2023-cü ilin 15 iyun tarixində "Milli Qurtuluş" günü münasibəti ilə Baş Konsulluqda tədbir keçiririlmişdir.
2023-cü ilin 15 iyun tarixində Milli Qurtuluş günü münasibəti ilə Baş Konsulluqda tədbir keçiririlmişdir. Tədbirdə iştirak etmiş qonaqlar arasında Türkiyə Respublikasının Aktau şəhərindəki Baş Konsulluğunun kollektivi, Manqistau vilayətinin Xalq Assambleyasının nümayəndələri, Azərbaycanlı gənclər, icma fəalları, tələbələr, KİV nümayəndələri iştirak etmişdir. Tədbirdə Ulu Öndər cənab Heydər Əliyevin həyatı və siyasi fəaliyyəti barədə məlumat verilərək, Ümummilli Liderin iki ölkə arasında əlaqələrin qurulmasında və inkişafında xüsusi rolu, Qazax xalqına olan rəğbəti barəsində danışılmışdır. Sonra hazırkı dövrdə bünövrəsi Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş bu əlaqələrin onun siyasi kursunun davamçısı möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında dinamik şəkildə daha da inkişaf etməsindən və dövlət başçıları arasında qurulmuş sıx təmasların, dostluq və qardaşlıq əlaqələrinin, səmimi münasibətlərin qazax və Azərbaycan xalqları arasında mövcud olan çox əsirlik dostluq, qardaşlıq bağlarının daha da inkişafına böyük töhfə verməsindən bəhs edilmişdir. Tədbirin sonunda qonaqlar tərəfindən foto sərgiyə baxış keçirilmişdir.

15 июня 2023 года в Генеральном консульстве состоялось мероприятие по случаю Дня национального освобождения.
15 июня 2023 года в Генеральном консульстве состоялось мероприятие по случаю Дня национального освобождения. Среди гостей, принявших участие в мероприятии, - сотрудники Генерального консульства Турецкой Республики в Актау, представители Народного собрания Мангистауской области, азербайджанская молодежь, общественные активисты, студенты, представители СМИ. На мероприятии были рассказаны жизнь и политическая деятельность Великого Лидера Гейдара Алиева, обсуждена особая роль Общенационального Лидера в становлении и развитии отношений между двумя странами, его симпатии к казахскому народу. Затем было обсуждено, фундамент который был заложен Великим Лидером Гейдаром Алиевым, о том, как динамично развиваются под руководством уважаемого Президента Ильхама Алиева, продолжателя его политического курса, о нынешних тесных и дружеских контактах между главами государств установленные братские и искренние отношения между казахским и азербайджанским народами. Отмечалось, что многие пленные внесли большой вклад в дальнейшее развитие дружбы и братских связей. В завершении мероприятия гости осмотрели фотовыставку.