2023-cü ilin 26 may tarixində Uralsk şəhərində vilayət Xalq Assambleyası-Dostluq Evində 28 may-Müstəqillik Günü və Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibəti ilə rəsmi qəbul keçirilmişdir.
2023-cü ilin 26 may tarixində Uralsk şəhərində vilayət Xalq Assambleyası-Dostluq Evində 28 may-Müstəqillik Günü və Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibəti ilə rəsmi qəbul keçirilmişdir. Tədbirdə iştirak edən qonaqlar (300-ə yaxın) ilk öncə foto sərgiyə baxış keçirmiş, sonra elmi seminarda iştirak edərək, konsert proqramına qoşulmuşlar. Konsert proqramı Respublikanın əməkdar artisti Gülüstan Əliyevanın musiqi qrupunun və vilayət Xalq Rəqs qrupunun müşayiəti ilə keçirilmişdir. Qonaqlar arasında Akimliyinin(Qubernatorluğunun), şəhər meriyasının, vilayət və şəhər Məsləhət Şurasının üzvləri, digər yerli icra orqanlarının nümayəndələri, vilayət üzrə fəaliyyət göstərən digər millətlərin icma rəhbərləri, Azərbaycanlı diaspora fəalları və KİV nümayəndələri olmuşdur. Tədbirin sonunda qonaqlar üçün ziyafət təşkil olunmuşdur. Tədbir vilayətin yerli KİV-ləri tərəfindən  işıqlandırılmışdır.

26 мая 2023 года в Уральске в областной Ассамблее народов Казахстана состоялся официальный прием по случаю 28 мая – Дня независимости и 100-летия Великого лидера Гейдара Алиева.
26 мая 2023 года в Уральске в областной Ассамблее народов Казахстана состоялся официальный прием по случаю 28 мая – Дня независимости и 100-летия Великого лидера Гейдара Алиева. Гости, принявшие участие в мероприятии (около 300 человек), сначала просмотрели фотовыставку, затем приняли участие в научном семинаре и присоединились к концертной программе. Концертную программу сопровождали музыкальный коллектив заслуженной артистки республики Гюлюстан Алиевой и областной ансамбль народного танца. Среди гостей были члены областного и городского акимата, представители консультативного совета, представители других местных исполнительных органов, действующие в области, лидеры общин других национальностей, активисты азербайджанской диаспоры и представители СМИ. В завершение мероприятия для гостей был организован праздничный стол. Мероприятие освещалось местными СМИ