видеть сегодня в гостеприимном Туркменистане.
Хочу сказать, что, как и подобает истинным братьям, мы сегодня провели очень хорошие переговоры, которые прошли на фоне взаимоуважения, и обсудили очень большой аспект вопросов нашего двустороннего сотрудничества, регионального и международного характера. Мы подписали пакет из 21 документа по всем аспектам. Это и гуманитарное направление, и производственное направление. Но самое главное, мы, конечно, уделили очень большое внимание вопросам транспорта.
Вообще, это было начинание Ильхама Гейдаровича, когда еще мы рассматривали вопросы, связанные с Каспием, - как вы знаете, мы приняли уже Конвенцию о статусе Каспийского моря, - о том, что нам надо составить правильную логистику транспортно-транзитного коридора. И после этого мы начали лоббировать данную тематику. Кстати, вы, наверное, знаете, что эта инициатива даже была принята соответствующими резолюциями Организации Объединенных Наций. Даже 3 резолюции были приняты о развитии транспортно-транзитных коридоров, правильной логистике. Мы 28 ноября проведем конференцию, которая будет посвящена именно развитию транспортно-транзитных коридоров, и я сейчас приглашаю всех наших уважаемых послов на эту конференцию.
Если логически посмотреть, то географически и Туркменистан, и Азербайджан являются ключевым звеном в данном вопросе. Я не буду вспоминать и говорить о Великом Шелковом пути, тем более, что этот год и так номинован в Туркменистане как «Год Великого Шелкового пути». Вообще, мы в сегодняшней встрече с этого и начали, что во все времена народы и Туркменистана, и Азербайджана исторически всегда были духовно богатыми нациями. Всегда имели мощный резервный потенциал, который использовали на благо не только своих народов, но и соседей, региона. Нам отрадно, что мы сегодня это продолжаем на современном этапе.
Поэтому я хочу отметить, что действительно сегодняшние переговоры прошли на фоне взаимоуважения, взаимодоверия, добрососедства, еще раз показали узы нашей дружбы. И я приведу цитату великого поэта Азербайджана Физули. Он, если не ошибаюсь, так говорил: Если путник идет прямой дорогой, то ему всегда друг будет подмогой. Это еще раз доказывает, что мы действительно сегодня исторически и духовно ценны своими национальными традициями и особенностями.
Я самые главные душевные слова изложил своим братьям. Пусть узы нашей дружбы будут вечными. Спасибо.