Diplomatiyamız qarşısında duran yeni vəzifələr: tarixi irsdən gələcəyə doğru
İyulun 9-u diplomatik xidmət orqanları əməkdaşlarının peşə bayramıdır. AZƏRTAC bu münasibətlə Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun qeydlərini təqdim edir.
Minilliklərlə ölçülən dövlətçilik ənənələrinə malik Azərbaycanın zəngin diplomatiya tarixi var. Qafqaz Albaniyasının hökmdarı Cavanşirin çətin geosiyasi mühitdə balanslaşdırılmış diplomatiyası, Atabəylər, Şirvanşahlar, Qaraqoyunlu dövlətlərinin diplomatik fəaliyyətləri diplomatiya tariximizin unudulmaz və şanlı səhifələridir.
Ümumiyyətlə, Azərbaycanın tarixi İpək Yolunun üzərindəki strateji mövqeyi onun zəmanənin beynəlxalq münasibətlərinin, diplomatik və ticarət əlaqələrinin əsas subyektlərindən biri olmasını şərtləndirirdi. Ağqoyunlu Uzun Həsənin dövründə Azərbaycanın Şərq-Qərb əlaqələrindəki rolu daha da artmışdı. Azərbaycan ənənəvi əlaqələr saxladığı Şərq ölkələrindən başqa, Avropa dövlətləri ilə də geniş diplomatik münasibətlər yaratmağa müvəffəq olmuşdu. Xarici ölkələrlə aparılan danışıqlarda Uzun Həsənin anası – o zaman bütün Şərqdə yeganə qadın diplomat olan Sara Xatun mühüm rol oynayırdı.
Xanlıqlar dövrü siyasi pərakəndəliklə müşayiət olunsa da, Azərbaycan ərazisindəki xanlıqlar öz maraqlarından çıxış edərək yaxın və uzaq dövlətlərlə əlaqələr saxlayır və diplomatik danışıqlar aparırdılar.
XIX əsrin əvvəllərində Azərbaycanın Çar Rusiyasının tərkibinə daxil edilməsi onu sərbəst diplomatik fəaliyyətdən məhrum etmişdi. 1918-ci il mayın 28-də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması ilə ölkəmiz yenidən müstəqil şəkildə beynəlxalq münasibətlər sisteminə qoşuldu. Azərbaycan diplomatiyası ilk addımlarını atarkən - 1919-cu ildə Bakıda 16 xarici dövlətin, o cümlədən ABŞ, Böyük Britaniya, Fransa, İtaliya, İsveç, İsveçrə, Belçika, İran, Polşa və Ukraynanın diplomatik nümayəndəlikləri fəaliyyət göstərirdi.
1920-ci ilin aprelinədək Azərbaycanın Gürcüstan, Ermənistan, İran, Türkiyə, Ukrayna və başqa yerlərdə diplomatik nümayəndəlikləri və Baş konsulluqları mövcud idi. Həmin il yanvarın 11-də Paris Sülh Konfransında Xalq Cümhuriyyətinin müstəqilliyi de-fakto tanınandan sonra Azərbaycan hökuməti tərəfindən Qərbi Avropa və Amerikada diplomatik nümayəndəliklərin təsis edilməsinə dair qanun layihəsi hazırlandı.
Azərbaycanın bolşevik Rusiyası tərəfindən işğalının ardınca 1922-ci il dekabrın 30-da Moskvada Birinci Ümumittifaq Sovetlər Qurultayında SSRİ-nin yaradılması haqqında müqavilə imzalandı və Azərbaycanın müstəqil xarici siyasət fəaliyyəti tamamilə dayandırıldı. 1923-cü il oktyabrın 8-də Azərbaycan SSR Xalq Komissarları Sovetinin əmri ilə Türkiyə və İran istisna olmaqla, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bütün diplomatik nümayəndəliklər ləğv edildi.
Yalnız İkinci Dünya müharibəsinin sonlarına yaxın - 1944-cü ildə sovet hakimiyyəti özünün geniş strateji maraqlarını əsas götürərək digər respublikalarla yanaşı, Azərbaycan SSR Xalq Xarici İşlər Komissarlığını da yaratdı. Lakin bu orqan uzun illər boyu yalnız formal mövcud oldu.
SSRİ-nin dağılması nəticəsində XX əsrdə yenidən öz müstəqilliyini əldə edən Azərbaycan suverenliyinin mühüm atributlarından biri kimi xarici siyasət fəaliyyətini müəyyənləşdirməyə başladı.
Keşməkeşli tarixi dövrdə ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqının israrlı təkidi ilə hakimiyyətə qayıdışından sonra bütün sahələrdə həyata keçirilən milli dövlətçiliyin qurulması prosesi Xarici İşlər Nazirliyi sistemini də əhatə etdi. Strateji baxışa, uzaqgörənliyə və dərin düşüncəyə malik olan Ulu Öndər tərəfindən tarixi irsdən və yerləşdiyimiz geosiyasi mövqeyin özəlliklərindən çıxış edərək Azərbaycanın çoxistiqamətli və tarazlaşdırılmış xarici siyasət strategiyası formalaşdırıldı.

Новые задачи, стоящие перед нашей дипломатией: от исторического наследия к будущему
9 июля – профессиональный праздник сотрудников органов дипломатической службы. В связи с этим АЗЕРТАДЖ предлагает вниманию заметки министра иностранных дел Азербайджанской Республики Эльмара Мамедъярова.
Азербайджан, обладающий тысячелетними традициями государственности, имеет богатую историю дипломатии. Сбалансированная дипломатия правителя Кавказской Албании Джаваншира в сложной геополитической обстановке, дипломатическая деятельность государств Атабеков, Ширваншахов, Гарагоюнлу являются незабываемыми и славными страницами истории нашей дипломатии.
В целом, стратегическое положение Азербайджана на историческом Шелковом пути обусловливало то, что он был одним из основных субъектов международных отношений, дипломатических и торговых связей времени. При Узун Гасане Аггоюнлу роль Азербайджана в связях между Востоком и Западом еще более возросла. Помимо восточных стран, с которыми Азербайджан поддерживал традиционные связи, ему удалось также установить широкие дипломатические отношения с европейскими государствами. Важную роль в переговорах с зарубежными странами играла мать Узун Гасана – Сара Хатун, единственная в то время на всем Востоке женщина-дипломат.
Хотя эпоха ханств сопровождалась политической разрозненностью, ханства на территории Азербайджана, исходя из своих интересов, поддерживали связи и вели дипломатические переговоры с ближними и дальними государствами.
Включение в начале XIX столетия Азербайджана в состав Царской России лишило Азербайджан свободной дипломатической деятельности. С образованием 28 мая 1918 года Азербайджанской Демократической Республики наша страна вновь самостоятельно включилась в систему международных отношений. В 1919 году, когда азербайджанская дипломатия делала первые шаги, в Баку функционировали дипломатические представительства 16 иностранных государств, в том числе США, Великобритании, Франции, Италии, Швеции, Швейцарии, Бельгии, Ирана, Польши и Украины.
До апреля 1920 года Азербайджан имел дипломатические представительства и генеральные консульства в Грузии, Армении, Иране, Турции, Украине и в других местах. После признания де-факто 11 января того же года на Парижской мирной конференции независимости Демократической Республики правительство Азербайджана подготовило законопроект об учреждении дипломатических представительств в Западной Европе и Америке.
Вслед за оккупацией Азербайджана большевистской Россией 30 декабря 1922 года на первом Всесоюзном съезде Советов в Москве был подписан договор о создании СССР, и независимая внешнеполитическая деятельность Азербайджана была полностью прекращена. 8 октября 1923 года приказом Совета народных комиссаров Азербайджанской ССР все функционировавшие в Азербайджане дипломатические представительства, за исключением представительств Турции и Ирана, были упразднены.